Gasilnik na vodno meglo – inovacija, ki rešuje življenje in premoženje

V torek, 17. septembra 2013, so predstavniki podjetja Webo skupaj s nemškimi partnerji, na poligonu Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje Republike Slovenije na Igu pri Ljubljani, strokovni javnosti predstavili nov inovativni gasilnik na vodno meglo, s katerim lahko pogasimo goreče naprave pod napetostjo, olje v gospodinjstvu in tudi ljudi.

Gasilnik na vodno meglo je prvi gasilnik, pri katerem je posredna škoda zaradi delovanja gasilnega sredstva skoraj nična in prvi sistem za gašenje začetnih požarov, ki ne uniči predmetov gašenja in predmetov v neposredni okolici gašenja. Novi gasilnik je zato še posebej primeren za gašenje v občutljivih okoljih, kot so bolnišnice, laboratoriji, muzeji, knjižnice, domovi za starejše občane, izobraževalne institucije, lekarne, in drugi prostori z dragoceno in/ali nenadomestljivo in unikatno vsebino.

Posredna škoda z uporabo novega gasilnika je neznatna
Posredna škoda zaradi delovanja gasilnih sredstev na prah in peno je pri gašenju manjših požarov velikokrat precej večja od neposredne škode, ki jo povzročijo ognjeni zublji. Z uporabo novega gasilnika z inovativno tehnologijo gašenja z vodno meglo je posredna škoda v primerjavi z uporabo konvencionalnih gasilnikov, neznatna. Bistvena prednost uporabe gasilnikov na vodno meglo je, da so predmeti gašenja in predmeti v neposredni okolici gašenja še vedno uporabni.

Z novim gasilnikom lahko gasimo goreče ljudi
Gasilnik na meglo je prvi sistem, s katerim lahko gasimo goreče ljudi. Deluje pri pritisku le 2 do 4 barov, voda sama je brez primesi in za ljudi neškodljiva. Vodna megla je tudi edino gasilno sredstvo, ki objekt gašenja hkrati pogasi in ohladi. Hkrati je tudi prvi gasilni sistem za gašenje elektronskih naprav pod napetostjo brez nevarnosti poškodb in odpovedi elektronske naprave zaradi termičnih in električnih šokov.

V čem je bistvo novega gasilnika?
Bistvo novega gasilnika je patentirana šoba, ki čisto vodo razprši v vodne kapljice s premerom 60 do 80 mikrometrov pri relativno nizkem pritisku 2 do 4 bare. Takšna meglica ima po besedah proizvajalca, korporacije Tyco iz Nemčije, ki izdela več kot 2 milijona gasilnih aparatov na leto, do 1.670-krat večjo vodno površino kot tekoča voda. Prav zaradi te lastnosti lahko z vodno meglo gasimo elektronske naprave pod napetostjo brez strahu pred električnim udarom, goreče olje, ki ga sicer nikakor ne smemo gasiti z vodo (velika nevarnost eksplozije) in pirotehnične bakle, ki ne ugasnejo niti takrat, ko jih potopimo pod vodo.

  

Slaba stran uporabe gasilnika na prah (90 odstotkov vseh prodanih gasilnikov v Sloveniji je opremljenih s to tehnologijo) v zaprtih prostorih je, da prah občutno poslabša vidljivost in močno draži sluznico dihal, zaradi česar ljudje zapustijo mesto gašenja požara brez, da bi ga omejili ali zaustavili.

Širša javnost bo lahko prednosti novega sistema spoznala oktobra v mesecu požarne varnosti.

Fotogalerija s predstavitve

Video povezave prikaza gašenja s gaslinikom na vodno meglo:

Prikaz gašenja z gasilnikom

Prikaz gašenja knjižne omare

Prikaz gašenja motornega olja

Avtor: Miha Ulčar; Foto, video: Ecetera d.o.o.
Tagi