Zaščitno reševalna vaja na temo požara kmetijsko gospodarskega poslopja

V soboto, 11. junija 2022, ob 18:10, je bila v organizaciji PGD Studenec v naselju Prevalje – občina Lukovica, izvedena gasilska zaščitno reševalna vaja na temo požara gospodarskega poslopja. Vaja je temeljila na dogodku, ki se je zgodil julija 2020, ko je med popoldanskim neurjem strela zanetila požar na glavnem gospodarskem poslopju domačije pri Starc. Požar je v trenutku prešel v fazo polno razvitega požara in poleg gospodarskega poslopja ogrožal še stanovanjski objekt, poslopje za mehanizacijo v sklopu domačije ter novejše sosednje stanovanjske objekte, umeščene severno od gospodarskega poslopja. Na vaji so sodelovale enote operativnega sektorja Dob – Vir, PGD Rova (GZ Domžale), poklicna gasilska enota CZR Domžale ter sosednji enoti PGD Prevoje (GZ Lukovica) in PGD Vrhpolje (GZ Moravče).

Prve enote so na kraj prispele ob 18:14, začetne aktivnosti enot so temeljile na evakuaciji živine iz objekta, čim hitrejši zagotovitvi gašenja požara z vseh možnih strani in preprečevanje preskoka požara na stanovanjske objekte v okolici ogroženega objekta. Ob 18:21 je gasilskim enotam uspelo zagotoviti gašenje požara in obrambo sosednjih stanovanjskih objektov. Napadi so se izvajali iz gasilskih vozil s cisterno in gasilske avto lestve s košaro, preko katere se je v začetni fazi izdelala odprtina za odvod vročih dimnih produktov in ohlajevanje le teh, v nadaljevanju pa direktno gašenje požara. Vodo za gašenje požara pa smo zagotovili iz gasilskih cistern, javnega hidrantnega omrežja in preko releja z odvzemom iz 700 m oddaljenega naravnega vira, potoka Radomlja.

Ob analizi vaje smo ugotovili, da:

  • do dotičnega objekta vodijo ustrezne dovozne poti,
  • so ob domačiji kljub gosti poseljenosti dokaj ustrezne delovne površine za gasilska vozila,
  • je treba za učinkovito gašenje in obrambo objektov v čim krajšem času zagotoviti zadosti sil za izvedbo gašenja z obkrožanjem požara (nujen vpoklic več enot z GVC-ji),
  • je v naselju izvedeno javno hidrantno omrežje (1 nadzemni hidrant), ki pa v tem primeru ne zadošča, zato je vodo za gašenje potrebno zagotoviti iz drugih virov,
  • so gasilske enote sposobne izvesti 700 m dolg rele za zagotavljanje požarne vode v 15 minutah po prihodu na lokacijo, kar bi bilo optimalno,
  • je pri logistični oskrbi gasilskih enot in sanaciji posledic nujno potrebno sodelovanje pogodbenikov sistema zaščite in reševanja in kar je še posebej dobrodošlo, nujna pomoč sovaščanov in okoliških kmetovalcev.

Gasilci PGD Studenec se posebej zahvaljujemo lastniku domačije pri Starc za izkazan interes za izvedbo vaje in vsem sodelujočim gasilskim enotam, ki so na vaji sodelovale.

Ob tej priliki v času, ko se izvaja spravilo sena in so vremenske razmere zelo nestabilne in neugodne, svetujemo in opozarjamo na izvajanje ukrepov varstva pred požarom na kmetijah.

Med najpogostejše vzroke požarov na kmetijah štejemo samovžig, ki je posledica skladiščenja sena s previsoko vsebnostjo vlage (premalo posušeno seno). Ob delovanju mikroorganizmov, predvsem gljiv, ki se razvijejo v notranjosti kupa sena, se le to začne segrevati do nekje 70º C, ko v senu začnejo potekati eksotermne kemične reakcije, ki povzročijo povišanje temperature do točke samovžiga.

Zato priporočamo, da skladiščite le dobro posušeno seno, skladiščeno seno opazujete vsaj 6 tednov – spremljate temperaturo (za merjenje temperature obstajajo merilne sonde), pri temperaturi 55 C poiščete posamezna žarišča in pri temperaturi nad 70º C obvestite gasilce.

Ob zaključku se vam gasilci PGD Studenec iskreno zahvaljujemo za obisk na letni prireditvi, podporo, ki jo nudite pri delovanju našega društva, in nenazadnje vsem želimo toplo in veselo poletje.

Na pomoč!

PGD Studenec

Tagi