Knjigi in vam za srečno pot

Slovenci radi hodimo na izlete in se prav tako radi potepamo. Nekateri pravijo, da radi rajžamo. Odkrivamo neznane kraje in spoznavamo zanimive ljudi. Z novo knjigo novinarja in fotografa Primoža Hienga Nenavadni vodnik po nenavadni Sloveniji bo to zdaj lažje.

»Slovenija je na zemljevidu sveta le drobna pikica, a ima toliko lepot in posebnosti, ki jih le redko srečamo na tako majhnem prostoru,« je v uvodu zapisal avtor. »Pravimo, da smo lahko v enem dnevu na vrhu najvišje slovenske gore in se kaj kmalu že kopamo v majhnem koščku slovenskega morja.«

Ob tem Primož dodaja: »Lepo je, če se človek lahko potepa zaradi službenih obveznosti. To mi je bilo na moje veliko veselje dano in mi je še danes ob vsakodnevnem novinarskem spremljanju najrazličnejših dogodkov in prireditev. Poleg novinarske beležnice je vedno z menoj nepogrešljivi spremljevalec fotografski aparat, ki po svoje beleži videno in opaženo. Tako so v zadnjem dobrem desetletju nastale številne reportaže o ljudeh, krajih, mestih in trgih, o šegah in običajih, praznikih in praznovanjih ter o veseli in tudi žalostni plati našega vsakdanjega življenja.«

Samo v zadnjih dobrih desetih letih je za Slovenske oziroma Nedeljske novice ter priloge Tedenska tribuna, Turistična tribuna, Plus in druge pripravil prek tisoč najrazličnejših reportaž z vseh področij, na kar je še posebej ponosen. Nekaj tega branja je bilo objavljenega tudi v ameriškem časniku Slovenian American Times (Slovenski ameriški časi), ki ga berejo potomci Slovencev v Clevelandu.

Slovenci imamo kar precej lokalnih praznikov in prireditev ter drugih oblik, kjer se srečujejo in družijo domačini. »To so prijetna srečanja, ki jih premalo poznamo,« poudarja avtor Nenavadnega vodnika po nenavadni Sloveniji. »Imamo zanimive stavbe in gradove, kjer so se pisale najrazličnejše zgodbe. Poznamo nešteto vodnih izvirov, vrelcev in studencev, med katerimi so mnogi celo zdravilni. Ob tem ne smem pozabiti na energijske točke, parke in gaje, kjer na dan iz nedrij Zemlje prihajajo blagodejne oziroma zdravilne energije. Imeli smo in še imamo nadvse zanimive in ustvarjalne ljudi, ki so se s svojim delom in pridnostjo enkrat za vselej zapisali v slovensko zgodovino. Imamo nadvse pestre pustne šege, znamo praznovati veliko noč in božič.«

Vse to in še kaj je zajel v obsežno knjigo, ki ima 360 strani. »Z natanko stotimi zgodbami vam želim predstaviti zares nenavadno Slovenijo, kakršne morda doslej niste poznali. To je tudi sto idej, zamisli ali namigov za prijetne družinske izlete ali za samostojna potepanja. Nenavadni vodnik po nenavadni Sloveniji torej odstopa od klasičnih turističnih vodnikov. Najpomembnejša je seveda osrednja zgodba o ljudeh, krajih ali običajih, ki naj vas spodbudi k temu, da se boste odpravili na izlet ali potepanje. Ob tem za osnovno informacijo dodajam še razdalje med pomembnejšimi kraji ter kje boste lahko potešili lakoto in žejo, vsaka zgodba pa ima opisano še posebnost, zaradi katere se še posebej splača oditi na izlet. Hkrati vas želim še opozoriti, kaj je ob določeni zamisli še vredno ogleda.«

Splovitev drevaka.

V Nenavadnem vodniku po nenavadni Sloveniji boste odkrili in spoznali predvsem tisto, česar doslej niste vedeli in videli.

Knjiga formata 21 x 14 cm je priročna, ima 360 strani in trde platnice. Stane 25,20 evra, naročite pa jo lahko po telefonu na številko 041 991 857 ali na e-naslovu: primoz.hieng@siol.net.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Primož Hieng
Tagi