Tatovi vse bolj iznajdljivi, preventivni ukrepi vse bolj pomembni

Mnogi so že odšli na dopust, medtem, ko so se nekateri prakar vrnili. Se pa številni tudi še odpravljajo in že nestrpno odštevajo dneve, ki jih ločijo do zasluženega poletnega oddiha. Policisti v zadnjem obdobju na območju celotne policijske uprave Ljubljana zaznavajo povečano število vlomov v različne objekte, hiše, stanovanja, sakralne objekte, trgovine in podobno. Storilci pogosto izkoriščajo odsotnost lastnikov objektov, ki odidejo na dopust.

Ne glede na to ali živite v večjam ali manjšem kraju, bloku ali hiši, sami ali s starši, morebiti celo starimi straši, malce večja pazljivost pred odhodom na krajši ali daljši poletni oddih, vsekakor ne bo odveč. Policisti svetujejo, da lastniki stanovanj in stanovanjskih hiš, ki se odpravljate za več dni od doma in tudi vsi ostali, upoštevate naslednje nasvete.

  • Ob odhodu od doma preverite, ali so vsa vrata in okna dobro zaprta in zaklenjena. Ne pozabite zapreti plina in vode ter izklopiti elektrike, predvsem na aparatih.
  • Vrednejše predmete shranite na varno mesto.
  • Poprosite znance ali sosede, ki jim zaupate, naj med vašo odsotnostjo popazijo na vaše stanovanje, dnevno praznijo vaš poštni nabiralnik ipd.
  • Poskrbite, da vaš dom ne bo kazal znakov, da vas ni: ne puščajte vidnih sporočil, da ste kam šli, ali sporočil na telefonskem odzivniku; ne puščajte ključev v poštnem nabiralniku, pod predpražnikom ipd.; ne odstranjujte rož z okenskih polic; ne zastirajte oken z zavesami, polkni ali roletami ipd.

Zaradi odsotnosti je v poletnem času praznih tudi veliko poslovnih prostorov, pisarn in podjetij. Policisti lastnikom podjetij svetujejo, da med odsotnostjo ustrezno zavarujejo svojo lastnino in tako poskušajo preprečiti morebiten vlom. Že osnovno samozaščitno ravnanje (močna ograja, varnostne ključavnice, zaklenjeni prostori, zaprta okna in vrata, primerna osvetlitev, zaklenjene pisarne, občasna prisotnost, alarmne naprave idr.) lahko odvrne morebitnega vlomilca od vloma in prepreči drugo škodo.

(canva.com)

Kako delujejo drzni tatovi?

  • Tatovi običajno delujejo v skupinah, največkrat dopoldne, njihove žrtve pa so pogosto starejše osebe na osamljenih krajih.
  • Storilec vas z raznimi pretvezami zamoti s pogovorom (sprašuje za pot; poizveduje, ali ste sami doma; pove, da je iz komunalnega ali telekomunikacijskega podjetja, elektropodjetja ipd. in da bo v okolici vašega doma napeljeval kable, kopal jarke; razlaga, da zbira staro železo; prosi za vodo ipd.) in poskuša zvabiti iz hiše ali od hiše, tako da je nimate več pod nadzorom.
  • Vašo odsotnost ali nepozornost medtem izkoristijo drugi tatovi, ki v času pogovora vstopijo v vaš dom, pregledajo notranjost ter odtujijo v večini primerov denar, vrednejše predmete in nakit. Storilci nato zapustijo hišo, tisti, ki vas je zamotil, pa se vljudno poslovi in odide. Največkrat se do hiše pripeljejo z vozilom in tako kraj tudi zapustijo.
  • Drzne tatvine iz stanovanjskih hiš storilci izvršujejo na zelo prefinjen in pretkan način, tudi do te mere, da preteče kar nekaj časa, preden ugotovite, da ste bili okradeni.
(foto: canva.com)

Kako ukrepati, da ne postanete žrtev tatov?

  • Bodite pozorni na sumljiva vozila in osebe v okolici svojega doma ter o tem obvestite policijo na telefonsko številko 113. Bodite pozorni na videz oseb (oblačila, govor, posebnosti) ter vozilo s katerim so se pripeljali (znamko, barvo, tip in reg. št. vozila).
  • Vedno zaklepajte vrata, zapirajte okna in doma ne hranite večjih vsot denarja. Vedno zaklenejo hišo, ko jo zapustite, ključ pa vzemite s seboj, pa če tudi »stopite samo za vogal«.
  • Neznancev ne spuščajte v svoj dom.
  • Pogovor z njimi opravite na varni razdalji (skozi okno, z balkona ipd.). Uporabljajte domofone in videodomofone ter kukala na vhodih.
  • V pogovorih s sumljivimi osebami vzbudite prepričanje, da niste sami doma.
  • Na pojav takšnih oseb opozorite sosede.
  • Ko vas ni doma, imejte v hiši oziroma stanovanju prižgano luč in se s sosedi dogovorite, naj bodo pozorni tudi na vaš dom.

Kako ukrepati, če vendarle postanete žrtev tatov?

(foto: canva.com)

Če vam kljub temu vlomijo v stanovanje, takoj pokličite na telefonsko številko 113 ali najbližjo policijsko postajo. Ne vstopajte, saj se storilec lahko še vedno zadržuje v objektu. Ne spreminjajte kraja kaznivega dejanja in ne uničujte sledi, ki so pomembne za nadaljnjo preiskavo kaznivega dejanja (ne dotikajte se stvari, ne sprehajajte se po prostoru …). Tudi če ugotovite, da so bili vlomilci pri sosedu, ko ga ni bilo doma, takoj obvestite policijo.

Ker so žrtve tovrstnih kaznivih dejanj pogosteje starejše osebe, policisi prosijo svojce in znance, da jih o načinu storitve kaznivih dejanj seznanijo.

Več informacij kako zavarovati premoženje in ukrepati v posameznih primerih je dostopnih na spletni strani www.policija.si

Petra Petravič; Foto: canva.com

 

Tagi