Festival tamburašev in mandolinistov Slovenije na odru Kulturnega doma Moravče

V soboto, 5. aprila 2025, je v Kulturnem domu Moravče potekal 43. državni festival tamburašev in mandolinistov. Organiziral ga je Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti v sodelovanju z domžalsko območno izpostavo. Predstavilo se je deset izvrstnih tamburaških zasedb, v tekmovalnem delu šest, v revialnem pa štiri.

Tekmovalni del programa so odprli Viniški tamburaši pod vodstvom Antona Grahka. V domačem društvu delujejo kot samostojna zasedba in kot del folklorne skupine. Redno se udeležujejo območnih in regijskih tamburaških revij ter mednarodnih tamburaških festivalov v Sloveniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji in Franciji. Zaigrali so ljudsko skladbo Spazila sem Janka, ki jo je priredil Anton Grahek, pesem Aldebaran skladateljice Helene Vidic Lesjak, ki so jo zaigrale vse zasedbe, vključene v tekmovalni program. Nastop pa so prvi nastopajoči sklenili s Čardašem v d-molu Vittoria Montija v priredbi Franja Batoreka.

Tamburaški orkester Glasbenega društva Tamburjaši iz Vipave deluje od leta 2008. Za njim so številni samostojni koncerti, udeležuje se tamburaških srečanj in tekmovanj na vseh ravneh, pri čemer se lahko pohvali z izključno zlatimi priznanji. Njihov repertoar zajema tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih pesmi in plesov ter klasičnih, popularnih in dalmatinskih skladb. Tamburjaši so se poleg obvezne skladbe predstavili še s pesmima Končno na nogah Matjaža Predaniča in Dohvati crvenu trešnju Boža Potočnika. Lani je umetniško vodstvo orkestra prevzel Karim Zajec, predsednik pa je Matevž Ferjančič.

Tamburaški orkester Kulturno-umetniškega društva Oton Župančič Artíče je nosilec dolgoletne tradicije ljubiteljske kulture in tamburaštva v Artičah. Njegova bogata zgodovina je odraz spoštovanja ljudskega izročila, kulturne dediščine in umetniško-ljubiteljskega ustvarjanja. Orkester vodi dirigentka Klara Šimičić, predsednica pa je Alja Kovačič. Zaigrali so čudovito tradicionalno pesem Ne vrijedi plakati, ki jo je priredil Krunoslav Dražić, kot solistka pa je nastopila Adrijana Jelen. Slišali smo še skladbo Boža Potočnika Sjeme dobrote.

Tamburaški orkester Kulturno-umetniškega društva Majšperk deluje že 23 let. Orkester predano vodi Drago Klein, njegova predsednica pa je Lea Lampret. Redno se udeležujejo vsakoletnih regijskih srečanj in državnih tekmovanj, pohvalijo pa se lahko s številnimi glasbenimi dosežki in priznanji. Poleg obvezne skladbe smo v izvedbi Tamburaškega orkestra iz Majšperka slišali Valček št. 2 Dimitrija Šostakoviča v priredbi Daniela Kopri in Kozaško uspavanko, ki jo je po ruskem motivu uglasbil skladatelj Tomaž Habe.

Tamburaški orkester Šmartno deluje že 42 let, v zadnjem obdobju pod vodstvom dirigenta Karima Zajca in predsednice Mance Murn. Tamburaši iz Šmartnega so najbolj ponosni na koncert Latino Martini, ki ga prirejajo že 15 let. Tokrat so poleg večkrat slišane, obvezne skladbe izvedli skladbi Sunčane ravni Boža Potočnika ter Žalostni valček Jeana Sibeliusa v priredbi Štefana Vidica.

Kot zadnji v tekmovalnem delu festivala je zaigral Tamburaški orkester Dobreč. Dosega vrhunske rezultate, njihova ustvarjalnost pa vedno znova očara in navduši. Pred tremi leti se je orkester s svetovnega tamburaškega festivala v Novem Sadu vrnil z nazivom najboljšega tamburaškega orkestra na svetu. Lani so glasbeniki začeli pisati novo zgodbo z dirigentom Igorjem Kudeljnjakom. Tamburaški orkester Dobréč se lahko pohvali tudi s prvo tamburaško opero na svetu, ki nosi naslov V objemu Lahinje Poleg obvezne skladbe sta zazveneli še Gnosijaza Darka Žuka in Ciganska rapsodija Huga Boreniča.

Revialni del programa so pričeli gostje iz sosednje Hrvaške, Tamburaški orkester Tamburaškega društva Gaj. V skoraj štirih desetletjih delovanja so si prislužili ugled vrhunskega ansambla z jasno oblikovanim repertoarjem. Orkester vodi dirigent Krešimir Račić. Najprej je zazvenela Slavonska rapsodija Julija Njikoša, zatem Valcer Zagrebu Siniše Leopolda, pa Folklorna impresija Zdravka Šljivaca, pri čemer je kot solist nastopil brač Ivan Mitter, naposled pa smo slišali še Dan plavetan kao lan Marije Radić v priredbi Stipa Bilobrka. Zapela je Elizabeta Križanić.

Tamburaški orkester Daníca sestavljajo ljubiteljski glasbeniki iz različnih vasi spodnje Vipavske doline, ki so se združili v želji, da nadaljujejo tamkajšnjo več kot 130-letno tradicijo tamburaške glasbe. Umetniški vodja zasedbe je Uroš Trebižan. Zaigrali so skladbo Zvečer Vinka Vodopivca, Čardaš, madžarski ljudski ples v priredbi Damirja Zajca, svoj nastop pa so sklenili s Dan ljubezni v priredbi Uroša Trebižana.

Tamburaški orkester Glasbene šole Črnomelj deluje več kot dvajset let. Da je zvok bogatejši, se orkestru občasno pridružijo nekdanji učenci in tudi starši, ki igrajo na tamburico. Spoznavajo se z različnimi glasbenimi zvrstmi, od ljudske, zabavne pa do klasične glasbe. Sprva smo slišali slovensko ljudsko v priredbi Silvestra Mihelčič Metliško kolo, sledil je  Valček št. 2 Dimitrija Šostakoviča v priredbi Daniela Koprija. Nastop pa so člani Tamburaškega orkestra Glasbene šole Črnomelj sklenili s Perfidio mehiškega skladatelja Albêrta Domingesa v priredbi Boža Potočnika.

Kot zadnji so nastopili Vipavski tamburaši, ki uspešno delujejo že več kot dvajset let. Prirejajo samostojne koncerte, sodelujejo z odličnimi solisti ter nastopajo na različnih prireditvah. Redno se udeležujejo domačih tamburaških srečanj in mednarodnih festivalov. Repertoar Vipavskih tamburašev obsega originalne tamburaške skladbe, priredbe slovenskih ljudskih, sakralnih in popularnih melodij. Njihov ravnatelj je Marjan Prelc, pod vodstvom Polone Praček so nam najprej zaigrali Rezijanske, priredil jih je Samo Vovk, in slovensko ljudsko Škrjanček in tri tičice v priredbi Neže Žgur. Žgur je poskrbela tudi za priredbo skladbe svetovno znane zasedbe ABBA, I Have a Dream.

Nastope je spremljala strokovna komisija, ki so jo sestavljali Gregor Zagorc, Marko Blašković in Kristian Mirnyj. Podeljene so bile zahvale za sodelovanje ter plakete. Zlate plakete s pohvalo so prejeli Tamburaški orkester Glasbenega društva Tamburjaši, Kulturno društvo Tamburaški orkester Šmartno in Kulturno umetniško društvo Dobreč Dragatuš. Zlato plaketo je prejel Tamburaški orkester KUD Majšperk, srebrni plaketi pa Viniški tamburaši in Tamburaški orkester KUD Oton Župančič Artiče. Podeljena je bila tudi posebna nagrada žirije za najbolje izvedeno obvezno skladbo Helene Vidic Lesjak Aldebaran, ki jo je prejel Tamburaški orkester Šmartno.

Svetovalec za instrumentalno glasbeno dejavnost na Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Daniel Leskovic, je ob festivalu povedal: »Tamburaška srečanja niso zgolj glasbeni dogodki, temveč predstavljajo ključno stičišče ljubiteljev in ustvarjalcev tamburaške glasbe v Sloveniji. Njihova vloga sega daleč onkraj koncertnih nastopov – omogočajo povezovanje skupnosti, izmenjavo znanja, spodbujajo ustvarjalnost ter krepijo kakovost izvajanja tamburaške in mandolinske glasbe.«

Z izbrano vezno besedo je srečanje vodila Ajda Sokler. Ob koncu je zbrane nagovorila podžupanja Občine Moravče, ga. Nataša Lipovec. Napovedovalka pa se je v imenu organizatorjev, zahvalila vsem, ki so pripomogli k izvedbi festivala: Občini Moravče, članom Pihalnega orkestra Moravče, Osnovni šoli Jurija Vege Moravče in gasilcem PGD Moravče.

Avtor: K. G. Š.; Foto: zajem TVS

Tagi