V pesmi, ki smo ji tokrat prisluhnili in so jo zapeli pevci in pevke mešanega pevskega zbora Ivan Hribar, so se spraševali: “Zakaj ne bi pel?” In so peli in plesali, a ne le oni, tudi gostje in prisotni v dvorani. Mi smo jih zato nagradili z aplavzom. Ker je naslov prireditve “Trzinka poje in pleše” in je doživela že sedmo uprizoritev, so najprej za uvod, da so prebile led oziroma tremo, zapele Trzinke, ki so stare ravno toliko kot sama prireditev, in sicer ljudsko pesem “Vrtec ogradila bodem”. Trzinkam se je pridružil še moški pevski zbor in nastal je mešani pevski zbor, ki je zapel pesem “Pevec”.
Z mnogo daljšim stažem se ponaša moški pevski zbor Radomlje, ki že več kot 50 let bogati kulturno življenje kraja. Seveda, tako kot vsi zbori, gredo tudi oni radi malo v goste, zato so nam zapeli kar tri pesmi: “Na poljani”, “Vsak dan” in “Čija je ovo devojka”. Nato so na vrsto prišle Čivke, vokalna zasedba KUD Franc Kotar Trzin, ki jih je vodil in spremljal na kitari in beatboxu Matej Virtič. Z njimi smo “ludovali” – ne ravno dobesedno, le pesem je bila naslovljena “Hajde da ludujemo” in dvignile so že tako dobro vzdušje v dvorani.
Da je mogoče povezati dve ljubezni, dokazuje Biološki oktet, ki že 56 let združuje ljubezen do glasbe in biologije. V njem vse od začetka pojeta dva člana. Poleg priznanih profesorjev Biološke fakultete so v njem prepevali tudi rektor in prorektor Univerze v Ljubljani ter dekan Biotehniške fakultete. Sami eminentni gospodje in glasovi, ki te poneso v višave, zahvaljujoč umetniškemu vodji Primožu Leskovcu. Slednji je zborovodja Trzink, moškega pevskega zbora Radomlje in mešanega pevskega zbora Ivan Hribar. In kaj so nam zapeli biologi? Ljubavne pesmi iz Rezije, “Sječanje na Velu Luku” in “Pri meni bod”.
V drugi del tokratne prireditve “Trzinka poje in pleše” so nas popeljali plesalci folklore iz Trzina, ki so zaplesali tako, kot jim je igral Žiga Vehovec Zeman. Nato so zaplesale plesalke plesne skupine Lepi čeveljci na Avsenikovo “Ena bolha za pomoč” ter v nadaljevanju še na miks Abbe. Ciganski “Moliendo cafe” in “Fanrere Ciocarli” so nam odplesale Tince iz Deskl. Na tokratni nastop so prišle iz Deskel, ki spadajo pod občino Kanal ob Soči, in že 18 let plešejo izrazni ples po koreografiji Kristine Fabijan. Ime so si nadele po najstarejši vaščanki Tinci Katarini Marinič, ki je dočakala 111 let.
Iz Kočevja so prišle plesalke plesne skupine Zimzelenke, ki plešejo že od leta 2003 pod mentorstvom Jasmine Arko in Alexeye Rubtsove v Plesnem klubu Jasmin. Kljub letom – saj je povprečna starost plesalk več kot 69 in manj kot 71 let – so zaplesale na glasbo Marjane Deržaj, Natalije Verboten, Domna Kumra in Alfija Nipiča. A niso le plesale, tudi zapele so “Lepa Anka” in nas tako popeljale, vsaj nekatere, v otroška leta, ko smo se znali igrati kako drugače kot sedaj. No, če sploh lahko gledanje v telefone in podobne naprave imenujemo igra.
Na svoj račun so prišle tudi mažoretke Osnovne šole Trzin, ki plešejo pod vodstvom Anite Omerzu Tome, in tako smo opazovali skladnost gibov, ki ob vrtenju mažoretnih palic predstavlja kar mali podvig. Še enkrat so nam zaplesale Tince in tokrat malo bolj poskočno ob naši pesmi Dejana Vunjaka “Nocoj bo luštno”. In je bilo luštno. Župan Peter Ložar je v svojem kratkem nagovoru poudaril najprej strah, kaj bo z kulturnim utripom, ki ga je korona popolnoma zatrla, in vesel je, da se je po zaslugi posameznikov kulturni utrip ne samo vrnil, ampak tudi povečal. Največ zaslug zagotovo nosi Štefka Prelc. Tokrat so pri pripravi 7. Trzinka poje in pleše priskočili na pomoč Občina Trzin, Aktiva Trzin, JSKD – javni sklad Republike Slovenije, območna enota Domžale in vrtnarski center Gašperlin. Preden so se pevci odpravili na druženje v osnovno šolo, so skupaj zapeli še dalmatinsko “Ruža crvena”. Saj veste, prihaja poletje, čas oddiha in dalmatinska pesem je kot nalašč za prihajajoče dopustniške dni.
Avtor: DJD; Foto: DJD