Kulturna društva se predstavijo: Ljudske pevke Društva Šola zdravja
Območna izpostava JSKD Domžale izvaja naloge na območju Občine Domžale, Občine Mengeš, Občine Moravče, Občine Lukovica in Občine Trzin. Na prostoru petih občin je aktivnih 57 kulturnih društev, v sklopu katerih deluje 91 skupin, med njimi pa simfonični orkester, 5 godb, rogisti, 28 odraslih pevskih zborov, 16 gledaliških skupin, 6 folklornih skupin, plesni skupini, 5 likovnih skupin in posamezne filmske, video in fotografske sekcije. V osnovnih šolah pa deluje še 16 otroških in 9 mladinskih pevskih zborov.
V organizaciji JSKD Domžale in Knjižnice Domžale so v večnamenskem prostoru Knjižnice Domžale v sredo, 26. marca 2025 nadaljevali s ciklom kulturna društva se predstavijo. Tokrat so se predstavile, v vsem znanih barvah, pevke Društva Šola zdravja in njihova vodja Marika Haler.
V uvodu je vse zbrane pozdravila Katja Lamberšek iz Knjižnice Domžale, zatem pa je Društvo Šola zdravja predstavila Irena Mandelj, vodja podružnice Šole zdravja Domžale. Projekt Društva Šola zdravja deluje že od leta 2006, ko je nastala prva skupina v Celju. Leta 2009 so se registrirali kot društvo s sedežem v Domžalah. Njihova osnovna dejavnost je jutranja telovadba “1000 gibov”. Gre za sklepne vaje, ki jih je sestavil dr. Nikolay Grishin. Tako ohranjajo in izboljšujejo zdravje prebivalcev. Skrbijo za spodbujanje rednega gibanja in telesne vadbe, ohranjajo zdravje za dolgo samostojno življenje, povečujejo delež gibalno aktivnega prebivalstva, vračajo voljo do življenja osamljenim in starejšim osebam, krepijo psihofizično kondicijo starejših, preprečujejo potek kroničnih bolezni ter prispevajo k zmanjšanju tveganja za razvoj depresivnih in anksioznih motenj. Njihov prepoznavni znak je oranžna barva in razgibavanje vsako jutro, razen nedelje in praznikov, ob 7.30 zunaj na prostem, v bližini doma v vseh letnih časih. Razgibavajo jih usposobljeni prostovoljci s pomočjo strokovno izobraženega kadra. Društvo Šola zdravja si prizadeva jutranje razgibavanje pripeljati v vsak kraj, vas in naselje, povsod po Sloveniji. Tako spodbujajo ljudi k boljši skrbi za zdravje in medsebojno povezovanje. Sedaj delajo pod strokovnim vodstvom Andražem Purgarjem.
Nekaj besed je spregovoril tudi dr. Franc Habe Feri, ki je tudi orisal življenje in delo šole zdravja, pridodal pa je tudi, da so do začetka kovida – 19 imeli v šoli zdravja tudi plesno skupino, ki jo je vodila Boža Bauer, po koroni pa se skupina na žalost ni več sestala. Plesalke so se pridružile pevskemu zboru.
V nadaljevanju so se predstavile ljudske pevke Šole zdravja Domžale, ki že 11 leto pridno prepevajo. Kot je dejala njihova vodja Marika Haler, so ljudske pesmi del naše zemlje, našega življenja, so del slovenske kulturne dediščine, del naše kulturne sedanjosti in prihodnosti. Pesem spoštujejo kot izročilo prednikov in kot kulturno vrednoto, ki ima svojo ceno. Zato jo še z večjim veseljem srčno zapojejo, kjerkoli se pojavijo. Dekleta skupaj pojejo enajsto leto. Prijazno so jim odprli vrata v Medgeneracijskem centru Bistrica v Domžalah, kjer enkrat tedensko vadijo in tam tudi večkrat nastopijo za tamkajšnje stanovalce in varovance. Ljudsko pesem pa širijo tudi v vrtce, osnovne šole, domove za starejše občane ter nastopajo povsod, kamor jih povabijo. Petje jim je vir življenja in krepi zdravje. Pravijo, da kjer je petje, je veselje do življenja. Petje tudi združuje in povezuje ljudi, ni pa dobre zabave, če ni tam doma tudi petje. Slovenija je dežela dobrih pevcev in pevk. Petje naredi posebno vzdušje, ki ljudem prinese toplino, radost in veselje. Petje daje posamezniku občutek sreče, notranje izpolnitve, veselje duše. Kot pravijo pevke Šole zdravja, imajo jasne cilje, ki so tako kratkoročni kot dolgoročni. Tako so obiskovalcem zapele pesmi za nastope, posebne priložnosti, zabave, rojstne dneve…. Ob koncu pa so vsi v večnamenskem prostoru zapeli še tiso narodno »Snoč´ pa dav´je slanca padla«.
Skupini Šola zdravja in pevkam želimo še veliko veselih in prepevajočih dni.
Avtor Miro Pivar foto; video; Miro Pivar