9. folklorni večer – v Grobljah kot nekoč

Folklorna skupina Kulturnega društva Groblje je bila ustanovljena leta 2007 in je v obdobju do letos plesala na številnih nastopih doma in v tujini. Najlepše je seveda nastopati doma, pravijo folkloristi. 9. Folkorni večer, ki ga je vodila Draga Jeretina Anžin, so pripravili zanesenjaki, ki jim je do kulture in ljudskega izročila še kaj mar; dr. Franc Hribovšek, Franc Strle, Nevenka Unk Hribovšek, Betka Kralj, Andreja Šušteršič, Lidija Muzga ter člani folklorne skupine folklornega društva Groblje so stopili skupaj ter pripravili še en odličen folklorni večer, poln pesmi, igranja in plesa, s katerimi so poživili sobotni večer, 9. septembra 2017, v Kulturnem domu v Radomljah.

Obiskovalci so na 9. Folklornem večeru videli otroške plese, plese za odrasle in hitre ter poskočne čardaše, ki so jih zaplesali gostje iz Madžarske. Ledino so z uvodnim nastopom zaorali Otroška folklorna skupina Kulturnega društva Domžale, ki deluje že 17. leto. Obiskujejo jo otroci iz bližnje in daljne okolice Domžal. Skupina je zelo aktivna in se vsako leto predstavi z novim spletom pesmic, glasbe in plesa.

Folklorna skupina Kamnik po preoblikovanju nadaljuje folklorno dejavnost pod Grintovci. Ljubiteljsko kulturno življenje poustvarjajo z ljudsko glasbo in plesom, kar so gledalcem predstavili v dveh nastopih, Tri skupine so namreč nastopile v dveh delih.

Na noge je polno dvorano obiskovalcev dvignila madžarska folkorna skupina Ungaresca, Szombathely, ki je s svojim petjem in hitrimi poskočnimi čardaši požela bučne aplavze. Skupina deluje od leta 1955. Zasledujejo tri cilje; postavljanje in predstavljanje plesne kulture madžarskega jezikovnega območja na odru, opazovanje občutkov modernega človeka ob gledanju ljudskih plesov iz bogate madžarske zakladnice in s tem želi opozoriti na zgodovino plesnega izročila.

Drago Plevelj, ki deluje kot amater na kulturnem področju, predvsem v gledališki dejavnosti, od leta 1974 kot igralec, je pred polno dvorano obiskovalcev spet presekal hudiča na pol, kot ga je opisal Josip Jurčič v Desetem bratu. Drugače pa Drago že 14 let režira gledališke predstave v Kulturnem domu Groblje. V prostem času se ukvarja tudi s slikarstvom, kiparstvom, navtiko, pa tudi glasba mu ni tuja. Tri skladbe so zaigrali so tudi učenci iz Glasbene šole Bučar iz Ljubljane, kjer vzgajajo podmladek harmonikarjev.

Zaplesali so tudi članice in člani Folkorne skupine Folklornega društva Groblje pri Domžalah. Skupina deluje od leta 2007 in je letos praznovala 10 let delovanja pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Plesalci imajo originalne gorenjske, koroške in dolenjske kostume, spremljajo pa jih glasbeniki z harmoniko, klarinetom in kontrabasom.

Dobro uro in pol programa je v pesmi, plesu in besedi prehitro minil, prav vsi nastopajoči pa so doživeli bučne aplavze polne dvorane obiskovalcev, ki so si prišli ogledat to enkratno prireditev. Organizatorji se zahvaljujejo številnim sponzorjem, ki so omogočili ta prečudovit večer. Veselijo pa se že jubilejnega, 10. folklornega večera, ki ga bodo pripravili prvo soboto v septembru naslednje leto v Športni dvorani Domžale.

Več fotoutrinkov s prireditve si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi