Kratkotrajni policijski nadzori nad motoristi na kritičnih odsekih

Motoristična sezona je v polnem razmahu, ugodne so tudi vremenske razmere, zato je predvsem v prihodnjih vikendih pričakovati več motoristov na cestah. V ta namen so na Policijski upravi Ljubljana odločili posebno pozornost nameniti še eni ranljivi skupini voznikov oziroma varnosti motoristov, ki so žal pogosto udeleženi v prometnih nesrečah z najhujšimi posledicami. 

Ljubljanski policisti so danes v dopoldanskem času opravljali kratkotrajne nadzore na kritičnih odsekih, s poudarkom na varnosti motoristov. S tovrstnimi kratkotrajnimi ti. »ad-hoc« nadzori, predvsem na kritičnih odsekih, želi Policijska uprava Ljubljana doseči, da bi vsi vozniki vozili varno in prišli tako na cilj, kot se varno vrnili domov. Z nadzori nad vozniki motornih koles želijo preventivno, hkrati pa z ukrepanjem zoper storilce hujših prekrškov, tudi represivno poskrbeti za izboljšanje prometne varnosti na cestah, posebej na kritičnih odsekih.

Eden izmed poznanih kritičnih odsekov je tudi cesta proti Rakitni, kjer so policisti v Gorenji Brezovici izvajali poostren nadzor.

Kot je za predstavnike medijev na današnjem dogodku povedal načelnik Postaje prometne policije Ljubljana, Zoran Obrez, v letošnjem letu na splošno beležijo porast števila prometni nesreč. Do sedaj je na cestah na območju Policijske uprave Ljubljana življenje izgubilo že 13 udeležencev v cestnem prometu. Obravnavali so že več kot 5.000 nesreč, več kot 130 udeležencev se je huje poškodovalo.

Motoristi in vozniki mopedov so bili udeleženi v okoli 170 nesrečah, pri tem se jih je več kot deset huje poškodovalo, več kot 80 pa je bilo lažje poškodovanih. Do sedaj na območju Policijske uprave Ljubljana niso zabeležili smrtnih žrtev, v lanskem letu pa so jih v taistem obdobju zabeležili 6.

Na območju celotne države do sedaj beležijo več kot 550 nesreč v katerih so bili udeleženi vozniki motorjev ali mopedov. Devet udeležencev je izgubilo življenje, skoraj 100 je bilo huje in več kot 300 lažje poškodovanih.

Večino teh nesreč so povzročili vozniki motorjev. Hitrost je še vedno eden najpogostejših vzrokov za nastanek najhujših prometnih nesreč, na to pa vplivajo tudi druge povezane kršitve cestno prometnih pravil.

Motoristična sezona je v polnem teku, vozite previdno

 

Varnost je v največji meri odvisna od ravnanja udeležencev v prometu. Le ti lahko za svojo varnost kot varnost drugih storijo največ sami. Tako za motoriste, kakor tudi za druge udeležence v prometu velja, da naj upoštevajo vsa prometna pravila in priporočila za varno vožnjo. Poziv velja tudi za ostale voznike, naj bodo pozorni na motoriste. Slednji se s svojo ozko silhueto lahko hitro »zlijejo z okolico«, zato je potrebna posebna previdnost pri vključevanju v promet, prehitevanju in podobno.

Spodaj dodajamo nekaj nasvetov za varnejšo vožnjo z motorjem:

  • Ne vozite prehitro, saj hitrost povečuje verjetnost padca, podaljšuje zavorno pot, ostale voznike pa presenetite.
  • Nikoli ne vozite pod vplivom alkohola, drog ali drugih psihoaktivnih snovi.
  • Vedno uporabljajte zaščitno čelado, kombinezon, ščitnik hrbtenice, škornje in rokavice.
  • Vedno vozite s prižganimi lučmi ter si nadenite odsevni telovnik, da boste bolje vidni in prej opazni, saj je vidnost ključni element varnosti v prometu.
  • Posebej bodite pozorni na vozila, ki zavijajo, da vas ne spregledajo, ter na tovorna vozila, da jim ne zapeljete v mrtvi kot.
  • Pri zavijanju in vožnji skozi ovinke bodite pozorni na to, da s celotnim telesom ne prečkate vmesne črte (polovice vozišča).
  • Bodite pozorni na razne neravnine, pesek, mokro, spolzko cestišče. V teh primerih znižajte hitrost.
  • Pred vsako vožnjo preverite brezhibnost motorja ter pnevmatik.

Petra Petravič; Foto: Policijska uprava Ljubljana

 

Tagi