Tradicionalni praznik Krajevne skupnosti Krtina

Tretja sobota v septembru je na Krtini minila v znamenju dobre volje in povezovanja

Enajsti september je postal praznik Krajevne skupnosti Krtina. Na ta dan je minilo enajst let, odkar je bil postavljen temeljni kamen za prizidek podružnične šole Krtina in vrtca Mavrica. Ta dan za Krajevno skupnost Krtina pomeni prelomnico, saj so z večjo šolo in vrtcem dobili možnost, da vsem otrokom omogočijo, da prvo življenjsko obdobje preživljajo v domačem kraju. Septembra 2019 so šoli in vrtcu priključili še športni park »Na Krtin´«, ki je res zaživel kot mesto druženja. Zato je prvi jesenski mesec za krtinsko skupnost nekaj posebnega, in prav zato so se odločili, da ga obeležijo s praznovanjem. 

V soboto, 21. septembra 2024, so skupaj z domačimi društvi zavihali rokave in športni park spremenili v praznično prizorišče. Postavili so oder, pripravili stojnice za vsa društva, ki delujejo v Krajevni skupnosti Krtina, ob desetih pa se je zbralo lepo število mladih in starih krajanov. To je bil že drugi praznik Krajevne skupnosti Krtina. Lani ob prvem prazniku so celo posadili lipo, ki jo je blagoslovil dobski župnik Jure Ferlež, lipa pa lepo raste. Voditeljica Ajda Sokler je spretno vodila skozi plesne in pevske točke skupine;  Domžalske mažoretke in Twirlerice, Pikapolonice iz vrtca Mavrica, pevski nastop otroškega zbora Podružnične osnovne šole Krtina, prikaz karate nastopa Sankukai karate kluba Domžale, ki deluje v Krtini, krtinske Šole zdravja, nagovor predsednika krajevne skupnosti Krtina dr. Boštjana Šumige, nagovor podžupana Občine Domžale Mateja Primožiča ter župnika Jureta Ferleža, ki je krtinsko skupnost spodbudil k medsebojnemu povezovanju. Seveda ni manjkalo predstavitev društev, ki delujejo v njihovi sredi. 

Ker se je število prebivalcev v zadnjih letih močno povečalo, tudi novih hiš je iz leta v leto vse več, si želijo, da njihov kraj ne bi bil zgolj spalno naselje, temveč bi se ljudje med seboj poznali, se družili in si pomagali. Tako so letos podelili tudi priznanja in pohvale Krajevne skupnosti Krtina, podelil jih je dr. Boštjan Šumiga, predsednik Sveta KS Krtina.

Pohvale so prejeli Ambrož Potočnik in Matic Blažič za zlato priznanje na državnem tekmovanju mladih čebelarjev na OŠ Pivka, na tem tekmovanju pa sta bila uspešna tudi Jošt Smolnikar in Jakob Kepec, ki sta osvojila srebrno priznanje. Zahvalo je prejela tudi Krtinska skupina Šola zdravja.
Priznanja pa so prejeli Mojca in Janez Prenar iz Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan za dolgoletno delo na področju varovanja in skrbi za okolje v KS Krtina, Rajko Majdič iz Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan za dolgoletno gledališko delo v krajevni skupnosti, Peter Cerar iz Prostovoljnega gasilskega društva Studenec za dolgoletno udejstvovanje na področju prostovoljnega gasilstva v krajevni skupnosti, Vinko Kepec iz Turističnega društva Rača za dolgoletno delo na področju prepoznavnosti in ohranjanja kulturne dediščine v krajevni skupnosti, Ivanka Ogorevc iz Rdečega križa Krtina za dolgoletno požrtvovalno delo na humanitarnem področju v krajevni skupnosti ter Ivanka Jeretina iz Župnijske Karitas Dob za dolgoletno požrtvovalno delo na humanitarnem področju krajevne skupnosti. 

Vsi obiskovalci so se lahko okrepčali z odličnim golažem, na stojnici Turističnega društva Rača so bili na voljo raznovrstne sladke dobrote, ki so jih napekle gospodinje turističnega društva in ki so jih prijazno podarili v Pekarni Pečjak in krofe iz Trojan, osvežilni napitki, sadna bovla in še pivo Rokovnjač, ki so si ga izposodili v sosednji občini. Čebelarsko društvo Krtina-Dob je svoje izdelke ponudilo v izvirni (med) in predelani obliki (medeno žganje, medenjaki), pri Kulturnem društvu Miran Jarc Škocjan so si lahko ogledali številne fotografije in prospekte preteklih predstav, Športno društvo Krti se je predstavilo z utrinki z izletov in s športnimi igrami, Šola zdravja pa je pokazala, kako z jutranjo vadbo poženejo kri po telesu. Karateisti so izvedli zanimivo kato in na svoji stojnici prijazno razlagali in demonstrirali, kaj se dogaja na njihovih treningih. Krtinski del Društva mladih Dob je poskrbel za animacijo najmlajših, saj so pripravili ogromno iger, delavnico risanja, ročni nogomet in še veliko drugega. Lani na novoustanovljeni šahovski klub je sprejemal nove člane, marsikdo pa se je tudi preizkusil v premikanju figuric po šahovnici. Na parkirišču ob nogometnem igrišču so predstavniki Prostovoljnega gasilskega društva Studenec pripravili pravi mali lunapark za otroke, kjer ni manjkala niti gasilska lestev, ki je vse do sredine popoldneva neumorno dvigala goste v zrak, da so si kraj lahko ogledali še s ptičje perspektive. Vsi obiskovalci so lahko dobili brezplačne vstopnice v koruzni labirint, kar so še posebej s pridom izkoriščali otroci.

Med vsem tem so se krajani družili, klepetali in se lepo imeli. Hvaležni za prekrasno vreme in številno udeležbo so sklenili, da se spet snidejo prihodnje leto na tretjem tradicionalnem prazniku.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

 

Tagi