Odprtje razstave Štefana Cerarja: PERORISBA
V Društvenem domu v Krašnji so v petek, 13. decembra, odprli razstavo sokrajana in dolgoletnega člana KUD Fran Maselj Podlimbarski Štefana Cerarja, ki bo na ogled še v soboto, 14. decembra od 9. do 18. ure in v nedeljo, 15. decembra, od 9. do 12. in od 16. do 18. ure.
Odprtja so se poleg številnih krajanov udeležile še županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar in podpredsednik Čebelarske zveze Slovenije Aleš Süssinger, ki je odgovoren za čebelarsko kulturno dediščino in apiturizem. Štefan Cerar je v kulturnem društvu dejaven vse od mladih let, ko se je v Krašnjo preselil iz Lukovice. Sodeloval je pri gledaliških predstavah – v njih je igral in zanje risal kulise – izdeloval je tudi plakate za prireditve, pri čemer pomaga še danes. Sodeloval je na vseh ekstemporejih, ki so jih v društvu pripravljali v preteklosti, pomagal pa je tudi pri postavitvi drugih slikarskih razstav.
Za svoje prizadevno delo v KUD Fran Maselj Podlimbarski je prejel plaketo Občine Lukovica. Sicer je bil dolga leta tudi član Društva likovnikov Ljubljana, v okviru katerega se je udeleževal različnih ekstemporejev po Sloveniji, kjer je prejel več priznanj in nagrad. Nemalo njegovih slik in risb je prejelo certifikat, ki ga podeljuje Zveza društev likovnikov. Risanju se posveča že več desetletij. Preizkusil se je v različnih tehnikah, zadnja leta pa ustvarja le v perorisbi. Perorisba je posebna tehnika, kjer umetnik s pomočjo peresa in črnila ustvarja oblike, teksture in vzdušja. Njena čarobnost leži v jasnosti linij in kontrastih med svetlobo in temo, ki poudarjajo natančnost in izraznost umetniškega dela. Izredno disciplinirano in filigransko natančno uporablja črto – sled črnila na belem papirju, s katero na zelo realističen način upodablja znane osebnosti iz zgodovine, kulture, političnega, verskega in širšega družbenega življenja. Za trajen spomin bo ostala marsikatera domačija, stara hiša iz našega okolja, katere Štefan Cerar upodablja neverjetno realistično. Prav vsaka črta na teh delih je premišljena in ima svoj namen. Vsaka njegova risba je zgodba o mojstrstvu, potrpežljivosti in domišljiji.
Mojca Avbelj Korošec, ki je povezovala program, je na oder povabila tudi avtorja slik Štefana Cerarja, da sta spregovorila nekaj besed o nastanku slik in o delu. Avtor je dejal, da besed ni najbolj vajen, da bi raje kaj narisal, a je vseeno spregovoril nekaj o svojem delu, o ljubezni do slikanja, o kvaliteti tušev, ki so sedaj veliko boljši kot včasih in tudi o začetkih risanja ter spominih na lepa leta ustvarjanja z mnogimi prijatelji, žal nekaterih ni več med živimi. December je obenem mesec pričakovanj in obdarovanj, zato se je avtorju izpolnila posebna želja. Čebelarski zvezi Slovenije, ki ima sedež na Brdu pri Lukovici, je podaril portret Antona Janše, začetnika modernega čebelarstva in velikega poznavalca čebel, ki je bil med drugim tudi akademsko izobražen slikar. Sliko je v imenu ČZS prevzel podpredsednik Aleš Süssinger, ki je dejal, da bo slika zagotovo našla pravo mesto v čebelarskem centru.
Besede zahvale je izrekla tudi županja, ki ni mogla skriti navdušenja nad posameznimi slikami, posebej nad Pungartnikovo hišo. Poleg te slike in mnogih drugih tokrat razstavljenih, izjemnih Štefanovih del, je omembe vredna tudi slika portret Rudolfa Maistra, ki smo ga lahko občudovali tudi na vabilu za to razstavo. Rudolf Maister je bil velik domoljub, katerega leto obeležujemo prav letos. Bil pa je tudi pesnik in zato smo prisluhnili tudi njegovi pesmi Po zimi, ki nam jo je prebral Roman Podmiljšak. Poleg njega sta nam v kulturnem delu odprtja razstave zaigrali še Anja Pervinšek na violini in Patricija Kogovšek na flavti, ki sta nas popeljali v božični čas.
Nato nam je ostalo še obilo časa, da smo se prepustili čudovitim slikam in se zatopili v mojstrstvo slikarja, ali kakor je zapisala likovna kritičarka Anamarija Stibli Šajn: »Umirjena, disciplinirana, premišljeno locirana je črtna sled, ki jo Štefan Cerar s peresom pušča na belini papirja. Tokrat je sled lepote črte pustil tudi v naših srcih.«
Avtor: DJD; Foto: DJD