Odprtje razstave Domna Frasa: Risbe iz popotnih skicirk

Vabljeni v Galerijo Domžale.

“Mi zdaj gremo, ne mislimo te več čakat …, sem slišal, ko sem se ravno motovilil iz gneče pri Pantheonu, Domen Fras pa je v zanosu z nalivnikom drsel po papirju. V takih trenutkih nam je takoj jasno, da gre za posvečen čas, za čas vsrkavanja prizora in hkratnega beleženja v skicirko. Vmes se dogajata on in kozmos, z vsemi prepleti in vozli, vse do tistega naslovnega poziva, … mi zdaj gremo, ne mislimo te več čakat! Ne boste verjeli: v tujini, naključno in spontano sva se srečala večkrat, kot doma, pa čeprav delava v isti ustanovi. In sem ga opazoval, kako je strastno risal starodavni tempelj, udobno ležeč z vso pezo let in neštetih dogodkov, ki so se mu v eonu motovilili tam okoli, vključno s tem risarskim,” je v uvodu v pogovor ob razstavi Risb iz popotnih skicirk Domna Frasa dejal Jurij Smole, akademski kipar, ki vodi pogovore z umetniki v Galeriji Domžale.

Odprtje zanimive razstave »Risb iz popotnih skicirk« Domna Frasa, tipografa in grafičnega oblikovalca in tudi profesorja, je v Galeriji Domžale potekala 9. januarja 2025, razstava pa bo na ogled do 30. januarja 2025.

To, kar dela Domen Fras, niso risbe nekega prostora in arhitekture. Je nekaj skupnega s fotografi. Fotograf nastavi fotoaparat, svetlobo, zaslonko in fotografira nek objekt ali krajino, dočim Domen pa to z nalivnim peresom prenese v svojo skicirko. Ne gre tako hitro kot s fotoaparatom, ampak skuša vseeno v skicirko narisati čim več in čim boljše detajle, hkrati pa cel objekt, ki je pred njim in odseva v njegovih očeh.

»To so impresije emocij, ki se zgodijo, ko lovec na dogodke in podobe uzre prizor, v katerem se je vse zložilo nekako prav. Zrak je prav dišal, ker je bilo ravno po zgodnjepomladanski plohi, predvečer je bil mehak, na nič drugega ni bilo potrebno misliti, kot samo ujeti ugodje poti, dogodkov, prostora, stavb ali ambienta nasploh ...« je dejal Jurij Smole. »Ob vsem tem početju je pomemben moment, ko je risba v celoti na papirju in ni več kaj dodati ali odvzeti, samo še nalivnik zapre in skicirko z dragocenostjo pospravi, da bi jo v neki drugi intimi spet odprl in podoživel nekaj tistega, kar se je med risanjem zgodilo. Vsekakor to ne more biti fotka tistega momenta, ampak samo risba, ki je risarja osebno vtkala v drugo trajanje. Tu s strani in samoumevno vstopijo še risarska rutina, proporci in kompozicija na skoraj prazni belini papirja, za moč pa še majhni, a pomembni detajli: virtuozen petelin na vrhu zvonika, nerodno odlomljen kos zidu ali meglica, ki jo je lahen pršec odpihnil čez prizor. Povečave teh zarisov, v katere zremo na razstavi, so take zato, ker nas hočejo prepričati z velikostjo – prav tako, kot je ambient v hipu prepričal Domna v tistem pravem momentu. Nenavadnost postavitve razstave nam potrdi lebdenje motivov in njihova pritrjenost v nebo, saj spomini zares so taki, četudi ozemljeni s črtami v belino papirja,« je še dodal Jurij Smole.

V pogovoru smo izvedeli tudi nekaj podatkov o avtorju razstave. Domen Fras je diplomiral na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani (1998) in magistriral na Central Saint Martins v Londonu (2000). Je ustanovitelj in vodja oblikovalske prakse Aparat type&design (2001), soustanovitelj Zavoda Trajekt, večkratni mentor na mednarodnih tipografskih delavnicah Tipo Brda, član ATypI in govorec na konferenci v Barceloni (2014). Avtor razstave je za svoje oblikovalske stvaritve prejel nacionalna priznanja (Najlepša slovenska knjiga 2008, Priznanja odličnosti BVSS 2005, 2009, 2013, 2015 in Pohvala žirije BVSS 2015). Domen Fras je tudi izredni profesor za področje oblikovanja vizualnih komunikacij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, Univerze v Ljubljani (2016). Med študenti se počuti odlično, še posebej, kadar predava o tipografiji in črkovnih vrstah − področju njegove prakse in raziskav.

Da je razstava res enkratna, je potrdil tudi obisk odprtja razstave, saj se je zbralo izredno veliko obiskovalcev iz Ljubljane in Domžal, precej njegovih nekdanjih učencev in ostalih ljubiteljev tovrstnih razstav. To, kar nam predstavlja Domen, naj ostane standard, ki nas razvaja z lepoto risarske umetnosti, kot jo lahko doživimo danes.  Današnja tehnika nosilcev, tiska in reproduciranja pa je gledalcu približala najmanjše detajle iz popotne skicirke na veliko platno.

Pustite se zvabiti v popotno skicirko, obiščite Galerijo!

Prijazno vabljeni!

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi