Domnevne grožnje v šolskem okolju na območju Policijske postaje Domžale

Na območju Policijske postaje Domžale je bila ta teden zaznana domnevna grožnja v okolju ene izmed izobraževalnih ustanov. Policija je potrdila, da je bila o dogodku obveščena in da je skupaj s šolskim osebjem nemudoma izvedla prve nujne ukrepe za zagotavljanje varnosti.
Kot so pojasnili s Policijske uprave Ljubljana, po do zdaj zbranih informacijah ni bilo neposredne ogroženosti za ljudi. Zaradi interesa predkazenskega postopka in spoštovanja zakonskih določil Kazenskega zakonika podrobnosti za javnost ne morejo razkriti.
»Policisti se odzovemo na vsak tovrstni primer in ob prijavi ali zaznavi groženj nemudoma izvedemo vse prve nujne ukrepe za ugotovitev izvora in resnosti groženj, ob tem preverimo vse okoliščine in ukrepamo v skladu s pristojnostmi ter o tem obveščamo pristojne službe,« pojasnjujejo iz PU Ljublajna.
Varnost otrok je skupna odgovornost!
Dogodek znova opozarja na pomen prepoznavanja in preprečevanja nasilja v šolskem prostoru. Policija poudarja, da v primeru nasilja med vrstniki ne gre za običajne otroške konflikte, temveč za ponavljajoča se in namerna agresivna vedenja, ki lahko na žrtvi pustijo resne posledice.
Med najpogostejšimi oblikami medvrstniškega nasilja so fizično nasilje, ustrahovanje, izločanje iz skupine, zaničevanje, psihični pritisk, kraja in uničenje osebne lastnine ter spletno nasilje. Posledice se lahko kažejo v obliki anksioznosti, depresije, slabe samopodobe, osamitve in celo v poskusih samopoškodovanja ali samomora.
Policija v teh primerih aktivno sodeluje s šolami, svetovalnimi službami in centri za socialno delo. Ključno pa je, da odrasli – učitelji, starši, sorodniki – znajo pravočasno prepoznati znake stiske pri otrocih in ukrepajo.

Policija ob tem opozarja, da otroci pogosto o nasilju ne spregovorijo zaradi strahu, sramu ali občutka, da jim nihče ne bo verjel. Zato je nujno, da jim odrasli ustvarimo varen prostor za pogovor in jih spodbujamo, da povedo, kaj se jim dogaja.
»Pristojne institucije se lahko odzovejo le, če žrtve ali njihovi bližnji spregovorijo. Naša naloga je, da nato preverimo, kaj se je zgodilo, in zagotovimo zaščito vseh vpletenih,« poudarjajo na policiji.
Policija v okviru sodelovanja s šolami in drugimi ustanovami izvaja predavanja o preprečevanju nasilja med vrstniki. Ta so lahko preventivne narave ali pa organizirana kot odziv na konkretne primere nasilja v določenem okolju, z namenom preprečevanja nadaljnjih posledic. Ozaveščanje otrok, staršev in drugih deležnikov bistveno prispeva k večji prepoznavnosti tovrstnih primerov, ki jih je nato mogoče v sodelovanju s pristojnimi službami ustrezno raziskati ter sprejeti ukrepe za zaščito žrtev in obravnavo povzročiteljev nasilja.
V primeru suma nasilja ali groženj v šolskem okolju lahko starši in skrbniki kontaktirajo šolsko svetovalno službo, center za socialno delo ali najbližjo policijsko postajo. Vsakršno ravnanje, ki ogroža varnost otrok, mora biti obravnavano resno in brez odlašanja!
Varnost otrok ni naloga zgolj šole ali policije, temveč odgovornost vseh!