Povečano število kršitev voznikov enoslednih vozil in lahkih motornih koles (e-skirojev)

Kakšni so najpomembnejši pogoji za vožnjo z e-skiroji v cestnem prometu?

Na območju mesta Ljubljana je danes potekal poostren nadzor nad enoslednimi vozili. Pozornost so posvetili praktično vsem uporabnikom tako imenovanih enoslednih vozil, kolesarjem, mopedistom, uporabnikom lahkih motornih koles (e-skirojev).

Najšibkejše udeležence so policisti želeli vzpodbuditi k odgovornejšemu in varnejšemu ravnanju (upoštevanje prometnih pravil, uporaba prometnih površin, uporaba zaščitne opreme …). Namreč, ob ugodnih vremenskih razmerah je na cesti vse več tovrstnih udeležencev, zato si želijo, da bi vsi vozili varno, hkrati pa želijo opozoriti voznike osebnih vozil na najšibkejše udeležence v prometu.

Na območju Policijske uprave Ljubljana zaznavajo večje število kršitev povezanih z vozniki enoslednih ter lahkih motornih vozil. V primerjavi s prvim poletjem lanskega leta so v letu 2022 zaznali za 10% več kršitev
cestno prometnih predpisov pri kolesarjih. Kar za 50% več kršitev kot leto poprej, pa je bilo zaznanih kršitev pri uporabnikih lahkih motornih vozil (uporabnikih e-skiroja in voznikih kolesa s pomožnim električnim motorjem).

Načelnik Postaje Prometne policije Ljubljana Zoran Obrez je ob tem opomnil: “da so najpogostejše kršitve nepravilna stran in smer vožnje, neprilagojena hitrost vožnje in tudi vožnja v rdečo luč. Zelo zaskrbljujoč pa je tudi podatek o uporabi določenih naprav ali opreme (mobitel….) med vožnjo.” Policisti so letos zaznali že 223 tovrstnih kršitev pri kolesarjih in 17 kršitev pri uporabnikih lahkih motornih vozil.

Občani policistom tudi večkrat posredujejo posnetke in fotografije, na katerih so tovrstne kršitve tudi razvidne. Nekaj teh so na PU Ljubljana tudi zbrali. Ogledate si jih lahko v spodnjem videu.

Vse to vpliva tudi na povečanje število obravnavanih nesreč: Letos so policisti do, 21. junija 2022, obravnavali skupno 175 (31% več kot lani) prometnih nesreč v katerih so bili udeleženi kolesarji in 30 prometnih nesreč v katerih so bili udeleženi vozniki lahkih motornih vozil. Število slednjih nesreč je poraslo za več kot tri krat. Huje je bilo poškodovanih 18 kolesarjev in 5 udeležencev na lahkih motornih vozilih. Kar 119 kolesarjev in 19 uporabnikov lahkih motornih vozil se je lažje poškodovalo.

Na območju Policijske uprave Ljubljana v letošnjem letu beležijo dve prometni nesreči, v kateri sta udeleženca na enoslednih vozilih (kolesarja) umrla.

Objavljamo najpomembnejše pogoje za udeležbo lahkih motornih vozil v cestnem prometu, kot je npr, e-skiro:

  • Obvezna čelada. Vozniki e-skiroja morajo imeti do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado. Ne glede na to, da je uporaba zaščitne čelade obvezna do 18. leta, priporočamo uporabo vsem voznikom e-skirojev, saj so posledice padcev (poškodbe obraza in glave) brez nje praviloma težje.
  • Vožnja po kolesarskih površinah. Uporabniki lahkih motornih vozil morajo voziti po kolesarskih pasovih, kolesarskih stezah ali kolesarskih poteh. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 50 km/h.
  • Vožnja v območjih za pešce. Vozniki e-skirojev smejo voziti tudi v območju za pešce, vendar le tako, da ne ogrožajo pešcev, in sicer morajo način in hitrost svojega gibanja prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakšno se lahko gibljejo pešci.

  • Ponoči le z lučmi. Lahko motorno vozilo mora biti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti ustrezno označeno z lučmi in odsevniki. Na sprednji strani morajo imeti žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo, in rdeč odsevnik. Na obeh straneh pa mora imeti rumene ali oranžne bočne odsevnike.
  • Prevoz drugih oseb ni dovoljen. Na e-skiroju je prepovedano prevažati druge osebe. Prevoz je izjemoma dovoljen, če je proizvajalec to predvidel (peti odstavek 97/a člena Zakona o pravilih cestnega prometa). Osebe lahko prevaža le polnoletna oseba (osmi odstavek 93. člena Zakona o pravilih cestnega prometa).
  • Prepoved vožnje za otroke do 12. leta starosti. Lahka motorna vozila smejo po določilih Zakona o voznikih voziti otroci od dopolnjenega 12. do 14. leta starosti, če imajo pri sebi kolesarsko izkaznico, in osebe, ki so starejše od 14 let.
  • Dovoljena samo vozila, ki lahko peljejo do 25 km/h. Uporaba lahkih motornih vozil, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost presega 25 km/h ali so širša od 80 cm, lahkih motornih vozil brez krmila in miniaturnih motornih vozil, v cestnem prometu ni dovoljena.
  • Nevarna uporaba mobilnih telefonov med vožnjo. Med vožnjo se mora voznik e-skiroja vzdržati vseh ravnanj, ki bi zmanjševala njegovo slušno ali vidno zaznavanje v cestnem prometu.
  • Na e-skiroju moramo biti na druge udeležence še bolj pozorni. E-skiroji so zaradi električnega pogona zelo tiha vozila, zato jih pešci običajno slišijo šele takrat, ko so že skoraj v njihovi neposredni bližini. Zato morajo biti vozniki e-skirojev med vožnjo toliko bolj pozorni na ravnanje in gibanje drugih udeležencev v cestnem prometu, predvsem najranljivejših, tj., pešcev.
  • Pozor pred tatvinami! Da bi preprečili tatvin teh ne ravno poceni prevoznih sredstev, lastnike e-skirojev opozarjamo na samozaščitno ravnanje, kot je parkiranje na za to namenjenih mestih, zaklepanje ipd.

Zgodi se v trenutku, ko med sprehajanjem po pločniku, mimo nas s povišano hitrostjo »prileti e-skiro«, nas oplazi, zaradi česar izgubimo ravnotežje in nerodno pademo ter si npr. poškodujemo roko. Lahko pa se zaradi naše nenadne geste poškoduje voznik e-skiroja. So stvari, na katere ne moremo vplivati, lahko pa marsikaj naredimo, da preprečimo morebitna neprijetna vprašanja in zaplete v prihodnje, zato vabljeni k branju pogovora, ki smo ga na temo nesreč in pa zavarovanj nedolgo nazaj objavili na Domžalcu.

Brezskrbno na vseh poteh

Avtor: Petra Petravič; Foto: canva.com; Video: PU Ljubljana

 

Tagi