Živel prvi in drugi maj!

Pomlad je zacvetela v vsej svoji lepoti, prižgali so se kresovi, zjutraj pa nas je prebudila prvomajska budnica in že diši po golažu … Praznik dela je tu – živel 1. in 2. maj!

Pomen praznika dela 

Praznik dela je mednarodni praznik, ki se praznuje v številnih državah po svetu, tudi v Sloveniji. Pri nas praznik dela obeležujemo kar dva dni – prvega in drugega maja. Praznik je namenjen praznovanju delavskih pravic, solidarnosti med delavci in spominu na zgodovinski boj za boljše delovne pogoje. V Sloveniji in mnogih drugih državah je postal simbol solidarnosti, enakopravnosti in socialne pravičnosti. Dostojno delo v varnem delovnem okolju, za katerega moramo prejeti pravično plačilo, je pravica vsakega posameznika!

Izvor praznika dela 

Praznik izvira iz delavskega gibanja v ZDA, predvsem iz dogodkov leta 1886 v Chicagu, kjer so potekale množične stavke in protesti za osemurni delovnik, ena izmed ključnih prelomnic pa je bila 4. maja 1886 – dan je bil zaznamovan s policijskim nasiljem in smrtmi, imenovan Haymarketski pokol. Uradno priznanje mednarodnega praznika dela je sledilo leta 1889.

 

Kje še praznujejo 2. maj? 

Slovenija je med redkimi državami, ki praznik dela podaljša še v 2. maj. V Evropi je 2. maj dela prost še v Srbiji, Črni gori ter Bosni in Hercegovini. Leta 2012 je tudi v Sloveniji takratna vlada ukinila 2. maj kot praznik dela in dela prost dan, a so sindikati dosegli, da so to pravico vrnili leta 2016.

Praznovanje praznika dela v Sloveniji

V Sloveniji se praznik dela praznuje s postavljanjem mlajev in prižiganjem prvomajskih kresov na večer pred praznikom. Odvijajo se tudi različni kulturni dogodki – glasbeni koncerti, različna zborovanja, govori sindikatov … Ob prazniku pa se ponavadi zbere tudi širša družina in prijatelji in glede na to, da zunaj že prijetno toplo (sploh v letošnjem letu), se prirejajo tudi pikniki. Nekateri pa na praznik dela preprosto izberejo krajši oddih v njim ljubem kraju. Simbola, ki najbolj zaznamujeta prvi in drugi maj, sta zagotovo rdeč nagelj in delavske pesmi.

Kakorkoli ga že praznujete, na ta dan le malo premislite, katere so trdo prislužene pravice, ki jih uživamo pri nas in koliko teh pravic se še vedno brezvestno krši, tako pri nas kot v svetu. Spoštujmo preteklost za boljšo prihodnost.

Živel praznik dela!

Foto: chay tessari, Unsplash (nagelj), Jens Mahnke, Pexels (kres), ChatGPT (prikazna fotografija)

Tagi