V torek, 17. maja 2016, je v Menačenkovi domačiji v Domžalah potekalo slavnostno odprtje stalne kiparske razstave kiparja Franceta Ahčina. Ob tej priložnosti je v avtorjevi rojstni hiši na ogled tudi spremljajoča razstava o življenju in delu samega umetnika.
Stalno kiparsko postavitev na podstrešju Menačenkove domačije spremlja dodatna razstava s podrobnejšim vpogledom v avtorjevo življenje in delovanje. Konec koncev je bil prebivalec domačije, kjer se je njegova kiparska zgodba pravzaprav pričela. Tu je imel tudi svoj prvi kiparski atelje. S hitrim preskokom na zaključek poti lahko rečemo v skorajda klišejski govorici, da se je z izvedenim projektom končno izpolnila avtorjeva dolgoletna želja po celoviti predstavitvi ustvarjenega kiparskega opusa v domačem kraju.
Uvodni govor ob odprtju razstave je imela Cveta Zalokar, direktorica Kulturnega doma Franca Bernika Domžale, ki je pozdravila vse navzoče, še posebej družino Ahčin. Odprtja razstave so se udeležili žena Milena Jerebič, hči Lucia Ahčin Bavdek in sin Juan Andres Ahčin. Zahvalila se je tudi postavljavcem stalne razstave: Katarini Rus Krušelj ter Juriju Smoletu in postavljavcem spremljajoče razstave: Katarini Rus Krušelj in Romanu Kosu ter pokrovitelju odprtja razstave Vinski kleti Vidmar Domžale.
»Za pomoč pri postavitvi razstave se še posebej zahvaljujemo družini Ahčin, dr. Irene Mislej, županu Toniju Dragarju in Občini Domžale, ki je projekt finančno podprla«, je dejala direktorica kulturnega doma Franca Bernika Cveta Zalokar.
Na odprtju razstave je bila navzoča tudi družina Franceta Ahčina.
Slavnostni govor je imela mag. Renata Kosec, podžupanja Občine Domžale. Umetnika pa je predstavila dr. Irene Mislej. Odprtja razstave so se udeležili tudi predstavniki slovenske izseljeniške matice. V kulturnem programu je nekaj pesmi v slovenskem in argentinskem jeziku zapel operni pevec Juan Vasle, na klavirju pa ga je spremljala Jelena Boljubaš.
France Ahčin, je bil rojen 13. 8. 1919 v Domžalah. Na Tehnični srednji šoli v Ljubljani je obiskoval kiparski oddelek in se po končanem šolanju izpopolnjeval pri umetniku Francetu Kralju. Pred drugo svetovno vojno je delal v Hrovatovi podobarski delavnici v Domžalah, nato diplomiral na Likovni akademiji v Firencah, kjer je bil za najboljše diplomsko delo nagrajen. Po vojni je nekaj časa deloval v Rimu, nato je odšel v Argentino. Tu je opremil več cerkva, izdelal nekaj spomenikov za slovensko skupnost in likovno opremil slovenski prevod argentinskega epa o Martínu Fierru. Bil je član združenja argentinskih likovnih umetnikov (MEEBA), pridobil različne nagrade, o njegovem delu so pisali znani argentinski kritiki. Leta 1989 je prvič in zadnjič razstavljal v svojem domačem kraju ter v Ljubljani, saj je po vrnitvi v Argentino še isto leto umrl.
Stalna in spremljajoča razstava se nahaja v Menačenkovi domačiji – umetnikovi rojstni hiši.
Po skoraj tridesetih letih njegove smrti obujamo spomin na kiparja Franceta Ahčina. Bil je izseljenski umetnik, ki je svojo zbirko več kot sto ustvarjenih del nekaj mesecev pred smrtjo leta 1989 simbolično podaril rojstnemu mestu – Domžalam. V desetletjih se je zbirka raztresla po več koncih Slovenije: v stalne kiparske zbirke Moderne galerije v Ljubljani, Muzeja krščanstva Slovenije v Stični, Znanstvenega inštituta Filozofske fakultete v Ljubljani, največ pa se jih nahaja v Domžalah, v Kulturnem domu Franca Bernika ter v občinskem depoju. Več let je zorela ideja o novi predstavitvi zbirke, ki se sedaj predstavlja na podstrešju njegove rojstne hiše in se povezuje v celoto z razstavljenimi deli v Kulturnem domu Franca Bernika Domžale.