Koprene videza – Razstava Jožeta Slaka – Đoke
V Galeriji Domžale je bilo v četrtek, 6. februarja 2014, odprtje razstave z naslovom KOPRENE VIDEZA, ki je bila odprta v sklopu praznika kulture. Slike v kombinaciji izrezljanega lesa in akrila ter blaga in akrila, so res vredna ogleda.
Kot je dejal razstavljavec Jože Slak – Đoka, se akril v debelejših plasteh nanaša tudi po dvakrat ali večkrat, da nastane res lepa umetnina, ki tvori domišljijski svet. Vsak si lahko predstavlja sliko, kot ji je pač avtor nadel ime, lahko pa si poustvarite sliko po svoji domišljiji.
Najprej je vse prisotne pozdravil direktor kulturnega doma Milan Marinič, nato je Mojca Grmek, ki je spisala tudi spremno besedo v priročnik, povedala nekaj besed o avtorju in njegovih slikah s svojim pogledom. Na koncu pa je avtor razstave povedal še nekaj besed o razstavljenih slikah.
Jože Slak – Đoka se je rodil leta 1951 v Jablanu na Dolenjskem, osnovno šolo je obiskoval v Kopru, nato je hodil na Srednjo kemijsko šolo v Ljubljani, se vpisal na Fakulteto za kemijo, a se razočaran nad znanostjo kmalu izpisal in leta 1971 odšel na Akademijo za likovno umetnost, kjer je leta 1975 diplomiral pri Gabrijelu Stupici. Leta 1980 je odšel v ZDA, kjer je delal kot mizar, se kmalu vrnil v Slovenijo in v letih 1985–87 v Kjotu obiskoval podiplomski študij zahodnega slikarstva. Bivanje na Japonskem je bila ena temeljnih formativnih izkušenj, ki je zaznamovala tako njegovo delo kot tudi življenje samo.
Po vrnitvi v Slovenijo je sprva deloval v Ljubljani, kjer je dolgo skušal dobiti atelje, živel v bolj ali manj slikovitih podrtijah, dobil atelje, ga izgubil in se vrnil na Dolenjsko – v vasico Jordankal nasproti, zanj huorno pomenljivemu, Globodolu – Gorenjemu, Srednjemu in Dolenjemu. Za sabo ima številne razstave v tujih in domačih galerijah; nekakšna kulminacija – vsaj z ozirom na pri nas uveljavljeno institucionalno hierarhijo – je bila velika retrospektivna razstava v Moderni galeriji leta 1993. Za svoje delo je prejel več nagrad, nazadnje nagrado Prešernovega sklada leta 2007 za razstavo Slike za slepe v Mali galeriji.
Razstavo si je ogledalo kar nekaj ljubiteljev tovrstnih prireditev, pa tudi prijateljev in znancev razstavljavca samega. Podajte se v svet domišljije in si oglejte razstavo. Ne bo vam žal.