Navkljub slepoti, Sonja Pungertnik vidi življenje polno, le da v drugih barvah

Razmišljanje o knjigi “Misliš resno?” z avtorico Sonjo Pungertnik v Kodrovi dvorani Kulturnega doma Radomlje

Ste se kdaj vprašali, »kako slepi vidijo svet«? Ne gre za neslano šalo, igro besed, ali provokacijo, ampak povsem preprosto vprašanje, ki si ga zagotovo zastavljajo mnogi ob srečanju s slepimi. »Svet slepih, se na prvi pogled lahko zdi zelo drugačen, v resnici pa je prav tak kot vaš, le da v drugih barvah« so besede, s katerimi svoje doživljanje in izkušnje s slepoto opisuje Sonja Pungertnik, avtorica knjižnega prvenca “Misliš resno?”, ki prihaja v goste v petek, 21. februarja 2025, ob 18.30 uri v Kodrovo dvorano Kulturnega doma Radomlje.

KPD Drouz, sekcija Srčne srečnice, ob podpori Občine Domžale in KS Radomlje, februarja in marca pripravljamo dva navdihujoča interaktivna pogovorna večera, ki bosta potekala v Kodrovi dvorani Kulturnega doma Radomlje.

V letošnjem letu smo se odločili večjo pozornost nameniti občutkom sprejemanja in povezovanja, saj srčno verjamemo, da predstavljajo pomembno vzpodbudo na poti k snovanju polnejšega življenja. Prepogosto nas namreč preplavijo številni vsakodnevni dogodki, ki čeprav subtilno, pa vendarle vztrajno, nas na določen način odmikajo od tistega, kar je skrito globoko v nas.

V sklopu drugega letošnjega srečanja bomo 21.februarja gostili Sonjo Pungertnik, marca pa Igorja Plohl, ki navkljub telesnim oviram, živita polno življenje. Tako Sonja, kot tudi Igor, globoko in srčno verjameta v lepoto življenja. Iz dneva v dan se trudita po svojih najboljših močeh in se tako vsak dan znova odločata za življenje.

S konkretnimi vsakodnevnimi dejanji, zgledom, zanosom in pozitivno naravnanostjo, skrbita ne le zase, ampak sta navdih mnogim. Osebam, ki ju srečata in tistim, ki ju spremljajo, saj jih spodbujata k polnejšemu življenju.

Pisateljica Sonja Pungertnik

Sonja Pungertnik in Igor Plohl sta avtorja dveh knjižnih del, v katerih sta s pomočjo skrbno izbranih besed iskreno in senzitivno opisala izkušnjo telesne oviranosti. “Misliš resno?” in “Ne domišljaj si” sta knjigi, v katerih sta vsak na svoj način zbrala, strnila in ubesedila pot, ki ju je vodila do točke, kjer sta danes.

Sonja Pungertnik bo svojo izkušnjo slepote, razmišljanja ter doživljanja sebe, okolice in ljudi, skušala približati obiskovalcem srečanja, ki ga  organiziramo KPD Drouz, sekcija Srčne srečnice v petek, 21. februarja 2025, ob 18.30 uri v Radomljah. Igor Plohl pa bo o svoji poti s telesno oviranostjo spregovoril mesec dni kasneje, na prvi pomladni dan, v petek, 21. marca 2025, prav tako v Radomljah. Zaradi nesreče, ki se mu je pripetila, je Igor Plohl pri 28- tih letih postal paraplegik.

V knjižnem prvencu, romanu “Misliš resno?”, ki je izšel leta 2021 pri Mohorjevi družbi, se je Sonja Pungertnik  dotaknila tako predsodkov, kakor tudi stereotipov, ter opisala odnos, ki ga imajo ljudje do slepih. S pomočjo lika gimnazijke Sare, ki se na pragu svoje mladosti spoprijema z izzivi in stiskami, ki jih prinaša slepota, skuša avtorica bralcu na 176 straneh približat svoje doživljanje sveta in svoje lastne življenjske izkušnje. Naslov knjige »Misliš resno?« je na platnici napisan v brajici, medtem, ko je tisk prijazen slabovidnim.

 

Pred prihajajočim srečanjem smo Sonji Pungertnik zastavili nekaj vprašanj, na katera nam je prijazno odgovorila.

Kdo je Sonja Pungertnik?

Sem žena, mati, ki jo je življenje peljalo od pedagoških, preko socialnih voda, v svet duhovnosti. Rada imam ljudi, naravo, naš domači vrt in knjige. Verjamem v ljudi in v vrednost medosebnih odnosov. Prepričana sem, da je vsak na svet poslan z namenom. Zato imam rada ljudi, ki so kot hodeče knjige, nekatere bolj, druge manj odprte in popisane.

Kaj Vas je nagovorilo k pisanju knjige s pomenljivim naslovom “Misliš resno?” Mnogi knjigo že poznajo, delčke njene vsebine pa boste delili tudi z obiskovalci srečanja v Radomljah v petek, 21.februarja 2025, ob 18.30 uri.

Knjiga je odgovor na želje mnogih, naj pišem o tem, kako svet doživljamo ljudje, ki ne vidimo. Je sad nekoliko bolj umirjenega življenja v času korona krize, ko je ideja dokončno dozorela. Čeprav sem mislila, da jo v prvi vrsti pišem za druge, sem med samim pisanjem spoznala, da jo pišem predvsem zase. Pisanje je bilo kot nekakšna terapija, skozi katero sem se soočila z marsi katero bolečino, ki jo je življenje potisnilo v kot. Vesela in hvaležna sem, da odpira pot pogovorom o vprašanjih, ki se jih v življenju le redko dotikamo. Zato se veselim srečanja v Radomljah in se zahvaljujem za povabilo k sodelovanju.

Danes ste odrasla oseba, ki jo je življenje peljalo skozi številne preizkušnje. Soočanje z ovirami in premagovanje številnih izzivov, Vam je pomagalo do mnogih uvidov in spoznanj. Na poti ste srečali in spoznali ljudi, ki so Vam na svoj način, v pomembni meri pripomogli k temu, da ste danes takšni, kot ste. Kaj bi sporočili Sonji, kakršna je bila nekoč?

Povedala bi ji, da sem ponosna nanjo. Čeprav se je mnogokrat preveč obremenjevala za različne stvari, je zmogla premagati veliko ovir, ki so ji bile poslane na pot in niso bile lahke. Vesela sem, da je danes srečna prav takšna, kakršna je!

Kaj bi sporočili bralcem, ki so prebrali vašo knjigo in pa tistim, ki jo imajo na seznamu ali celo na domači knjižni polici, vendar nekako še niso našli pravega trenutka zanjo? In nenazadnje, s kakšnim srcem naj se obiskovalci odpravijo na prihajajoče srečanje, predstavitveno predavanje in pogovorni večer, ko boste gostovali v Radomljah?

Veselim se srečanja z vami. Skupaj bomo odstrli tančico iz sveta slepih, ki se na prvi pogled zdi zelo drugačen, v resnici pa je prav tak kot vaš, le da v drugih barvah.

Skupaj bomo preživeli lep večer, v katerem vam bom predstavila svoje življenje, prebrali bomo nekaj odlomkov za pokušino, predvsem pa bomo poklepetali. Seveda, če boste pripravili vprašanja in sodelovali. Bolj kot boste radovedni, lepše nam bo.

Sonja Pungertnik

Gospa Sonja Pungertnik (1972) je po poklicu profesorica defektologije, ki je leta 2021 pri Mohorjevi družbi izdala svoj prvenec, roman “Misliš resno?” Tri leta je delala na področju šolstva, šest let na področju socialnega varstva. Leta 2007 se je zaposlila v Ignacijevem domu duhovnosti, ki ga od leta 2018 tudi vodi. Priznanje Andragoškega centra Slovenije za dosežke na področju izobraževanja odraslih je prejela leta 2006. Prejela pa je tudi častni naziv Slovenka leta in sicer leta 2014.

Se vidimo v Radomljah, v petek, 21.februarja 2025, ob 18.30 uri v Kodrovi dvorani Kulturnega doma Radomlje.

Lepo vabljeni!

Avtor: KPD Drouz Radomlje

Nekaj preteklih dogodkov, ki jih je organiziralo KPD Drouz:

Tagi