Čisti užitek umetniškega para Jožeta Stražarja Kiyohare in Sumiko Kiyohare
Redko se zgodi, da lahko V Galeriji Domžale gostimo umetniški par, kot sta Jože Stražar Kiyohara in Sumiko Kiyohara. Mirno lahko povemo, da sta oba v obdobju umetniške modrosti in predvsem – užitka, ki ga tako nežno in povedno vpletata v svoja dela. Prav to dela njune umetnine enkratne, polne, žareče in hkrati dinamično umirjene. Z vsakim dnem, ko mi sami, se čudežno spremenijo tudi umetnine, ki jih gledamo na razstavi v domžalski Galeriji. To so res odlične umetnine, nastale iz popolnega obvladovanja ustvarjanja, v kateremkoli materialu že, velikosti ali postavitvi.
V Galeriji Domžale se je v četrtek, 5. maja 2022, odprla razstava, ki sta jo na ogled postavila akademski slikar, kipar in grafik Jože Stražar Kiyohara in akademska slikarka Sumiko Kiyohara, Slovenec in Japonka, ki sta se našla na Švedskem, tam pa tudi ustvarjata in živita. Pogovor z umetnikoma je vodil akademski kipar Jurij Smole. V kulturnem programu sta nastopila Lucija in Ambrož Štih.
Kot je v pogovoru dejal akademski kipar Jurij Smole je poetika del dveh umetnikov, je fluidna in pleše med predmeti, ki sta jih ustvarila, jih nevidno prebada in nosi pred gledalčeve čute, da zapleše tudi z njimi. Kako očitno je, da sta oba svojo kulturno provenienco, globoko in temeljito prekvasila z nordijsko, da sta se v tem ujela, tudi takrat, ko o marsičem nista soglašala. Prav to je ena bistvenih kvalitet njunih del: uglašenost in sprejemanje nesoglasij in razlik. Kako lepo je pomisliti na kaj takega – in seveda, da je to mogoče; še toliko bolj v umetninah, ki so si različne, a dihajo isti zrak blagosti in kričanja, umirjene povednosti in glasne akcije.
Jože Stražar, sicer rojen v Sloveniji, od leta 1965 živi in ustvarja na Švedskem. V letih od 1977 do sedaj je imel v Sloveniji in drugod po svetu veliko samostojnih in skupinskih razstav. Z življenjsko spremljevalko Sumiko Kyohara , ki je rojena na Japonskem, živita na Švedskem, skupaj pa obiskujeta rojstni domovini enega in drugega. Umetnika lahko označimo za homo univerzale. Prepričljivo zna delati v različnih umetniških poljih, kot so slikarstvo, grafika in kiparstvo. To so področja, ki jasno opredeljujejo njegova številna ustvarjalna področja. Njegov pristop k njim vključuje njegovo veliko sposobnost raziskovanja in ustvarjanja. Stražar je umetnik, ki si prizadeva za svojo kulturno dediščino in dodaja elemente iz okolja, v katerem živi. Na vizualno sfero vplivata tako umetnik kot preostali svet. Jože Stražar Kiyohara ponavadi združuje bogastvo posameznih kultur skupaj s svojo osebno poetiko. Tekom let se je v njem slikanje in kiparstvo razvilo v čedalje večjo preprostost, njegova umetniška mnogostranskost pa ga vodi po različnih poteh. Že več let svoje skulpture vliva v bronu sam, kar je težaško, vroče in zahtevno delo. Morda bi za izdelavo kipov ki jih ustvarja lahko našel preprostejši način, vendar bi bila v tem primeru vrednost in pomen njegovih del zagotovo popolnoma drugačna. Umetnine Jožeta Stražarja Kiyohare so našle svoj dom v zbirkah, ki so v lasti raznih Muzejev, Vatikana in posameznikov.
Kiyohara Sumiko pa se najraje posveča akvarelu, kjer se v svojem umetniškem jeziku tudi najlepše izraža. Slikanje akvarela ji je kot nepogrešljiva poezija. Vanje vključuje tudi kolaž in monotipije na papirju. Njen akvarelni svet se dogaja na stičišču dveh civilizacijskih krogov, evropskega in japonskega, kjer je enemu pomembno delovanje in drugemu obstajanje, kjer je enemu pomembno stremljenje in smoter, drugemu pa je meditacija vtisnjena kot spremljava pri vsaki, tudi najbolj postranski zadevi. Njene akvarele krasi nežnost, niansa, svetloba in senzibilnost. Umetnica se s svojo kreativno imaginacijo in raziskovalnim duhom nenehno poigrava z vsemi izraznimi možnostmi medija. Tako v zadnjih letih dela tridimenzionalne akvarele.
Akvareli, dela iz papirja, instalacije in nizanja, prostori in teže so obvladani do te mere, da se spreminja njihova substanca; postajajo nekaj drugega – v kombinaciji z gledalcem so svetloba besed, ki bi morale urejati ta svet, čisto brez ostrih vogalov in grobih potez. Ki nagradijo gledalca – vsakič z drugo podobo, ko pride v njihov prostor šumenja in rezoniranja duš. Samostojne in skupinske razstave je imela na Švedskem, v Nemčiji, Španiji, Sloveniji, Litvi in na Japonskem. Trenutno živi in umetniško deluje v Stockholmu ter uspešno posreduje znanje mlajšim generacijam.
“Jože in Sumiko že dolgo več nista vsak iz svojega konca planeta: njuna bivanjska in ustvarjalna izkušnja se dogaja na mogoče mentalno najboljšem koncu sveta – v Stockholmu. Kot otrok sem se tudi sam veselil Jožetovega obiska pri sosedih, ker je z njim na obisk prišel tudi duh s severa; prav poseben, opremljen s človeško prostostjo, ki nam je bila takrat neznana in tuja. In vsakokrat do sedaj je bilo tako. S tem je povezan in prepleten duh te razstave, duh, ki ga lahko globoko vsrkate vsakič, ko razstavo obiščete. Ampak tako je z vsemi razstavami v Galeriji Domžale,” je ob zaključku pogovora z umetnikoma povedal Jurij Smole.
Ob koncu se je umetnikoma s šopkom rož zahvalila Cveta Zalokar, direktorica Kulturnega doma Franca Bernika Domžale.
Razstava bo v Galeriji Domžale na ogled do 20. maja 2022.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar