Na oder Poletnega gledališča Studenec prihaja opera Nabucco

Nabucco – Opera v štirih dejanjih – s slovenskimi nadnapisi

Kulturni poletni festival Studenec 2017 je svoja vrata odprl v drugi polovici meseca maja, do sedaj pa so se zvrstile že tri prireditve in sicer dve v cerkvi sv. Martina na Krtini in ena v Poletnem gledališču na Studencu. Žal je minuli teden muzikal Veronika Deseniška zaradi nepredvidenih težav v zasedbi odpadel. Bodo pa v soboto, 24. junija 2017, ob 21. uri na svoj račun prišli ljubitelji opere, saj bo SNG Opera in balet Ljubljana na odru Poletnega gledališča uprizoril Nabucco, Giuseppe Verdia, ki je bila prvič na Studencu uprizorjena pred natanko tridesetimi leti.

Gre za čustveno mojstrovino, z njo pa želijo ustvarjalci opero približati tudi mlajši generaciji. Opera Nabucco je pri našem občinstvu izredno znana in priljubljena predvsem zaradi znanega zbora Splavaj, misel. Pri nas je bila prvič uprizorjena šele leta 1959.

Verdijevo legendarno mladostniško delo je že kmalu po prvi uprizoritvi leta 1842 v Milanu začelo svoj zmagoviti pohod po svetu. Uspeh te opere temelji na ekspresivnih recitativih, ki se iztekajo v spevne arije in ansamble, in slovesnih zborih. Libretista Solero je navdihnila starozavezna biblijska zgodba, nastala po Danielovi knjigi Stare zaveze, ki govori o asirskem voditelju Nabukadnezarju in njegovem boju proti Izraelcem. Rivalstvo med Nabuccovima hčerama Feneno in spletkarsko Abigaillo, ki se borita za ljubezen izraelskega voditelja Izmaela, pa zgodbo še dodatno zaplete.

Giuseppe Verdi (1813–1901) ni bil le velik umetnik in glasbeni genij, temveč tudi simbol združujoče se nacije. Vendar pa so bila potrebna leta trdega dela, v katerih si je skladatelj gradil svoj osebni slog in ko vsaka nova opera še nikakor ni pomenila novega uspeha. Tako je bila 9. marca 1842 uprizorjena zmagoslavna premiera Nabucca v milanski Scali. Za Verdija se je začelo obdobje, ki ga je pozneje imenoval “galjotska leta” – v letih od 1842 do 1851 je napisal kar štirinajst oper. Po operi Ernani, ki je doživela premiero v gledališču La Fenice v Benetkah (1844), so ga, denimo, slavili tudi kot narodnega junaka.

REZERVACIJA VSTOPNICE

Domača osrednja gledališka predstava Divji lovec na oder Poletnega gledališča Studenec prihaja v petek, 21. julija 2017

Za osrednjo gledališko predstavo je letos režiser Alojz Stražar, ki je tudi avtor priredbe izbral znano delo Frana Saleškega Finžgarja, ljubezensko igro s petjem, Divji lovec. Premiera bo v petek, 21. julija, ob 21. uri, napovedujejo pa kar dvanajst ponovitev. Stražar je dejal, da se je za to delo odločil, ker je letos 55 let od smrti tega pisatelja in 115 let od prve uprizoritve te predstave. Prav tako gre za ljudsko igro, saj je po njegovih besedah potrebno sem ter tja poseči po ljudski preprostosti. Nesmisel je namreč hlastanje za denarjem, saj na koncu človek ugotovi, da rabiš samo lepo življenje. »Z gotovostjo lahko trdimo, da je avtor želel s to predstavo ohraniti podobo kmečkega življenja z vrednotami, običaji in klenostmi slovenskih ljudi. Finžgar je v predstavi upodobil svet iz svoje mladosti, takega kot ga je poznal. Poleg njegovega najbolj znanega dela Pod svobodnim soncem je bila med mnogimi drugimi dramatizirana tudi povest Divji lovec. Znano in hvaležno gradivo za mnoga ljubiteljska gledališča in večkrat izvedeno tudi v ljubljanski Drami. S predstavo želimo vzbuditi spomin na pisatelja, ki mu je bilo mar za slovenskega človeka, slovensko ljudsko pesem in slovensko besedo, ki jo je visoko cenil in spoštoval«, je povedal Stražar.

Predstava na Studencu bo izvedena z veliko ljudskega petja in glasbe, v njej bo sodelovalo preko sedemdeset igralcev in pevcev. Glavni vlogi v predstavi imata Ana Plahutnik in Primož Krt.

Premiera bo v petek, 21. julija, ob 21. uri, napovedujejo pa kar dvanajst ponovitev.

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: SNG Opera in Balet Ljubljana
Tagi