Pogovor o Svetiščih narave na Srečanju pod slamniki z Ireno Cerar

Ljubitelji literature in narave so sredin večer preživeli s pisateljico, pripovedovalko in urednico Ireno Cerar, ki jim je s pogovorom in prikazom fotografij na projekcijskem platnu ponudila čudovit preplet naravnih lepot in osebnih doživetij. Prava Svetišča narave – sedem tednov vseživosti.

Slamnikarski muzej je v sredo, 29. januarja 2025, gostil literarno srečanje z Ireno Cerar, plodovito avtorico in dobitnico nagrade Slovenskega knjižnega sejma za Naj knjigo 2024Svetišča narave: sedem tednov vseživosti. Na dogodku, ki je potekal v sklopu Srečanja pod slamniki, je Irena Cerar predstavila svoje popotovanje skozi prostorske in osebne krajine. Pogovor je vodila Cveta Zalokar.

Irena Cerar (1970) je avtorica in pripovedovalka ter dolgoletna urednica otroške revije National Geographic Junior. Podpisuje se pod serijo Pravljične poti, pohodniške družinske vodnike po Sloveniji in zamejstvu. S knjigo Potepuški okruški je prvič stopila v polje esejistično-popotopisnega doživljanja sveta in zanjo leta 2022 prejela nagrado Krilata želva za najboljši literarni potopis. Svetišča narave so njeno najnovejše in nadvse premišljeno naravopisno delo. Knjiga je prejela veliko nagrado 40. Slovenskega knjižnega sejma. Izšla je pri založbi UMco, strokovna žirija in javnost pa sta jo izbrali kot najbolj izstopajoče delo knjižne produkcije leta 2024. Točke so sešteli na podlagi glasovanja na sejmu ter prek spletne strani SKS. Velika nagrada Slovenskega knjižnega sejma, ki velja za eno najprestižnejših priznanj na področju književnosti v Sloveniji, se podeljuje že od leta 1972. Nagrada je namenjena knjigam založbnikov in avtorjev iz Republike Slovenije ter tistim, ki so jih slovenski avtorji izdali v slovenskem jeziku v zamejstvu ali tujini. Avtorica se predstavlja tudi na spletni strani Pravljične poti.

S knjigo Svetišča narave si je Irena Cerar, avtorica priljubljenih izletniških vodnikov, zadala poseben izziv: za sedem tednov se je odpravila v naravo, da bi vsakega od najbolj značilnih slovenskih habitatov – gozd, jame, gore, mokrišča, reke, morsko obalo in kulturno krajino – izkusila na lastni koži. Ne le kot navadna pohodnica, ki ji marsikaj uide med potjo, ampak kot pozorna opazovalka in popotnica.

Njena potovanja in bivanja so jo vodila od samotne koče v divjini kočevskega gozda, med pastirje in volkove v planine pod obronki slovenskih gora, ob rečne struge prekmurskih ravnic, kjer je nepriičakovano doživela katastrofalne poletne poplave, v Škocjanske jame z bogato raziskovalno zgodovino, na slovensko obalo, v soline in še kam. Njeno izkušnjo so poglobili tudi različni ljudje, ki te prostore dobro poznajo ali jih strastno raziskujejo. Kot je v pogovoru dejala Irena Cerar, je knjiga Svetišča narave »kombinacija terenskega izkustva, osebnih refleksij, naravoslovnih zanimivosti ter literarnih in mitoloških perspektiv, ki bralcu ponuja večplastno izkušnjo doživljanja narave v vsej njeni raznolikosti. Je tudi iskren poskus dialoga s pokrajinami – vidnimi in nevidnimi, zunanjimi in notranjimi.«

Kot je poudarila Cveta Zalokar, Irena Cerar v svojem raziskovanju ni ostala le pri ekoloških in geografskih značilnostih narave, temveč je globoko raziskala njihov pomen v sodobnem času. Ob tem se odpira vprašanje odnosa do okolja ter pomena njegove ukoreninjenosti v lokalni tradiciji. Njeno delo spodbuja k razmisleku, da narava ni le prostor za rekreacijo, temveč tudi za osebno regeneracijo in duhovno rast. S tem raziskovanjem je ustvarila celostno doživljanje narave, ki ne temelji zgolj na občudovanju, temveč tudi na iskanju njenega globljega pomena za človeka. Knjiga je napisana v svežem, tenkočutnem in igrivem jeziku, pri čemer je vsaka predstavitev kraja prežeta z občutkom za detajle, zgodovino in duhovno dediščino.

Oblikovno in vsebinsko gre za delo izjemne kakovosti, ki poleg premišljenega besedila vsebuje številne fotografije Boruta Peterlina, medtem ko je zemljevid avtoričinih doživetij ustvarila ilustratorka Manca Kovačič. Knjiga s svojo premišljenostjo, večplastnostjo in estetsko dovršenostjo presega žanrske okvirje in kot eden prvih primerov naravopisja pri nas predstavlja izjemen prispevek k slovenski literarni krajini.

Ta edinstvena knjiga vam bo, dragi bralci, ponudila vpogled v najlepše naravne bisere Slovenije ter združila izjemno pripovedništvo z bogatimi slikovnimi prikazi. Zato ne preseneča, da je knjigo, tako kot žirija, tudi javnost prepoznala kot najbolj izstopajoče delo letošnje knjižne produkcije.

»Samo en obraz je dovolj, da pri otroku obdrži čut radovednosti in čudenja. Vsi otroci imajo ta čut, a starši se vedno tako mudi, da jim zmanjka časa. Vsak majhen otrok bi se pri vsakem kamnu ustavil, pri vsaki živalci in drobnariji… in to je čudovito. Starši in stari starši morajo najti čas, da otrokom pokažejo svet in lepote, ki jih obdajajo. Otroci bodo to nesli naprej v svoje življenje – sposobnost čudenja, veselja in oziranja na lepoto, ki jo v tem zapletenem svetu nujno potrebujemo.«

Avtor: Miro Pivar;  Foto & Video: Simona Pivar

Tagi