Za Prostovoljno gasilsko društvo Blagovica je bil petek, 8. avgusta 2025, spet eden tistih dni, ko so se skupaj z PGD Lukovica, PGD Trojane, PGD Krašnja, PGD Prevoje, PGD Kolovrat ter z občani Blagovice razveselili svoje nove pridobitve. Uradno so prevzeli in blagoslovili gasilsko vozilo GVC – 1, ki ima cisterno s tri tisoč litri vode, pogon na vsa štiri kolesa ter znamke Volvo FMX 400. Gasilsko vozilo so pripeljali v domačo garažo že decembra iz delavnice GV Pušnik, z vozilom so od takrat bili že na osemnajstih intervencijah, zato je bil čas, da so vozilo ob prazniku PGD Blagovica, januarja pa je praznovalo 84 letnico obstoja, vozilo tudi uradno prevzamejo in ga tudi blagoslovijo ter ga priporočijo Svetemu Florjanu in angelom varuhom. Slavnost je potekala pred Gasilskim centrom Blagovica v času, ko vsako leto prirejajo dvodnevne veselice.
Slovesnosti so se udeležili poleg zgoraj naštetih gasilskih društev še posebni gostje: predsednik Regije Ljubljana III Slavko Jalovec, predsednik Gasilske zveze Lukovica Robert Maselj, poveljnik Gasilske zveze Lukovica Gašper Mav, podžupan Občine Lukovica Vincenc Dragar, direktor Centra za zaščito in reševanje Domžale Andrej Jarc, poveljnik Civilne Zaščite Občine Lukovica Milan Dernulovec ter sedem gasilskih praporščakov. V kulturnem programu so sodelovali Godba Lukovica ter trio deklet Eva Prašnikar na flavti, Maša Bergant na kitari ter Katarina Pustotnik na citrah. Program je povezovala Patricija Marolt Razpotnik.
Po uvodni slovenski in gasilski himni je zbrane pozdravila povezovalka programa, v nadaljevanju pa je predsednik PGD Blagovica Rok Barlič povedal nekaj besed o pomembnosti slavnostnega prevzema vozila, poveljnik PGD Blagovica Domen Razpotnik, ki je bil pri dobavi vozila poleg od prvega dne, pa je podal podatke o samem vozilu. Sledil je blagoslov vozila, ki ga je izvedel župnik Župnije Blagovica Drago Markoš. Nekaj besed o sofinanciranju in nabavi vozila je povedal tudi podžupan Občine Lukovica Vincenc Dragar, zatem je podžupan Občine Lukovica predal ključe novega vozila poveljniku PGD Blagovica Domnu Razpotniku, ta pa novemu skrbniku in šoferju Mateju Pestotniku, ki je zagnal vozilo ter z nekaj zvočnimi signali uradno prevzel vozilo.
Sledil je govor gostov. Poveljnik GZ Lukovica Gašper Mav je pohvalil nakup vozila, ki ga bodo gasilci s pridom uporabljali, predsednik Regije Ljubljana III Slavko Jalovec pa je kot po navadi pohvalil gasilce, gasilska društva ter prostovoljstvo v njihovih vrstah. Po končanih govorih sta poveljnik in predsednik PGD Blagovica še predala spominske zahvale zlatim in srebrnim donatorjem ter ostalim donatorjem, sledil je odhod praporščakov ter nadaljevanje slavja na ploščadi pred kmetijsko zadrugo, kjer je pod šotorom sledila dvodnevna gasilska veselica kjer so igrali Ansambel Firbci, v soboto pa bodo igrali Poskočni muzikanti.
NA POMOČ!
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar