“V Domžalah je fletno”
1. večer ljudskega petja v Grobljah
Ljudsko petje je nekaj najlepšega, kar so nam dali predniki, ki so prepevali ob vsaki priložnosti in vsakem veselem ali žalostnem dogodku. Skupaj z ljudskimi pevci iz naših in širše slovenskih krajev so na dogodku »V Domžalah je fletno« obujali to bogato dediščino. Spomnite se žetve in ličkanja, najlepšega kmečkega opravila, ki je nekoč spravil k delu cele vasi, da so si pomagali med seboj in s tem tudi družili, nekaj pojedli in spili in seveda tudi veselo zapeli. Počasi vse gre v pozabo, samo zanesenjaki še ohranjajo tradicijo ljudskega petja. Spomnite se samo Mare Vilar, ki je na televiziji pred slovensko srenjo dejala, da je ljudsko petje nekaj, kar je najlepšega, z dolgim besedilom in lepimi melodijami, ne pa samo cigu migu z dvema kiticama in tremi refreni. Večer ljudskih pesmi in napevov pa ohranjajo tudi ljudski pevci in godci po vaseh in mestih širom po Sloveniji. In da bi se ljudska pesem slišala tudi izven meja neke pokrajine in občine, zanesenjaki prirejajo koncerte, kjer se ljudski godci družijo, poveselijo in tudi zapojejo in zagodejo po »indašnje«, na starou (bas in alt) in mladou (tenor in sopran).
Prireditve Prvega večera ljudskega petja v Kulturnem domu Groblje se je v petek, 11. aprila 2025, udeležilo lepo število obiskovalcev, ki jim tovrstno ljudsko petje pomeni veliko, saj jih vrne kar nekaj desetletij nazaj, v svojo mladost. Dogodek »V Domžalah je fletno« so pripravili zanesenjaki Folklornega društva Groblje Domžale. Obiskovalcem so predstavili srečanja pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž, s pesmijo in z vižami pa so se sprehodili skozi vsakdanje in praznično življenje Slovencev ter gostili pevce in godce iz različnih krajev ter spoznavali njihov način petja in igranja. Na prireditvi so nastopili Tercet pevk Folklornega društva Groblje, otroška folklorna skupina tokrat s pesmijo brez plesa, Rožančevi fantjiči, ljudski pevci Prijatelji iz Kulturnega društva Šmartno ob Paki, Duo S. P. – Silvo Girandon na orglice in prof. Peter Napret na piščal in citre. Za konec so zapele še gostiteljice Tercet pevk ter čisto na koncu še skupno dve pesmi. Prireditev je povezovala Klavdija Gregorin Štiftar.
Začele so domačinke – Tercet pevk Folklornega društva Groblje, ki je s petjem pričel marca 2021, ko so Betka, Marjeta in Pavlina oblikovale skupino. Od takrat naprej jih veliko vabijo na koncerte, prireditve, za društvo pa so izredno pomembna pridobitev.
Otroška folklorna skupina, ki deluje od jeseni 2024, se je tokrat namesto plesa predstavila s pesmimi Izidor ovčice pasel, Ob bistrem potoku je mlin in Sveti Miklavž.
Rožančevi fantjiči prihajajo iz ljubljanskega Železničarskega kulturno-umetniškega društva Tine Rožanc. So svojevrstni poustvarjalci glasbenega izročila, ki v svojih interpretacijah prepletajo tako pevsko kot inštrumentalno izročilo, tematsko pa se navezujejo na različne vire in pesemske tematike.
Ljudski pevci Prijatelji so družinsko prijateljska skupina, ki deluje od leta 1993. Člani sekcije Kulturnega društva Šmartno ob Paki izhajajo iz Folklorne skupine Oljka iz Šmartnega ob Paki. Njihovo poslanstvo je ohranjanje ljudske pesmi, ki so se jih naučili od svojih prednikov. Vaje imajo doma, enkrat pri eni, drugič pri drugi družini. Tako so povezani že skoraj 23 let. V posebno veselje jim je, da jim je uspelo svoje veselje do ljudske pesmi prenesti tudi na svoje otroke. To je najlepša popotnica, ki so jo dali otrokom in tudi upanje, da naša pesem ne bo zamrla.
Duo S. P. Silvo Girandon na orglicah in prof. Peter Napret na citrah in piščali. Ljubiteljski orgličar Silvo Girandon in učitelj citer Peter Napret sta svojo skupno pot začrtala v okviru društva Lipa Domžale. Leta 2019 so v društvu sestavili skupino ljudskih godcev pod mentorstvom prof. Petra Napreta. Štela je šest članov, a ni nikoli zares zaživela, uspel ji je le en nastop, potem pa so prišli za kulturo ne preveč prijazni in vsem znani časi. Od skupine je ostal le orgličarsko-citrarski duo, ki si je nadel imel Duo S. P., nosi torej začetnici imen obeh muzikantov – Silva in Petra. Od takrat sta že večkrat nastopila na vsakoletnih srečanjih orgličarjev v Mokronogu in tudi na drugih prireditvah po Sloveniji. Njun repertoar obsega slovenske ljudske in ponarodele ter narodnozabavne viže.
Ob koncu je nekaj ljudskih, med njimi tudi dve hudomušni, zapel še tercet pevk Folkornega društva Groblje, zatem pa so, po zahvalnem nagovoru dr. Franca Hribovška, predsednika Folkornega društva Groblje Domžale, skupine skupaj zapele še dve ljudski pesmi.
Vsaka skupina je ob koncu svojega nastopa dobila zahvalo in šopek, ki ga je pripravilo Cvetličarna Fani Vacik iz Črnuč. Koncert so omogočili: Občina Domžale, JSKD OI Domžale, Enzo grafika ter Krajevna skupnost Jarše – Rodica.
Avtor: Miro Pivar, Foto, video: Miro Pivar