Krajani Nožic in Homca pozivajo DRSV k nadaljevanju sanacije Kamniške Bistrice

Odprto pismo

Leto je naokoli in z grozo v očeh spremljamo letošnje poplavne dogodke okoli naše države od Bosne in Hercegovine, še prej del Hrvaške, ciklona Borisa po Evropi, ki nas je malenkostno zaobšel in vsakokratno podoživljamo lanskoletno nočno moro.   

Lanska poplava v Nožicah in Homcu je poplavila približno 180 hiš in je krajanom povzročila škodo na stavbah in  ostali imovini v ocenjeni višini med 5 in 10 milijonov EUR. Peticijo Civilne iniciative za varne Nožice in Homec v kateri zahtevamo ustrezno takojšnjo in dolgoročno protipoplavno zaščito je podpisalo 494 krajanov, kar pomeni plebiscitarno večino.

Z Občino Domžale in Občino Kamnik ter ostalimi strokovnjaki zgledno sodelujemo v pripravi projektne dokumentacije in novelacije HH študije za nujno sanacijo Kamniške Bistrice »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 2«.

Javno moramo povedati, da tako ignorantskega obnašanja kot ga ima Direkcija RS za vode pa ne razumemo več in ga niti ne nameravamo razumeti.

Foto: Primož Dejak

Javno pozivamo Direkcijo RS za vode in Ministrstvo za naravne vire in prostor, da takoj proaktivno pristopi k vodenju in sprejemanju odločitev, ki so potrebni za začetek del nujne sanacije vodotoka Kamniška Bistrica »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 2«.

S sprejetim Programom sanacije je za nujno sanacijo »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 2« v letu 2025 predvidenih skupaj 5.000.000,00 EUR, zato zahtevamo, da se z deli na tem projektu tudi dejansko začne v letu 2025.

Tabela 1:

0068-11027733-501-0368 Kamniška Bistrica  Šmarca – občinska meja  sanacija erozijskih poškodb,sanacija obrežnih zavarovanj, odstranitev naplavin, stabilizacija struge, sanacja pragov, sanacija visokovodnih nasipov Kamnik 1.000.000,00 €
0068-11026761-501-0261 Kamniška Bistrica od Radomelj do Šmarce sanacija erozijskih poškodb,sanacija obrežnih zavarovanj, odstranitev naplavin, stabilizacija struge, sanacja pragov Domžale 4.000.000,00 €

Vir: Program Sanacije – priloga 7

Zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS) Uradni list RS, št. 131/23 in 81/24, ki je bil sprejet decembra 2023, je popolnoma jasen. Sanacija vodne infrastrukture, drugih vodnih objektov, namenjenih za varstvo pred škodljivim delovanjem voda, v upravljanju ministrstva, pristojnega za vode in vodnih teles iz 97. člena ZV-1 po poplavah in plazovih na prizadetih območjih je v javnem interesu.

Dosedanje delo Direkcije RS za vode ni v javnem interesu, saj je zaradi njihove neaktivnosti, nezainteresiranosti, nesodelovanja z nami, kot državljani in lastniki zemljišč povzročilo veliko nezadovoljstva in še večje nezaupanje, kot pred poplavami.

Dne 28. marca 2024 smo imeli skupen sestanek na Direkciji za vode (Zapisnik v prilogi) in žal še vedno po šestih mesecih čakamo njihove odgovore, pa nič. Ponovno smo jih 13. avgusta 2024 zaprosili za odgovore in podali prošnjo za skupni sestanek, saj na naše sestanke kljub pravočasnim vabilom ne pridejo. Poudariti velja, da nam do danes še niso pisno odgovorili na vprašanja kljub večkratnim našim pozivom in naši prijavi na Upravno inšpekcijo.

Že več kot štiri mesece vsak dan čakamo Direkcijo RS za vode, da nam posreduje pogodbe za odkupe zemljišč in sklenitev služnosti, pa nič. Prav tako več kot dva meseca vsak dan čakamo na termin sestanka z Direkcijo RS za vode, pa nič.

Kot lastniki zemljišč in odgovorni državljani se zavedamo situacije in zato želimo pomagati državi pri zmanjševanju ogroženosti pred poplavami na našem območju.

V naši Civilni iniciativi za varne Nožice in Homec smo zato že v mesecu juniju 2024 organizirali in začeli z aktivnostmi za pridobitev potrebnih zemljišč od lastnikov zemljišč. Poudariti velja, da so bili odzivi lastnikov zemljišč pozitivni, predvsem pa zavedajoč se odgovornosti v smislu skupnega sodelovanja z državo in povezovanja po poplavah, pripravljeni sodelovati pri ureditvi zemljiškoknjižnih razmerij za potrebe naše skupne varnosti.

Navsezadnje kot državljani pričakujemo, da bodo pristojne inštitucije v državi odgovorne za obnovo in sanacijo po poplavah storili vse, kar je v njihovi moči, da se naša nujna sanacija in obnova TAKOJ začne, se pravi najkasneje v letu 2025, kot le-to predvideva sprejeti Program sanacije s strani Vlade Republike Slovenije.

Še enkrat javno pozivamo Direkcijo RS za vode in Ministrstvo za naravne vire in prostor, da TAKOJ začne z vsemi postopki, da se bo nujna sanacija »Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj – Etapa 2« dejansko na terenu začela v letu 2025, za kar je v proračunu Vlade RS že predvidenih 5.000.000,00 EUR.

Foto: Primož Dejak

Z občinama Kamnik in Domžale, krajevnimi skupnostmi in strokovnjaki se dobivamo enkrat mesečno na naših sestankih, kjer se pogovarjano o izdelavi projektne dokumentacije za nujno sanacijo Kamniške Bistrice. Predstavniki Direkcija RS za vode so bili do sedaj na skupnih sestankih Iniciative prisotni zgolj enkrat, ostalih trikrat pa se sestanka niso udeležili, niti se niso opravičili.

Ministrstvo za naravne vire in prostor in Direkcija RS za vode bi morali sodelovati in delovati z nami, ter nas v javnem interesu zaščiti pred ponovnimi poplavami, kot odgovorne institucije Vlade RS.

Ne samo, da smo jezni, besni, ampak smo tudi zgroženi nad poslovanjem oziroma nedelovanjem Ministrstva za naravne vire in prostor ter Direkcije RS za vode.

V civilni iniciativi za varne Nožice in Homec menimo, da je prav, da se javne pove kdo zavira ta projekt, ampak se pa sprašujemo zakaj in kaj se še čaka, upamo da ne ponovne poplave.

S spoštovanjem
Civilna iniciativa za varne Nožice in Homec

Priloga: Zapisnik sestanka 28. marca 2024

Vsebina v kategoriji ”Pisma bralcev” ne odraža nujno stališča uredništva.

Tagi