Žegnanjska nedelja ali praznik posvetitve cerkve in daritvenega oltarja v župniji Domžale

Enega izmed večjih praznikov župnije Domžale predstavlja obletnica posvetitve cerkve, t.i. farno žegnanje. V domžalski župniji se od leta 1978 praznuje žegnanje na roženvensko nedeljo, oziroma prvo nedeljo v oktobru, kar naj bi sovpadalo z obletnico župnije in posvetitve oltarja. To je vesel in prazničen dan za župnijo Domžale. Že nekdaj je veljalo, da so se na ta dan na obisku zbrali sorodniki, gospodinje pa so poskrbele, da je bilo na mizah veliko mesnih in ocvrtih jedi. Mnogi se te tradicije držijo še danes in dan preživijo slavnostno v krogu družine ali pa se kako drugače spomnijo na farni dan. Vsekakor je to priložnost, da se kot občestvo in družina združimo ter skupaj praznujemo naš župnijski praznik.

V nedeljo, 6. 10. 2024, je potekala sveta maša v Cerkvi Marije Vnebovzete v Domžalah. Ta dan je 27. navadna nedelja med letom – rožnovenska nedelja ter začetek tedna za življenje. Za  župnijo Domžale pa je to tudi žegnanjska nedelja, saj se spominjamo posvetitve daritvenega oltarja. Sveto mašo je daroval domžalski župnik mag. Klemen Svetelj. Za praznično vzdušje je poskrbel z pesmimi Cerkveni mešani pevski zbor župnije Domžale pod vodstvom zborovodje Martinom Kozjekom in organistom Janezom Kozjekom. Slovesne svete maše so po nedeljskem razporedu, ob koncu vseh svetih maš pa je ofer – darovanje za potrebe domače cerkve. Hvala vsem, ki denarno, materialno in duhovno podpirate našo župnijo in naše duhovnike, da smo lahko tudi v sedanjem času oznanjevalci in priče delovanja Boga v našem kraju.

Naj bo nedeljski praznik tudi priložnost za praznovanje doma v krogu naših družin! To je izraz velike hvaležnosti za ta naš skupni dom, v katerem se vsak dan lahko zbiramo okoli oltarja in slavimo Boga. Mogoče med mlajšimi generacijami ta občutek pripadnosti ni več tako izrazit in močan, vendar je pomembno, kje smo doma, kje je naše oltarno občestvo, kje je krstni kamen, ob katerem smo prejeli zakrament svetega krsta. Mogoče smo se nato preselili in nismo več v svoji izvorni župniji. Moja župnija je tista, kjer dejavno sodelujem in sem aktivno prisoten pri dogajanju. Če torej praznuje župnija, praznujemo vsi skupaj in se veselimo.

Kaj pa sploh je žegnanje in kaj nam pomeni? Žegnanje ali spomin na posvetitev naše cerkve je praznik in poseben običaj, ki se prenaša iz roda v rod. Praznik za župnijo in za nas, ki smo župnija. Na dan posvečenja, pri nas je to 1. oktober, je cel dan na oltarju izpostavljen Jezus, ki nas vabi k molitvi in deli blagoslov z nebes. Nedelja po 1. oktobru je žegnanjska nedelja. Praznična nedelja s slovesno sveto mašo, slovesno kosilo, polna hiša ljudi, krofi, flancati, potice, druženje in še kaj. Praznovanje v cerkvi in doma, ki je skoraj tako pomembno kot praznovanje Velike noči ali Božiča. Torej, kaj nam pomeni ta dan? Samo dobra jedača in pijača ali še kaj globljega? Morda hvaležnost za to, da imamo cerkev, da imamo možnost vsakodnevnega srečevanja z Jezusom, da imamo duhovnika, ki sta nam vedno na voljo in da imamo župnijo (občestvo, skupnost), ki nam pomaga na vseh področjih našega življenja? Morda praznik, ki v ospredje postavlja našo osebno vero, upanje in ljubezen? Ali pa dan, ko smo od naših prednikov prejeli dragocen dar, za katerega moramo skrbeti in ga predati naslednjim generacijam? Žegnanje je vesel in veličasten dogodek, na nas pa je, kako ga bomo praznovali in doživljali.

Želim vam blagoslovljeno in vsega dobrega polno žegnanjsko nedeljo.

Avtor: Miro Pivar; foto; video: Miro Pivar

Tagi