Požar na krasu je pogašen!

18. julija 2024 je okoli 10. ure zagorelo na pobočju Trstelja in Kančnika nad krajem Škrbina, s požariščema na vrhu in v bližini Lipe. Zaradi vetra se je požar širil proti zahodu, intervencijske sile pa so si prizadevale zamejitev. Zajel površino približno 150 hektarjev, gasilcem pa je ponoči izdatno pomagal tudi dež, ki je povzročil nemalo nevšečnosti v drugih delih Slovenije. Intervencija se bliža koncu in naj bi jo končali danes ob 12. uri.

Stanje požara: V zadnjih dneh je požar na Krasu povzročil obsežno škodo in zaskrbljenost med prebivalci. Požar je izbruhnil na več mestih in se hitro širil zaradi suhega in vetrovnega vremena. Ogenj se je razširil tudi proti Trstelju.

Število gasilcev in njihovo delo: Na terenu sta bila dva helikopterja, dva air tractorja ter 480 gasilcev iz različnih gasilskih enot po vsej Sloveniji. Gasilci so opremljeni z najnovejšo opremo za gašenje požarov in uporabljajo različne tehnike za obvladovanje ognja, vključno z vzpostavitvijo požarnih pregrad in uporabe helikopterjev za gašenje z zraka. Njihovo delo je bilo izjemno zahtevno, saj se spopadajo z visokimi temperaturami, gostim dimom in težko dostopnim terenom. Kljub temu so se trudili, da bi požar popolnoma pogasili in zaščitili lokalno prebivalstvo ter njihovo premoženje.

Pomoč narave: Zadnji dnevi so prinesli tudi nekaj dežja, kar je bistveno olajšalo delo gasilcev. Padavine so zmanjšale intenziteto požara in omogočile gasilcem, da bolj učinkovito nadzorujejo širjenje ognja. Kljub temu ostaja previdnost na visoki ravni, saj se vremenske razmere lahko hitro spremenijo. Veter, ki je bil sprva glavni krivec za hitro širjenje požara, se je nekoliko umiril, kar je omogočilo bolj nadzorovano gašenje.

Aktualna situacija: Požar je trenutno pod nadzorom, vendar gasilci še naprej spremljajo situacijo in iščejo morebitna nova žarišča. Posebna pozornost je namenjena območju Trstelja, kjer se izvajajo dodatni preventivni ukrepi za preprečevanje ponovnega izbruha požara. Lokalno prebivalstvo je bilo obveščeno o trenutnem stanju in je pripravljeno na morebitne evakuacije, če bi se razmere poslabšale. Gasilci in druge reševalne službe so v stalni pripravljenosti, da hitro ukrepajo v primeru novih nevarnosti.

Varnostni ukrepi in obveščanje: Pristojne službe redno obveščajo javnost o stanju požara in sprejetih ukrepih preko medijev in družbenih omrežij. Prebivalcem svetujejo, naj upoštevajo vsa navodila in se izogibajo prizadetim območjem. Pomembno je, da prebivalci ostanejo mirni, a hkrati pripravljeni na morebitno hitro evakuacijo. Informacije o varnih poteh in evakuacijskih točkah so na voljo na lokalnih radijskih postajah in spletnih straneh občin.

Podpora lokalni skupnosti: Krajevne skupnosti so se izjemno hitro odzvale na krizo. Prostovoljci pomagajo gasilcem z oskrbo s hrano, vodo in drugo nujno opremo. Številne organizacije so prispevale finančna sredstva in drugo podporo, kar je ključno za uspešno obvladovanje požara. Pomoč prihaja tudi iz sosednjih regij, kjer so gasilske enote poslale dodatno opremo in osebje, da bi pomagale pri gašenju požara.

Okoljske posledice: Požar na Krasu bo imel dolgoročne posledice za okolje. Uničena je velika površina gozdov in travnikov, kar bo vplivalo na lokalno ekosistemsko ravnovesje. Oblasti že načrtujejo sanacijske ukrepe, ki bodo vključevali pogozdovanje in obnovo prizadetih območij. Prav tako bodo izvajali programe za pomoč prizadetim kmetijam in podjetjem, ki so utrpela škodo zaradi požara.

Preprečevanje prihodnjih požarov: Ob tej priložnosti oblasti opozarjajo na pomen preventivnih ukrepov za preprečevanje požarov v naravi. Prebivalce pozivajo k previdnosti pri uporabi odprtega ognja in k spoštovanju vseh varnostnih predpisov. Poudarjajo, da lahko vsak posameznik prispeva k varnosti z odgovornim ravnanjem. V prihodnje bodo uvedeni dodatni ukrepi za zaščito gozdov in drugih naravnih območij pred požari, vključno z izobraževalnimi programi in strogim nadzorom nad tveganimi dejavnostmi.

Ines Pušnik

Tagi