Novo očetovstvo #Benjaminovglas

Ob rojstvu se otrok privaja na novo vlogo in nalogo, ki jo je dobil v izvedbo na Zemlji. Na novo vlogo pa se privajamo tudi starši, torej je spoznavanje z novim in neznanim obojestransko. Učni proces poteka v obe smeri, zato se mi zdi še toliko bolj pomembno, da smo starši, v kolikor je to le mogoče, ob novorojencu od samega začetka, v prvih dneh, tednih, ko poteka vzpostavitev vlog in gradnja odnosa otrok-mama-oče.

Država, ki investira in prepoznava prakso fizične prisotnosti ob otroku, tako matere kot očeta, je vsekakor veliko več kot socialna. Gre namreč za vzpostavitev temeljev v družbi, preko omogočanja razvoja močne družine kot osnovne enote človeške družbe. Torej lahko rečemo, da je taka država dolgoročno, strateško in duhovno ozaveščena o tem, kaj je pomembno za obstoj in zdrav razvoj družbe, ki temelji na kvalitetnih medsebojnih odnosih, začenši v družini.

Že Sv. Mati Terezija je dejala, »Če bi radi spremenili svet, pojdite domov in imejte radi svojo družino«. V tej misli vidim predvsem velik poudarek na odnosih, ki izhajajo iz socializacije v družini in ki se nato glede na nivo razvoja v in prek vsakega posameznika odražajo v družbi ter nam kreirajo naš vsakdan.

Torej vse se začne s prvim dnem, ko novorojenec priveka na svet, kjer sta mu mama in oče vir emocionalne in socialne energije, kar se razvija ob aktivni fizični prisotnosti staršev z otrokom.

Pomembno se mi zdi, da država čim večjo prisotnost ob otroku, še posebej ob rojstvu, omogoči tudi očetom, da so ob novorojenčku od samega začetka, ko otrok še vzpostavlja stik s svetom, torej časa oz. momenta, ki se ga ne da nadoknaditi v prihodnosti razvoja otroka.

Če pogledamo formalno dikcijo, je očetovski dopust v naši državi namenjen očetom v trajanju 30 koledarskih dni. Oče ga izrabi najmanj 15 koledarskih dni od rojstva otroka do najpozneje en mesec po poteku starševskega dopusta/starševskega dodatka, preostanek do 30 dni pa kadarkoli do končanega prvega razreda osnovne šole otroka. Po mojem mnenju smo slovenski očetje lahko relativno zadovoljni z odmero dni očetovskega dopusta, je pa vsekakor še možnost za izboljšave. V ZDA na primer ne krijejo niti enega dneva porodniškega dopusta za matere, kaj šele da bi omogočali očetovski dopust, pa jih imamo za steber Zahodnega sveta, katerega ciljno živimo tudi pri nas.

Je pa problematika podpore države na področju kreiranja družin, mladim družinam in življenja v začetni fazi veliko širša in bi zahtevala veliko papirja in črnila. Družbena, moralna, politična in finančna podpora v raznoraznih oblikah mladim družinam je še kako pomembna za razvoj zrele slovenske družbe, kar pa na žalost ne vidim kot prioriteto države. Kje so šele strukturirani ukrepi, ki bi pripomogli mladim družinam in še posebej malim otrokom čimbolj poln spoprijem z nalogami, ki jih ta svet postavlja pred njih.

Potrebna bi bila večja podpora države pri zagotovitvi stanovanj za mlade družine, ki s(m)o prepuščeni neizprosnemu trgu nepremičnin. Da se je mlada družina že na začetku primorana odločiti ali kupiti dostojanstva vredno stanovanje na kredit, ki ji bo dolgoročno 30 let odžiral kvaliteto življenja preko omejitve pri vsakodnevnem zdravem in kvalitetnemu načinu življenja, se mi ne zdi odgovorno za wanabe zrelo zahodno državo. Mlada družina potrebuje tudi dostojen in varen osebni avto, za katerega bi lahko država omogočila subvencijo, kot je to nekdaj že bilo za velike družine. Ko smo leta 2001 kupili družinski avto Sharan s sedmimi sedeži, smo bili zaradi štirih otrok oproščeni davka pri nakupu novega avtomobila, ki nam je služil, dokler nismo vsi otroci zrasli in šli po svoje.

Covid krizni ukrep bo novorojenčku prinesel dodatnih 500 evrov. Zelo dobra poteza, ki pa bi morala biti sistemska: za vse čase in vse vlade, za bolne in zlasti za zdrave družbe.

Odločitev vsake države je, kako bo postavila svoje prioritete na področju razvoja družbe. Glede prvega dela se vsekakor zavedajo, glede drugega dela, ki pa vsebuje odgovornost za te (ne)prioritete, pa malo manj.

Avtor: Benjamin Lukšič (Benjaminovglas)

Kolumna avtorja ne odraža nujno stališča uredništva.

 

Tagi