Župan Toni Dragar s člani Štaba CZ Občine Domžale na strokovnem usposabljanju v Tolminu

V sredo, 25. septembra, so župan, Toni Dragar s člani Štaba CZ Občine Domžale na povabilo tolminskega Štaba CZ obiskali Tolmin. Oba Štaba že nekaj let strokovno in prijateljsko sodelujeta ter si izmenjujeta izkušnje, ki so jih njuni člani pridobili skozi leta delovanja na področju zaščite in reševanja ljudi ter sanacij posledic ob naravnih ter drugih nesrečah.

Domžalsko delegacijo so župan Občine Tolmin, Uroš Brežan in poveljnik Štaba CZ Občine Tolmin, Jože Dakskobler s člani sprejeli v prostorih Občine Tolmin. Podrobneje so opisali intervencije, ki so zaznamovale letošnje leto ter številna reševanja, ki so jih ob tem izvedli.

Narava dela Civilne zaščite v občini Tolmin je sicer precej drugačna od narave intervencij Civilne zaščite na našem območju. Njihovo območje je močno zaznamovala prva svetovna vojna, poleg tega pa se pogosto soočajo z naravnimi nesrečami, predvsem potresi in njihovimi posledicami ter nesrečami adrenalinskih športnikov.

Po predstavitvi je sledil ogled postaje Gorske reševalne službe Tolmin. Načelnik tolminskih gorskih reševalcev, Žarko Trušnovec, sicer tudi član Štaba CZ Tolmin, je ob tem dejal, da je v zadnjem času več nesreč jadralnih padalcev in zmajarjev. Vzroke vidi v precenjevanju sposobnosti, nepoznavanju razmer, zato bi morali manj izkušeni leteti le zjutraj in zvečer, ko so razmere bolj ugodne. Ob tem je še dodal, da se največkrat ponesrečijo tujci. »Je pač tako, da si tujci želijo poleteti, ko pridejo k nam, medtem ko gre domačin na hrib in vidi, da preveč piha, zato se obrne in gre domov«.

Reševanje ponesrečenega jadralnega padalca so si člani ogledali na terenu. Za tovrstno reševanje so potrebna dodatna znanja. Reševalec mora najprej varno splezati na drevo, s katerega nato z vrvno tehniko reši jadralnega padalca, potem pa poskrbi še za padalo. Večkrat pa morajo pri intervencijah sodelovati tudi reševalci s helikopterjem.

Ker je za vse ekipe Civilne zaščite ključna dobra in učinkovita organiziranost, povezanost različnih skupin ob reševanju in pravi psihološki pristop ob nesrečah, je izmenjava izkušenj med obema Štaboma na tem področju še kako dobrodošla in pomembna.

 

Zato sta se štaba Civilne zaščite dogovorila, da si bosta ob morebitnih večjih naravnih nesrečah na enem ali drugem območju, priskočila na pomoč ter tako zagotovila hitrejše in učinkovitejše ukrepanje, saj se zavedajo, da skupaj zmorejo več.

Avtor: Občina Domžale, Urad župana; Foto: Občina Domžale
Tagi