Nevidni sovražnik v Zgornji Javoršici pri Moravčah: Moški se je zastrupil z ogljikovim monoksidom

Danes malo pred 15. uro popoldan so domžalski reševalci v Zgornji Javoršici, občina Moravče, pri obisku bolnika ugotovili, da se ta zastrupil z ogljikovim monoksidom. Na kraju so poleg reševalcev NMP ZD Domžale posredovali tudi poklicni gasilci CZR Domžale, ki so opravili meritve plinov in prezračili stanovanje. Reševalci so občana, ki se je zastrupil z ogljikom monoksidom prepeljali v UKC Ljubljana.

Po besedah vodje dnevne izmene poklicnih gasilcev CZR Domžale Matjaža Korošca, je starejši občan iz Zgornje Javoršice, občina Moravče, malo pred 15. uro poklical v Zdravstveni dom Domžale, saj mu je zmanjkalo tablet, ki jih je potreboval, obenem pa se je počutil tudi slabo. Domžalski reševalci so takoj po prihodu ugotovili, da se je občan zastrupil z ogljikovim monoksidom. Le-ta pa je nastal pri ogrevanju stanovanja s pečjo na trda goriva. Na kraj so bili pozvani tudi poklicni gasilci CZR Domžale, ki so opravili meritve plinov in prezračili stanovanje. Občana so reševalci prepeljali na zdravljenje v ljubljanski UKC.

Ogljikov monoksid – tihi ubijalec
Kurilna sezona še ni zaključena, zato velja spomniti, da pri kurjenju trdih goriv nastajajo najrazličnejši negativni dejavniki, dim v prostoru, slab zrak, kar vidimo in tudi vonjamo. Najslabši pa je nevidni sovražnik, skriti ubijalec, Ogljikov monoksid CO, kateri nastaja zaradi nepopolnega gorenja in pomanjkanje kisika v prostoru, ker prostore zapiramo, da nam toplota ne uide iz prostora. Ogljikov monoksid pa je bil usoden že za marsikatero življenje. Prisotnost CO ne moremo zaznavati, ker je brez vonja, okusa in barve, spodriva pa nam najbolj potreben vir življenja in to je kisik, katerega je v zraku 20 odstotkov.

Detektorji ogljikovega monoksida
K sreči obstajajo naprave – detektorji ogljikovega monoksida, katere zaznavajo prisotnost ogljikovega monoksida v prostoru in nas opozarja na nevarnost. Na slovenskih tleh je bilo že mnogo smrtnih žrtev zaradi ogljikovega monoksida, zato je tudi vlada RS predpisala in sprejela pravilnik o uporabi in vgradnji kurilnih naprav in ga uzakonila. S 1. januarjem 2017 je obvezna uporaba detektorjev ogljikovega monoksida v novogradnjah in rekonstrukcijah.

Kaj storiti, ko naprava zazna prisotnost ogljikovega monoksida in sproži alarmiranje?
Nemudoma zapustite ta prostor, odprite vsa okna, vrata in omogočite čim večji dotok svežega zraka v prostor in ga dobro prezračite. V prostor vstopite šele, ko bo naprava nehala opozarjati na prisotnost CO. Priporočljiv in zdrav je sprehod in gibanje na svežem zraku. S svežim zrakom v prostoru boste tudi pospešili čistejše izgorevanje in tudi okolico boste manj onesnaževali z dimom iz dimnikov. Kurite suho kurivo, drva, sekance in palete ter premog, saj sveža in mokra kuriva uparevajo in iz te vlage nastajajo nevarni stranski plini in posledično nepopolno izgorevanje. Kurilno napravo dajte pregledati strokovni osebi in poskrbite, da bo dimnikar opravil svoje delo in vam prinesel srečo.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Arhiv Domžalca
Tagi