V petek, 3. januarja 2025, je bilo na Aškerčevi ulici v Domžalah veselo, prišla je tudi Godba Domžale, ki je zaigrala nekaj pesmi, saj je slavljenka Veronika Banko, ki 4. januarja praznuje 80 letnico rojstva, tudi častna članica Godbe Domžale. Nekaj besed ob okroglem jubileju ji je namenil Marjan Ravnikar. »Spoštovana občanka občine Domžale, krajanka krajevne skupnosti Simona Jenka in tudi dolgoletna predsednica Sveta krajevne skupnosti Simona Jenka, zelo lepo skrbiš za krajevno skupnost, zelo lepo si vključena v delovanje Občine Domžale na vseh področjih, vsi te zelo spoštujemo. Običaj je, da se na predvečer tako visokega jubileja, kot je tvoj, 80 let življenja, zberemo, saj si tudi častna članica Godbe Domžale, zato smo ti danes skupaj pripravili eno lepo presenečenje, ki se je odvijalo v tajnosti. Vera, vsi skupaj ti želimo predvsem zdravja še kar nekaj let.«
Tudi slavljenka Veronika Banko se je zahvalila za presenečenje, saj kogar koli je vprašala, ni »nič vedel«, da kdo pride na predvečer njenega rojstnega dne na praznovanje. Kljub temu je nekaj slutila in se je malo pripravila, saj tak visok jubilej ne bi smel iti samo tako mimo. Po odigranih pesmi je slavljenki Veroniki Banko čestital tudi predsednik Kulturnega društva Godba Domžale Jože Pavli. Zaigrali so še nekaj skladb, zatem pa je sledilo sladko druženje ter čestitke še ostalih godbenikov, prijateljev in prijateljic ter svetnikov Krajevne skupnosti. Z praznovanjem visokega jubileja so ji izkazali tudi neko posebno spoštovanje za vse dobre stvari in zavzemanja, da bi prebivalcem krajevne skupnosti šlo čim boljše.
Karizmatična Domžalčanka Veronika Banko je zelo dejavna že vrsto let v Krajevni skupnosti Simona Jenka v Domžalah, saj ji ni vseeno za stiske malega človeka. Nekoč uspešna poslovna ženska, se je kot predsednica Termita po vojni borila za obstanek in uspeh svojega podjetja, kar ji je uspevalo brez dolgov in s spoštovanjem podrejenih, ki niso lačni tavali okrog po svetu. Danes v vlogi predsednice Sveta Krajevne skupnosti Simona Jenka že kar nekaj mandatov skrbi za južni del Domžal, obenem pa s posluhom za družbo, rahločutnostjo in čutom za sočloveka ustvarja bogatejše mesto in svetlejšo prihodnost. V časih, ko službe ne rastejo ravno na drevesu in marsikdo ne ve, kako se bo prebil skozi mesec, so majhne pozornosti velikih ljudi še posebej opazne in cenjene. Tudi drobne lučke lahko ustvarijo čarobno svetlobo, ki bo kazala pot tistim, ki so že skoraj izgubili upanje. V ospredju so seveda lokalne naloge, na primer, kje bi bilo potrebno narediti kakšno cesto, pločnik, igrala… Skratka do neke mere gre za infrastrukturo, urejanje okolice, organizirajo pa tudi čiščenja. Imajo tudi neko posebnost, s katero se Veronika ukvarja tako rekoč že celo življenje. Zavzema se namreč zato, da v njihovi Krajevni skupnosti ne bi imeli »prevelikih« revežev, da bi probleme v družbi opazili takrat, ko se da še kaj rešiti. Kot staroselka pozna krajevno skupnost kot svoj žep. Ljudje poznajo njo, ona pa njih. Tako ima pregled nad vsem in res pozna skoraj vse. Dela tudi v Karitasu. Seveda ni nihče nič plačan, gre za prostovoljno dejavnost. Tam dela tudi z brezdomci in tozadevno k tem stvarem laže pristopa.
Kot piše na strani Občine Domžale, je Krajevna skupnost Simona Jenka najmanjša od krajevnih skupnosti na območju Domžal, ki je nastala v letu 1979, ko so se prebivalci odločili za razdelitev Domžal v tri krajevne skupnosti, ki v vsem tem času od ustanovitve med seboj zelo dobro usklajujejo razvoj mesta. KS Simona Jenka šteje nekaj več kot tri tisoč prebivalcev in zajema območje južnega ravninskega dela Domžal, obenem pa tudi Šentpavel z lepo cerkvijo in pokopališčem. Na južni strani meji na Krajevno skupnost Dragomelj – Pšata, vzhodno na Krajevno skupnost Ihan, meji pa tudi na obe KS, nastali iz enotne KS Domžale: zahodno na Krajevno skupnost Venclja Perka, severno pa na KS Slavka Šlandra. Med vsemi tremi KS, oblikovanimi na območju nekdanje skupne KS, še obstajajo tesne vezi – predvsem pri odločitvah o prostorskem razvoju mesta Domžale.
Del krajevne skupnosti obsega izrazito mestno območje ter v njegovem okviru tudi pomembnejše javne službe: sedež Občine Domžale in Upravne enote Domžale (nekdanjo slamnikarsko tovarno), Godbeni dom ter v njem Slamnikarski muzej. Ob njem je park z zanimivo zgodovino, ki vse bolj postaja prijetno družabno središče – tudi za nekatere prireditve, v prihodnosti pa se na tem območju načrtuje prava muzejska četrt, v katero že danes spada tudi Menačenkova domačija z galerijo in stalnimi razstavami. V samem centru nam o zgodovini mesta govori Harakova in Flerinova hiša, v južnem delu KS sta pomemben del kulturne dediščine Markusova hiša in Dimčevo kužno znamenje. V centru je tudi Gasilski dom Prostovoljnega gasilskega društva Domžale – mesto s stoletno tradicijo, na Študljanski cesti, ob kateri je bilo včasih oblikovano naselje Študa, pa najdemo še drugi gasilski dom – v katerem deluje PGD Študa. Ostanki nekdanjega predvsem kmetijskega območja, so prisotni še danes, saj je na tem območju največ kmetij in lepo obdelanih polj. Od pomembnejših javnih institucij omenimo vrtec Dominik Savio, v tej KS imajo sedež nekatera društva (Godba Domžale, Društvo upokojencev Domžale idr.), tu je še delček Kamniške Bistrice z urejenimi peš in kolesarskimi stezami, hotel Ambient z obširnim piknik prostorom, v tej KS je locirana Galerija Lenček, v kateri svoje izdelke razstavlja in prodaja Marina Lenček, unikatna oblikovalka lecta in kvašenega testa.
V Krajevni skupnosti Simona Jenka pa je tudi najbolj športno-rekreativna cesta – Kopališka cesta, kjer je Zavod za šport Domžale, sedež številnih športnih in rekreativnih društev, vrsta športnih objektov v okviru Športnega parka Domžale, pa tudi Gostišče Park. V tej KS imata svoj sedež Centralna čistilna naprava Domžale- Kamnik, ki je z razširitvijo in obnovo postala ena najsodobnejših tovrstnih naprav. V KS ima svoj sedež tudi Prodnik – javno komunalno podjetje, v njej pa najdemo tudi kar nekaj manjših poslovnih in trgovskih objektov, v južnem delu KS pa tudi RTV oddajnik.
Krajevna skupnost Simona Jenka Domžale obsega naslednja območja naselij in ulic:
Cankarjeva brez štev. 1, 2 in 3, Kajuhova štev. 1, 2, 3, 4 in 5, Tabor štev. 12, 13, 14, 15 in 15a, Ljubljanska cesta štev. 69 in 71, Karantanska.štev. 2, 4, 12, 14, 18, 22, Savska, Antona Skoka, Aškerčeva, Brejčeva, Stranska, Karlovškova, Kasalova, Usnjarska, Krakovska, Radio cesta, Vodnikova, Kopališka, Študljanska, Javorjeva, Brezova, Jesenova, Hrastova, Mačkovci, Ulica Simona Jenka in Šentpavel.
Veronika Banko, vse najboljše ob visokem jubileju tudi z naše strani.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar