Po požaru na stolpnici v Domžalah

Včeraj v torek, 29. oktobra 2013, smo se stanovalci stolpnice na ulici Matije Tomca 2 v Domžalah, lahko vselili v svoja stanovanja in sicer od pritličja pa do desetega nadstropja. Žal za naše sostanovalce iz enajstega in dvanajstega nadstropja to ni bilo mogoče, saj je dvanajsto nadstropje popolnoma uničeno, v enajstem pa je po besedah upravnika uničeno eno stanovanje, v ostala štiri pa se bo možno vrniti po sanaciji.

Tudi vreme je šlo vse dni stanovalcem na roko, bilo je toplo in ni bilo dežja. Stanovalci smo se takoj po vselitvi lotili čiščenja stanovanj. Na pomoč je prišlo tudi veliko prostovoljcev, ki so nam pomagali pri čiščenju. Ker dvigala še ne delujejo, smo pešačili po stopnicah. Med drugim smo pomagali nositi tudi gospo z invalidskim vozičkom v vrhnje prostore. Po vselitvi se je slišalo veselje na stopnišču, pogovor pa je večkrat nanesel na naše sostanovalce, ki so izgubili vse.

Sistem zaščite in reševanja v Domžalah deluje odlično
V Domžalah je sistem zaščite in reševanja eden najpomembnejših družbenih sistemov. Ob tej nesreči smo se lahko prepričali, da deluje odlično. Da takšen sistem deluje tako kot mora, se skoraj vsako leto izvede velika zaščitno-reševalna vaja in tudi več manjših vaj, kjer se pripadniki služb, ki delujejo v sistemu zaščite in reševanja, usposabljajo za primere resničnih nesreč. In ravno dan pred požarom, je bila velika zaščitno-reševalna vaja na Halo Komunalnega centra Domžale.

Ob požaru so ključno vlogo odigrali gasilci in policija, pa tudi civilna zaščita vključno s stanovalci, ki so se disciplinirano evakuirali. Po požaru pa so prostovoljno čiščenje na enajstem in dvanajstem nadstropju opravili jamarji in alpinisti z delavci, ki so bili v teh izjemnih razmerah pripeti z vrvjo.

Za oskrbo stanovalcev in tudi delavcev na višini sta delovala dva sistema. Intendantska služba, kjer so prostovoljci in taborniki skrbeli za tople obroke, postelje, pijačo in ostalo. Drugi sistem pa je bil namestitveni oddelek, ki je takoj po katastrofi poskrbel, da so vsi tisti stanovalci, ki si niso mogli priskrbeti začasne namestitve pri sorodnikih ali prijateljih, dobili začasno namestitev v hotelu. V tem času je namestitveni oddelek intenzivno iskal tudi nadomestna stanovanja za devet družin, ki so ostali brez vsega. Sreča v nesreči je bila, da naša zdravstvena služba, ki je praktično pod stolpnico, ni imela veliko dela.

V času čakanja na vselitev so stanovalci redno prihajali na poseben prostor pred stolpnico, kjer so jih vedno čakali topli napitki in obroki. Bil je to tudi čas za klepet med stanovalci, tako da so se lahko dodobra spoznali med seboj, saj se je v zadnjih treh letih v to stolpnico priselilo precej novih stanovalcev in ker gre za veliko stolpnico, s po petimi stanovanji na etažo, so se le redko srečevali.

Pri nudenju pomoči in iskanju rešitev za prizadete stanovalce zelo aktivna tudi Občina Domžale in župan Toni Dragar
Pri nudenju pomoči in iskanju rešitev za prizadete stanovalce, je ves čas aktivno sodeloval tudi župan Občine Domžale Toni Dragar, ki je pred vselitvijo povedal: »Vsem hvala lepa. Ne samo tistim na vrhu stolpnice, ki že tri dni čistijo pogorišče, temveč tudi vam stanovalci. Četrti dan smo skupaj, nobene pritožbe, nobenih težav. V nesreči bomo vedno skupaj.«

Povedal je, da trenutno nekaterih, ki so te tri dni čistili pogorišče, ni na tem mestu, ker so utrujeni. So pa sedaj na delu nove izmene, saj je na vrhu še vedno okoli sto kubičnih metrov tistega kar je zgorelo. Ker bodo posledice požara odstranjevali še nekaj časa, je stanovalce zaprosil, da naj bodo previdni zaradi lastne varnosti.

»Hvala vsem službam, ki so sodelovale pri gašenju požara, hvala družinama Hemetek in Bašel za po požrtvovalnost pri evakuaciji stanovalcev. Predvsem pa zahvala vam stanovalcem za strpnost. Želim vam srečno bivanje. Za vseh devet družin, ki so v požaru izgubila svoja stanovanja, pa smo že dobili devet opremljenih stanovanj. Vselitev vanj bo potekala naslednji torek«, je povedal Dragar.

Na koncu je Dragar še povedal, da akcijo Centra za socialno delo ne bo posebej komentiral. »Sistem podeljevanja socialne pomoči v tej ustanovi je tak, da ti v stiski, v težkih trenutkih odobri sredstva, potem pa ti povedo, da jih boš vrnil z obrestmi. To ni pomoč, to je kredit, ki pa ga lahko dobiš kjerkoli. Pri nas na Občini Domžale se v takih primerih dobi enkratna pomoč, ki se ne vrača in se ne vknjiži na zemljišča ali dediče, kot to počne CSD«, je še zaključil Dragar.

Zavarovalnica začela ocenjevati škodo
V ponedeljek so si kraj dogodka že ogledali in začeli ocenjevati škodo cenilci Zavarovalnice Maribor, pri kateri je zavarovana stavba. Svetovalci zavarovalnice so bili zavarovancem danes na voljo tudi neposredno na kraju dogodka, kjer so se ustavili z Mobilno cenilno pisarno ZM.
Za informacije glede prijave škode zaradi požara se lahko oškodovanci obrnejo tudi na svojega zastopnika, pokličejo številko 080 19 21, škodo, ki je nastala na stanovanju ali opremi, pa lahko prijavijo na spletnem mestu zavarovalnice.

Kako lahko pomagam družinam, ki so v požaru izgubile vse?
Vse dobre ljudi naprošamo za pomoč vsem prizadetim. Občina Domžale je preko Rdečega križa Domžale v ta namen odprla transakcijski račun, prav tako ga je odprl tudi Študentski klub Domžale. Finančna sredstva lahko nakažete na TRR:

Rdeči križ: SI56 0230 0001 0083 262 (sklic: pomoč v požaru)
Študentski klub Domžale: SI56 0230 0001 6396 992 (sklic: 01230, prispevki za žrtve požara)

V kolikor imate oblačila, obutev, hrano in podobno nujno potrebne predmete, ki jih ne boste pogrešali in bodo oškodovanim družinam lahko olajšali trenutno stanje vas prosijo, da jih prinesete na eno od spodaj naštetih lokacij, oziroma na glavno zbirno mesto, območno združenje Rdečega Križa Domžale (dvorišče radia Hit, nasproti Agropuba, kontakt: gospod Kosmač 041 722 928).

• Sedež Rdečega križa v Domžalah (Ljubljanska 36)
• Študentski klub Domžale (Ljubljanska 70)
• Sedež Krajevnih skupnosti mesta Domžale (Ljubljanska 58)

Hvala v imenu tistih, ki potrebujejo našo pomoč!

Opozorilo!
Ker bodo posledice požara odstranjevali še kar nekaj časa, prosimo vse stanovalce in vse ki pomagajo pri čiščenju, kot tudi radovedneže, naj pazijo na lastno varnost in naj se ne gibajo na določenih prepovedanih predelih zunaj stolpnice.
 

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi