Mali umetniki iz Vrtca Domžale Enota Savska so na ogled postavili svoja likovna dela
V Vrtcu Domžale Enoti Savska imajo prave male likovne umetnike. S pomočjo vzgojiteljic, ki so jim ponudile različne likovne tehnike, katere so spoznavali pri likovni delavnici, so ustvarili prave umetnine, ki so jih tudi razstavili in so sedaj na ogled širši javnosti. V sredo, 14. septembra 2016, je bil Center za mlade Domžale razposajen, kot že dolgo ne, saj so se tam mudili mali umetniki, ki so skupaj s svojimi starši prišli na odprtje njihove razstave, ki so jo poimenovali Barve na dlani.
Vrtec Domžale Enota Savska, ki je bil prvi delujoči vrtec v občini Domžale, počasi zapira svoja vrata. Kljub temu pa pušča svoj pečat, saj so vzgojiteljice poskrbele, da so otroci skozi njihovo mentorstvo svobodno likovno ustvarjali, svoja dela pa so sedaj razstavili v Centru za mlade Domžale.
Na odprtju razstave v Centru za mlade Domžale, ki jo je vodila Klavdija Štajdohar, so se zbrali mali umetniki, skupaj s svojimi starši in seveda mentorici Aleksandro Andrić in Mojco Koželj. Najbolj ponosni pa so bili otroci, saj je bil to njihov dan, ko so svojim staršem in drugim obiskovalcem lahko pokazali svoja likovna dela. In, če je še prava razstava, je pa seveda še toliko bolj pomembno. Seveda, temu lahko pritrdimo, saj so otroci skupaj z vzgojiteljicami zelo potrudili in naredili zanimiva likovna dela, predvsem pa so veliko naredili iz sebe. Glede na videno, pa se nam v občini Domžale ni potrebno bati, da bi nam v prihodnosti manjkali umetniki. Imamo namreč že čisto majhne prave umetnike.
Vzgojiteljica Aleksandra Andrić je na odprtju razstave dejala, da je otrokovo predšolsko obdobje najbolj ustvarjalno obdobje v otrokovem razvoju, zato so se vzgojiteljice odločile, da otrokom ponudijo različne likovne tehnike, katere so otroci spoznavali pri likovni delavnici: »Otroci so spoznavali tudi različna likovna sredstva, ustvarjali in raziskovali ter izdelovali svoje izdelke. Še najbolj pomembno je to, da otroku nudimo veliko časa in svobode za ustvarjanje.« Otroci so imeli na razpolago različne formate in strukture podlag, ustvarjali so z mokrimi in suhimi likovnimi tehnikami ter spoznali osnove grafike. Veliko so se igrali z barvami in spontano ustvarjali, mešali so barve in jih preko igre tudi spoznali. Likovne dejavnosti so bile vedno sproščene, otroci so ustvarjali posamično, v paru, ali v manjših skupinah.
Seveda pa ima pomembno vlogo pri tem tudi vzgojiteljica, ki naj bi bila pomemben dejavnik pri motivaciji otrok. Vzgojiteljice niso posegale v likovna dela otrok, temveč so otroke usmerjale pri tem. Kot je dejala Aleksandra, so redno obiskovali tudi razstave v Galeriji Domžale in tudi na drugih lokacijah, kar je tudi pripomoglo k sami motivaciji. Svoja dela pa so otroci ustvarjali v manjših skupinah, tako v prostorih vrtca, na vrtu in tudi v Slamnikarskem parku pri občinski stavbi.
Odprtje razstave je bil vsekakor poseben dogodek za vse otroke, ki razstavljajo ter tudi za starše in vzgojiteljice, ki so poskrbele, da so mali umetniki ustvarjali in ustvarili umetnine.
Odprtje razstave so otroci iz skupine Ježki popestrili tudi z glasbenim nastopom. Zapeli so himno Savska, Miška želi prijatelja in Pikapolonico. Če ste odprtje zamudili si njihova dela v prostorih Centra za mlade Domžale lahko ogledate vse do 20. oktobra 2016.