POZOR DRZNE TATVINE! Bodite previdni, če vas obiščejo neznane osebe!
V zadnjem času se drzne tatvine skorajda pojavljajo kot po tekočem traku. Pri tem nečednem dejanju običajno sodeluje več ljudi, saj eni s pogovorom zamotijo občane, drugi pa v tem času iz hiše odtujijo kar je kaj vrednega. Zato previdnost pri stiku z neznanci ni odveč. Takšen dogodek, se je pripetil včeraj na območju Domžal.
S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so bili domžalski policisti v ponedeljek, 21. marca 2016, okrog 12.50 ure obveščeni o drzni tatvini na območju Domžal. Z zbranimi obvestili so policisti ugotovili, so se na naslov oškodovanke pripeljali trije neznani moški z osebnim vozilom Citroen AX, zelene barve, KR reg. območja. Dva sta izstopila iz vozila in pristopila do oškodovanke, ki je bila na vrtu in opravljala dela. Neznanca sta jo ogovorila in s pogovorom zamotila, medtem pa je tretji vstopil v odprto hišo skozi vrata in iz notranjosti odtujil nakit in denar. Z dejanjem so oškodovanko oškodovali za približno 1000 evrov. Policisti nadaljujejo z delom.
Opis neznancev:
Prvi neznani storilec, moški star med 25-30 let, visok približno 175-180 cm, močnejše postave, oblečen v kavbojke in jakno; Drugi neznani storilec, moški star med 25-30 let, visok 175-180 cm, normalne postave, oblečen v temnejše kavbojke z všitim križem v predelu kolena, ter vetrovko; oba sta govorila slovensko; Opis tretjega storilca ni znan.
Kazniva dejanja izvršena na opisan način se najpogosteje pojavljajo na odročnih krajih. Najpogosteje se dogaja dopoldan ali čez dan, ko so večje možnosti, da so doma starejše osebe. Storilci praviloma delujejo v paru ali pa več njih. Cilj jim je, da iz objekta (hiše) izvabijo stanovalce iz različnih razlogov, ali z namenom odkupa domačih živali, odkup kovin ali drugega materiala, opravljanje storitev – konkretni primer polaganje kanalizacije. "Njihov pristop deluje na način: pridobiti zaupanje potencialne žrtve", pravijo na PU Ljubljana.
Med tem, ko se žrtev posveča "kupcem", sostorilci neopazno vstopijo v objekt, ga preiščejo in odtujijo določene predmete (najpogosteje denar in nakit). Po dejanju skupaj kraj zapustijo, oškodovanec pa navadno ugotovi, da je žrtev kaznivega dejanja nekaj ur po dogodku … Policija priporoča, da so občani skrajno previdni v primerih, ko se pri njih pojavijo neznane osebe (če tudi je samo ena oseba, ker so-storilci lahko nekje v bližini), ki iz različnih razlogov želijo potencialno žrtev izvabiti iz objekta. Občan ima možnost ali osebo odsloviti ali pa se odzvati. "V kolikor se odzove, priporočamo, da vedno zaklenejo vhodna vrata, ključ vzamejo s seboj pa če tudi stopijo samo "za vogal", pojasnujejo na PU Ljubljana.
Pomembno je tudi, da si zapomnijo osebni opis, opis vozila, registrsko označbo, smer odhoda. Podatke, opažanja, lahko občani sporočijo na eno izmed telefonskih številk policije: intervencijsko 113, anonimni telefon 080 1200 ali na najbližjo policijsko postajo. Policija je najbolj uspešna takrat, ko občani posredujejo čim več konkretnih informacij (partnerski odnos za zagotavljanje varnosti). Kazniva dejanja izvršena na opisan način se lahko zgodijo kjerkoli, zato previdnost ni odveč še sporočajo s PU Ljubljana.