Nepoškodovane – zgodbe o strastnih lokalnih aktivistih, ki bijejo boj za čiste, divje in nezajezene reke
Film prikazuje zgodbe o strastnih lokalnih aktivistih, ki v vsakodnevnem življenju bijejo boj za čiste, divje in nezajezene reke na Balkanskem polotoku, saj z več kot 2.700 planiranimi jezovi korupcija in pohlep kruto posegata v te zadnje koščke Evropske divjine. Balkanski polotok je dom zadnjim divjim rekam Evrope, ki podpirajo izjemno pester rastlinski in živalski svet ter zdrave in nedotaknjene ekosisteme. Te reke so Nepoškodovane – čiste, divje in nezajezene.
V ponedeljek, 18. marca 2019, je v Mestnem kinu Domžale potekala domžalska premiera dokumentarnega filma Nepoškodovane, po projekciji filma pa je sledil še pogovor, na katerem sta sodelovala Miha Avguštin, sorežiser filma in Katarina Mulec iz gibanja Balkan River Defence (Balkanska rečna obramba). Pogovor je vodil Jure Matičič.
Na pogovoru smo iz prve roke izvedeli zanimivosti o snemanju filma, o ljudeh, ki se čedalje bolj začnejo zavedati narave, ki jih obdaja … Zgodba o tem “touru” je osrednja nit dokumentarca The Undamaged, stranske zgodbe pa se vijejo v prav presenetljive smeri. Glavna med njimi je vsekakor sekvenca iz Tasmanije. Rok Rozman, začetnik Balkan Rivers Toura je navdih za reševanje rek dobil na kajakaški odpravi v Južni Ameriki, kjer je spoznal Bena Webba, reševalca reke Rio Maranon. Ta pa je navdih za svojo akcijo dobil v znameniti zgodbi o rešitvi tasmanske reke Franklin v 80-tih letih. Kaj kmalu sta spoznala, da je njuna skupna točka Anka Makovec, Slovenka iz Deskel ob Soči, ki se je kmalu po selitvi v Avstralijo znašla v ospredju boja za to izjemno reko. Filmska ekipa je odpotovala na ta daljni otok, se spoznala z izjemno Anko, ter preveslala celotni kanjon reke Franklin. Ankina reka življenja je le nekaj dni po snemanju dosegla morje, zato je ekipa film The Undamaged posvetila prav njej – strastni borki za pravice narave in ljudi.
Katarina Mulec je v pogovoru predstavila gibanje Balkanska Rečna Obramba. Balkanski polotok je dom zadnjim divjim rekam Evrope, ki podpirajo izjemno pester rastlinski in živalski svet ter zdrave in nedotaknjene ekosisteme. Te reke so Nepoškodovane – čiste, divje in nezajezene. A z več kot 2.700 planiranimi jezovi korupcija in pohlep kruto posegata v te zadnje koščke Evropske divjine. Tako je odrinila na pot z udarno ekipo kajakašev, snemalcev, fotografov in prijateljev, ki so sklenili, da se jim postavijo v bran. Med Slovenijo in Albanijo so med 36-dnevno odpravo veslali in organizirali kreativne akcije proti nepotrebnim zajezitvam na 23. rekah v 6. državah z namenom, da svetu pokažejo skrivnostni svet rečnih dolin Balkana. Film prikazuje zgodbe o strastnih lokalnih aktivistih, ki bijejo boj za te reke v vsakodnevnem življenju in hkrati vabi ljudi iz vseh vetrov, da se temu častnemu boju priključijo tudi sami.
Po besedah Katrine se je razvilo Gibanje Balkan River Defence (Balkanska rečna obramba) iz izjemno uspešne akcije Balkan Rivers Tour 1, ki je leta 2016 z več kot 2.000 udeleženci iz 18 držav postala največja direktna akcija za zaščito rek v Evropi in se je na kreativen in učinkovit način zoperstavila načrtom za izgradnjo več kot 2.700 jezov na rekah med Slovenijo in Grčijo. S skupnimi močmi mnogih posameznikov ter organizacij iz regije je uspela ustaviti gradnjo sedmih jezov.
Sedaj se tudi močno zavzemajo za reko Muro brez jezov. Prepričani so, da se 21. marca 2019, ne bo podpisala listina brez jezov na reki Muri, zato že pripravljajo oster protest, ki bo v petek, 22. marca 2019, potekal v Ljubljani.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar