Šesti večer ljudskih pesmi in napevov
Jesen je že globoko zakorakala med nas in nam nasula obilo pridelkov in okusnih gozdnih sadežev, ki jih ljudje pridno nabirajo in shranjujejo za zimske dni. Z marsikaterega »grunta« se ob kmečkem delu, ki ga obujajo turistična društva in seveda tudi kmetje zanesenjaki, sliši domača ljudska pesem. Spomnite se samo žetve in ličkanja, najlepšega kmečkega opravila, ki je nekoč spravil k delu cele vasi, da so si pomagali in s tem tudi družili, nekaj pojedli in spili in seveda tudi veselo zapeli. Počasi vse gre v pozabo, samo zanesenjaki še ohranjajo tradicijo ljudskega petja. Ljudsko petje je nekaj najlepšega, kar so nam dali predniki, ki so prepevali ob vsaki priložnosti in ob vsakem dogodku. Pa najsi je bila to vojna, domača kmečka opravila, ljubezenska razočaranja, veselje ob porokah, ob rojstvih otrok … Ljudske pesmi so nekoč bile z dolgim besedilom in lepimi melodijami, ne pa kot dandanes z dvema kiticama in tremi refreni.
Večer ljudskih pesmi in napevov ohranjajo tudi ljudski pevci in godci po vaseh in mestih širom po Sloveniji. In da bi se ljudska pesem slišala tudi izven meja neke pokrajine in občine, zanesenjaki prirejajo koncerte, kjer se ljudski godci družijo, poveselijo in tudi zapojejo ter zagodejo po »indašnje«, na starou (bas in alt) in mladou (tenor in sopran). Tudi v Domžalah imamo kar nekaj skupin, ki pojejo in godejo in s tem ohranjajo ljudsko pesem. Ena od teh skupin na Domžalskem je tudi Moški pevski zbor upokojencev Janez Cerar Domžale, ki je v petek, 18. oktobra 2024, v Kulturnem domu Franca Bernika pripravil že Šesti večer ljudskih pesmi in napevov, na katerem so se zvrstile štiri godčevske in pevske skupine ter ena plesna skupina. Vsaka skupina pa je zapela in zaigrala po štiri ali pet starih ljudskih pesmi. Prireditev je povezovala Klavdija Gregorin Štiftar. Večer so popestrili Ljudski pevci Bizeljsko, Ljudske pevke s Ponikve pri Žalcu, Tercet pevk FD Groblje, plesalci folklorne skupine Folklornega društva Groblje in Moški pevski zbor upokojencev Janez Cerar Domžale.
Ledino v ljudsko petje so zaorali pevci domačega Moškega pevskega zbora upokojencev Janez Cerar Domžale. Delujejo že od leta 1960. Nikoli ne pozabijo na Staneta Habeta, njihovega ustanovnega zborovodje. Pevci ohranjajo in poustvarjajo slovensko ljudsko glasbeno dediščino, saj ljudsko pesem radi ponesejo v domove starejših občanov, vrtce in šole, sodelujejo na območnih revijah ljudskih pevcev in godcev, pojejo pa tudi ob različnih drugih priložnostih. Zbor vodi poznavalka slovenske ljudske pesmi Marika Haler.
Zapeli so: Fantje se zbirajo, Štirje fantje špilajo, Sinoći sem na vasi bil – Urška in Gašper.
Nadaljevale so Ljudske pevke s Ponikve pri Žalcu. Skozi leta skoraj 30-letnega delovanja skupine petja ljudskih pesmi spoznavajo različne kraje in ljudi, katerim je isti namen ohranjati to zvrst glasbe oziroma pesmi. Vse to počnejo z veliko ljubeznijo in nobena razdalja jim ni ovira, celo navdušujejo jih različne vezi, ki so jih stkale v teh letih. Njihove poti so se križale skozi različne kraje po Slovenji (od Prekmurja do slovenske Istre), kamor so prinašale dobro voljo, hudomušnost in vključevale prikaz različnih običajev nekoč. V domačem kraju so že večkrat prikazovale običaj na perišču, obiranju hmelja in vanje povezovale tudi najmlajše. Ponosne so na veliko samostojnih projektov, katerih so tudi same vedno organizatorke, povezovalke z igranimi dialogi in izvajalke vedno zanimivih scen. Kljub starosti in pomanjkanju časa ne klonejo, temveč nadaljujejo pot, ki ji še ni videti konca.
Zapele so: Veter piha, listje pada, Prav luštno je polet’, Ena ptička priletela, Sinoči je pela, Dol s planine.
Občinstvo so kot ostali dve skupini navdušili tudi Ljudski pevci Bizeljsko. Delujejo že od leta 1980 in pojejo samo na podlagi pristnega ljudskega izročila. Delujejo brez umetniškega vodje, pojejo štiriglasno, včasih pa vključijo še peti glas, to je iber. Nastopajo radi povsod, kamor jih povabijo. Nastopali so že skoraj po celi Sloveniji, pa na Hrvaškem in v Srbiji, kakor tudi ob 40. obletnici Slovenska zemlja v pesmi in besedi na radiu Slovenije. Od leta 2012 že tradicionalno organizirajo vsako leto Slomškovo nedeljo pod geslom »VESELI HRIBČEK«. Izdali so že štiri zgoščenke.
Na koncertu so zapeli: En hribček bom kupil, Sinoči mi bil ukraden rožmarin, Vse bom prodala, kar imam, Ko je gospod Bog Adama ustvaril, Snočkaj sem slišal eno ptičico pet.
Tercet pevk Folklornega društva Groblje je s petjem pričel marca 2021, ko so Betka, Marjeta in Pavlina oblikovale skupino. Od takrat naprej jih veliko vabijo na koncerte, prireditve, za društvo pa so izredno pomembna pridobitev.
Zapele so: Kje s’ pa ptička pesem čula in En sam špetir.
Folklorna skupina Folklornega društva Groblje deluje od leta 2007, danes ima deset odrskih postavitev, štiri splete gorenjskih plesov, dva spleta koroških plesov, dva spleta dolenjskih plesov in en splet prekmurskih plesov ter animacijski program. Folklorna skupina Groblje veliko nastopa na Domžalskem – po domovih starejših, vrtcih in osnovnih šolah, sodeluje na območnih srečanjih v okviru Javnega sklada za kulturno dejavnost in je že gostovala na Hrvaškem, Madžarskem, v Italiji, Avstriji, Belgiji, na Portugalskem in v Srbiji. Folklorno društvo vsako leto organizira Otroški folklorni festival PLEŠI, PLEŠI, ČRNI KOS, Gala mednarodni folklorni festival V GROBLJAH KOT NEKOČ in ROMARSKI SHOD PRI SV. NOTBURGI V GROBLJAH. Od leta 2016 je društvo član uglednega mednarodnega folklornega festivala OD CELJA DO ŽALCA. Za koncert so pripravili splet – Dere sem ja mali bija – prekmurski plesi
Koncert, ki je navdušil ljubitelje ljudske glasbe, so zaključili pevci MoPZ upokojencev Janez Cerar Domžale s pesmimi: Glej, glej, kak mimo gre, Terezinka, Za Savco sem hodil, Bog je ustvaril vince.
Gostitelji ljudskih pesmi in napevov se obenem zahvaljujejo vsem za prostovoljne prispevke ter sponzorjem, ki so omogočili izvedbo koncerta. To so: Občina Domžale, KS Slavka Šlandra Domžale, KS Simona Jenka Domžale,KS Venclja Perka Domžale, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti-izpostava Domžale, Pigment d.o.o., Penzion gostilna Keber Domžale, Nakoplast d.o.o. Domžale, Informativni portal Domžalec.si, Javno podjetje centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik, Pivnica Adam Ravbar.
Avtor: Miro Pivar; foto, video: Simona Pivar