Otroške in odrasle folklorne skupine navdušile na območnem srečanju

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti območna izpostava Domžale in območna izpostava Kamnik vsako leto organizirata srečanje folklornih skupin. Letos so skupine zaplesale na odru Doma kulture Kamnik v nedeljo, 23. marca. Najprej se je na Ringaraja srečanju predstavilo sedem otroških folklornih skupin, zatem na Maroltovem srečanju pet odraslih folklornih skupin. Zaplesalo je več kot 200 folkloristk in folkloristov vseh generacij.
Ringaraja – območno srečanje otroških folklornih skupin
Otroška folklorna skupina Groblje deluje v okviru Folklornega društva Groblje od septembra lani. Predstavili so se z odrsko postavitvijo Franca Hribovška z naslovom Med odmorom. Odmori so vedno prekratki, zato otroci vsak trenutek radi izkoristijo za igro na šolskem dvorišču. Zapeli in odigrali so plesno igro Prišla majka, zaplesali Lepo Anko, nadaljevali so s plesoma Hruške, jabuke, slive in Seljančica ter nastop zaključili s plesom kačo vit na melodijo Carska kasa. Glasbo je priredil Vlado Podlogar, kostume pa je prispevalo Kulturno društvo Domžale.
Mlajša otroška skupina Verine zvezdice deluje v okviru Šolskega kulturno-umetniškega društva Verine zvezdice, OŠ Marije Vere Kamnik. Osnovnošolci z veseljem spoznavajo ljudske igre in plese. Predstavili so se z odrsko postavitvijo Medved še spi, kjer eden izmed otrok prevzame vlogo medveda in vztrajno čaka konec igre, saj se bo takrat lahko osvobodil teže medvedjega poslanstva. Nagajivi otroci vztrajno odlagajo konec igre, a naposled ura le odbije dvanajst in takrat nastopi pravi direndaj. Avtorica odrske postavitve in mentorica skupine je Vanja Hočevar. Alenka Markus Rezar in Oskar Stopar sta avtorja glasbene priredbe. Plesali so v kostumih, ki jih je na podlagi raziskav meščanske in obrtniške oblačilne kulture otrok, ki so v Kamniku odraščali v prvih dveh desetletjih minulega desetletja oblikovala Helena Trobentar.
Otroška folklorna skupina Osnovne šole Dob je ponovno zaživela preteklo šolsko leto pod mentorstvom Barbare Vidmar, ki je tudi avtorica odrske postavitve Spletal bom slamnato kito. V 18. stoletju je bilo slamnikarstvo v Domžalah ključna gospodarska dejavnost. V najugodnejših časih so vsako leto izdelali več kot milijon slamnikov, ki so bili cenjeni izven slovenskih meja. Otroci so prikazali kako so v Domžalah pričeli s pletenjem slamnikov. Glasbeno priredbo je prispeval Jernej Gašperlin.
Mlajša otroška folklorna skupina Mengeš se srečuje v okviru interesne dejavnosti na Osnovni šoli Mengeš in spada pod okrilje Kulturnega društva Svoboda Mengeš. Otroci z navdušenjem spoznavajo predvsem plese, ki so jih plesali v Mengšu in njegovi okolici, vključujejo pa tudi otroške ljudske igre, ljudske pesmi ter pregovore in reke, ki še živijo v domačem kraju. Predstavili so se z odrsko postavitvijo Igre in plesi nekoč v Mengšu katere avtorica je vodja skupine Maruša Dimc. Otroci so najprej rajali ob znanem napevu Abraham ma sedem sinov, nadaljevali po igri Rinčke talam, zapeli in zaplesali Zajček nima repka več, nato Ta’ požugano in zaključili z Rašplo. Avtor glasbene priredbi je Jan Jerman, kostumske podobe pa Sabina Loboda.
Otroška folklorna skupina Ta navihani deluje v okviru Folklorne skupine Kamnik. Predstavili so se z odrsko postavitvijo Srajca srečnega človeka, katere avtorica je Lucija Rifel, ki skupino vodi skupaj z Mihelo Gabrovec. Postavitev je sledila slovenski ljudski pravljici v kateri mora bolan kralj najti človeka, ki je srečen in obleči njegovo srajco, da bo ozdravel. Srečnega človeka sicer najdejo, a je brez srajce. Ko kralj spozna, da je tudi siromak lahko srečen, razdeli svoje bogastvo in ozdravi. Glasbeno priredbo je prispeval Ciril Spruk, kostume pa sta oblikovali Andreja Stržinar in Nevenka Železnikar.
Starejša otroška folklorna skupina Verine zvezdice deluje v okviru Šolskega kulturno-umetniškega društva Verine zvezdice, OŠ Marije Vere Kamnik. Odrska postavitev Gremo ofirat je delo njihove mentorice Vanje Hočevar. Ofiranje je star običaj, ob katerem so se prijatelji, sosednje in sorodniki zbrali pri godovniku na predvečer njegovega praznika in mu z ropotom zaželeli vse lepo. Praznovanje so obogatili igra, ples in petje, kar so plesalci čudovito prikazali. V okviru skupine Verine zvezdice deluje tudi skupina ljudskih godcev. Mentorica je Alenka Markus Rezar, ki je skupaj z Oskarjem Stoparjem oblikovala glasbene priredbe. Kostumsko podobo je oblikovala Helena Trobentar.
Starejša otroška folklorna skupina Mengeš deluje pod okriljem Kulturnega društva Svoboda Mengeš. Predstavili so se z odrsko postavitvijo Pomlad je prišla! avtoric Hane Vidmar in Ajde Potočnik. Otroci so nas popeljali skozi prizore prebujanja narave, spremljali so ptice selivke, ki se vračajo v domače kraje. Pri tem so s poskočnimi koraki, lahkotnim prepletanjem in veselimi poskoki posnemali ptičji let, z gibom pa sledili njihovemu petju in se uglasili z razigranostjo pomladnega dne. Radostni koraki so bili sprva umirjeni, zatem pa živahnejši, rajanje pa se je sklenilo z iskrenim veseljem ob prihodu novega letnega časa. Avtor glasbene priredbe je Jan Jerman, kostumsko podobo pa je oblikovala Sabina Loboda.
Maroltovo srečanje – območno srečanje odraslih folklornih skupin
Folklorna skupina društva upokojencev Moravče se posveča plesni kulturni dediščini, ki se je ohranila v Moravčah in okolici. Pet parov nosi tradicionalna oblačila, ki sledijo podobi Moravčank in Moravčanov sredi devetnajstega stoletja. Kostumsko podobo je oblikovala Nevenka Unk Hribovšek. Vodja skupine in avtorica tokratne odrske postavitve Sem v Mengeš v vas hodil je Zlatka Tičar. Glasbena podoba pa je delo Eme Mahkota in Karla Žužka.
Folklorna skupina Folklornega društva Groblje poustvarja in ohranja gorenjske, dolenjske, koroške in prekmurske plese. Tokrat so se plesalke in plesalci predstavili z Gorenjskimi delovnimi plesi, ki so živahni, polni veselja in nagajivosti. Odrska postavitev Nevenke Unk Hribovšek po predlogi Tončke Marolt se prične s fantovo pobudo muzikantom naj zaigrajo, da bo le lahko zaplesal z dekletom. Dekle se mu namreč izmika, kar pa ne prežene njegove vztrajnosti in naposled ju ples tudi združi. Ker fant ni dovolj spreten in hiter, ostane brez dekleta in družba mu v roke potisne metlo. Vodja skupine Nevenka Unk Hribovšek je tudi oblikovalka kostumske podobe, glasbena priredba pa je delo Vlada Podlogarja.
Odrasla folklorna skupina Mengeš deluje pod okriljem Kulturnega društva Svoboda Mengeš. Z odrsko postavitvijo dr. Tomaža Simetingerja Frižekson so nas plesalci tokrat popeljali na Koroško. Frižekson je slovenska izpeljanka nemškega pozdrava »Frisch und g’sund«, s katerim so na Koroškem in v drugih severnih delih slovenskega etničnega ozemlja na dan nedolžnih otročičev hodili od hiše do hiše in že pred novim letom ljudem zaželeli obilo sreče in zdravja. Glasbene priredbe je prispeval Klemen Bojanovič, avtorica kostumske podobe je Tadeja Pance, vodja skupine pa Špela Janežič.
Folklorna skupina Kamnik je letos predstavila prekmurske plese in pesmi. Vodja skupine in avtor odrske postavitve Prekmurje, dober den! je Darko Lešnjek. Bele oprave značilne za Prekmurje so nas spomnile na umirjenost in dobroto tamkajšnjih ljudi ter so obudile prizore neskončnih ravnic žitnih polj, v prostor pa vnesle nežno prekmursko dušo. Avtorica glasbenih priredb je Andreja Pirc, kostumsko podobo pa sta oblikovali Andreja Stržinar in Nevenka Železnikar.
Mladinska folklorna skupina Mengeš deluje v okviru Kulturnega društva Svoboda Mengeš. V skupini plešejo srednješolci in študentje. Odrska postavitev dr. Tomaža Simetingerja z naslovom Sijaj, sijaj sončece nas je skozi izbrane plese Krasa in vzhodne Furlanije popeljala v konec 19. in začetek 20. stoletja, na živahno primorsko ohcet. Ženin in nevesta sta si v plesu izkazala naklonjenost, sledil je blagoslov neveste in njeno slovo od družic. Svatje nevesto in ženina pospremijo na skupno pot in se družijo vse do jutra, ko sledi simbolično nošenje neveste na prosto. Za srečo v zakonu morajo namreč nevesto obsijati prvi sončni žarki. Avtor glasbene priredbe je Klemen Stopar, kostumsko podobo je oblikoval dr. Bojan Knific, vodja skupine pa je Špela Janežič.
Z izbrano vezno besedo je srečanje obogatila Ajda Sokler. Ob koncu srečanja sta skupinam priznanja za sodelovanje podelila vodja domžalske izpostave Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Matej Primožič in vodja kamniške izpostave Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Tone Ftičar.
Srečanji sta spremljala strokovna spremljevalca, Luka Kropivnik za otroške folklorne skupine in Saša Kranjc za odrasle folklorne skupine. Opravila sta pogovor z vodji sodelujočih zasedb, jim podala nasvete za nadaljnje delo, ter jih glede na nastope razporedila na območni, regijski oziroma državni nivo.
Avtor: K. G. Š.; Foto: Rok Majhenič