Velika noč v Domžalah

Praznik Jezusovega vstajenja, procesija in maša cerkev Marije vnebovzete Domžale

Kristjani danes praznujemo svoj največji praznik – Veliko noč, s katero se spominjamo Jezusovega vstajenja od mrtvih, s katerim je premagal smrt, vsem ljudem pa s tem odprl možnost, da so po smrti deležni večnega življenja. Tudi zato je vzdušje na Veliko noč med kristjani precej praznično in slovesno. Na veliko noč so po slovenskih cerkvah potekale vstajenjske procesije z mašami. Na njih so duhovniki naznanili, da je Jezus vstal od mrtvih, kar so zaznamovale slovesne velikonočne aleluje. Z vstajenjem od mrtvih je namreč Jezus po verovanju kristjanov premagal smrt, vsem ljudem pa s tem odprl možnost, da so po smrti deležni večnega življenja.

V nedeljo, 31. marca 2024 obhajamo največji krščanski praznik – veliko noč – praznik Jezusovega vstajenja. Procesija in vstajenjska sveta maša je bila ob 6.30, ob “Božjem” grobu, kjer se  prične vstajenjska procesija z Najsvetejšim. Ne moremo si predstavljati slovenske Velike noči brez velikonočne procesije, ki je izpoved vere v vstalega Kristusa. Za kristjana je to doživetje, ki ga obogati in okrepi. Sveto mašo po procesiji je daroval župnik v cerkvi Marije Vnebovzete v Domžalah mag. Klemen Svetelj ob somaševanju duhovnega pomočnika Andreja Sveteta ter diakona Matjaža Venta.

Tudi v Domžalski župniji je izpred cerkve Marijinega vnebovzetja potekala vstajenjska procesija, ki so se je udeležile narodne noše, pevci cerkvenega pevskega zbora, nosilci bander, ministranti, duhovniki in duhovni pomočniki ter farani, ki so s pesmijo in molitvijo v dolgi procesiji oznanjali Vstalega Kristusa, pritrkovalci pa so iz cerkvenih zvonov izvabljali velikonočne pritrkovalske melodije, ki so spremljale procesijo. V Domžalah po navadi procesija krene mimo gasilskega doma v Stobu ter po ulici pri Kulturnem domu Franca Bernika nazaj na Goričico in v cerkev, kjer se začne slovesna vstajenska sveta maša. Na podeželju so velikonočne procesije veliko bolj veličastne kot v mestih, kjer so možnosti omejene. Ko se procesija vrne v cerkev, zapojejo zahvalno pesem. Po blagoslovu z Najsvetejšim pa se nato nadaljuje s vstajenjsko mašo, med katero je domžalski župnik mag. Klemen Svetelj dejal: »Velika noč je praznik upanja in veselja, ki ga kristjani izražamo z vzklikom aleluja. Tega vsem faranom želim v obilju, predvsem bolnim, ostarelim in kakor koli preizkušenim.«

Procesijo opravimo na velikonočno jutro, pred slovesno mašo ponekod pa tudi v soboto zvečer po maši velikonočne vigilije. Duhovnik in njegovi sodelavci, diakoni in ministranti, gredo k Božjemu grobu, tam pokleknejo in skupaj z verniki tiho počastijo Najsvetejše. Ko duhovnik Najsvetejše pokadi, ogrnjen z velumom, odstrani z monštrance tančico, in obrnjen k ljudem trikrat zapoje aleluja, vsakokrat više. Zbor in ljudstvo trikrat odpoje. Procesija se začne z vstajenjsko pesmijo  “Zveličar naš je vstal iz groba”,  zatem procesija krene iz cerkve in se razvije po krajevni navadi.

Avtor: Miro Pivar; Foto/video: Miro Pivar

Tagi