Orglice bodo igrale na domžalskem plac

Po uspešnem spomladanskem srečanju citrarjev v Domžalah se to soboto, 21. oktobra, obeta še en glasbeni dogodek, tokrat s slovenskimi orgličarji. Večnamensko ploščad pri domžalski tržnici bodo namreč zasedli najbolj znani in priljubljeni slovenski orgličarji, ki delujejo v različnih zasedbah ali pa nastopajo posamično.

Zvoki orglic se bodo po Domžalah razlegali od pol desetih dopoldne do 13. ure, glasbeniki pa bodo v tem času razveselili še starejše v Domu upokojencev Domžale. Orgličarsko soboto pripravljata Občina Domžale ter Kulturno društvo Mihaelov sejem iz Mengša in njihova orgličarska sekcija Sejmarji, ki bodo tudi odprli sobotno srečanje.

Z imenom orglice se na Slovenskem v narečjih označuje več glasbil, knjižno in strokovno pa pomeni ta izraz tovarniško izdelano glasbilo, ki ima v lesenem podolgovatem okviru številne piščali s kovinskim jezičkom. Sprva so bile orglice diatonične, to se pravi, da se je pri vdihu oglasil drug ton kot pri izdihu.

Po letu 1920 so se pojavile tudi kromatične, ki dajejo pri vdihu in izdihu isti ton. Za izumitelja orglic velja Christian Friedrich Ludwig Buschmann, ki je prve primerke naredil v letih 1821/22. Pozneje so jih drugi izpopolnjevali, od leta 1857 pa jih izdeluje na veliko tovarna Hohner v Trossingenu v Nemčiji. Pri nas jih je nekaj časa izdelovala tudi mengeška tovarna glasbil.

Orglice so k nam prišle v drugi polovici 19. stoletja. 

Kdaj so zašle k nam, ni mogoče z gotovostjo reči, vsekakor pa že v drugi polovici 19. stoletja. Pisatelj Janez Trdina v svojih Spominih piše, da je kot fant-birmanec v Ljubljani ogledoval orglice na številnih sejmarskih stojnicah. Že od začetka pa tja do druge vojne so bile priljubljeno darilo fantičem za birmo, zato so jim ponekod rekli kar birmanske.

In kdo vse bo nastopil v Domžalah? Poleg Sejmarjev v zasedbi Marjan Urbanija (orglice), Rok Urbanija (harmonika), Tomaž Plahutnik (citre), Hervin Jakončič (kitara) in Bojan Batič (bas), se bodo predstavili še Poljanski orgličarji iz Poljan nad Škofjo Loko, ki jih vodi Anton Krek, nato Oto in Jure z Gornje Lokvice pri Metliki, za njima pa še mojster orglic Robert Ivačič s kitaristom. Mlado generacijo bodo zastopali orgličarji podmladka folklore iz Sore pri Medvodah, ločeno pa bosta nastopila še domžalska orgličarja Silvo Girandon in Matjaž Brojan. V bogatem programu bomo slišali še Loške orglice društva U3 iz Škofje Loke pod vodstvom Ivanke Prezelj, tam okrog poldneva pa bodo zaigrali še trije posamezniki: Janez Keržič iz Vodic, Janko Mlakar iz Ljubljane in Sandi Petrej iz Vojnika pri Celju. Srečanje pod naslovom Slovenski orgličarji na plac bodo sklenili Sorški orgličarji iz Sore pri Medvodah, ki jih vodi Zdenka Bergant.

Na sobotnem srečanju slovenskih orgličarjev boste orglice lahko tudi kupili, na voljo pa bo še notna literatura za začetnike in napredne orgličarje. 

Avtor: Primož Hieng; Foto: Primož Hieng
Tagi