Kdaj bomo torej prali perilo? #Ajdapiše
Nasveti premierja, Belo se pere na devetdeset, knjižni sejem in še kaj.
Vse od objave našega premierja dr. Roberta Goloba na Instagramu na temo pranja perila razmišljam o petkovi kolumni in kaj bi rada povedala. Moja prva asociacija pri pranju perila je bila na knjigo Bronje Žakelj z naslovom Belo se pere na devetdeset, ki je prejela tudi prestižno slovensko nagrado kresnik 2019. No, da nisem edina, ki je pomislila na to, sem spoznala ob gledanju prispevka na RTV Slovenija, kjer je tudi poročevalec omenil to knjigo in tudi vam močno priporočam naslednji prispevek v pogled (toplo pa seveda priporočam tudi nadaljevanje branja kolumne): ogled ( https://365.rtvslo.si/arhiv/dnevnik/175088161 )
Do petka in objave te kolumne je bilo torej praktično o tem že vse povedano. Kar mi je všeč, saj sem se spraševala, če je sploh smiselno odreagirati na takšne nebuloze? Zato sem se odločila, da rajši samo glasno in jasno povem (napišem): to je neprimerno. Tako kot je neprimeren posnetek njegove partnerke Tine Gaber in tudi odziv podmladka SDS. Takšno obnašanje je pod nivojem, ki ga pričakujem. Zato ga obsojam. In obsojam tudi vse tiste, ki ste pod posnetek prve ali drugih napisali podporne komentarje. Lahko se strinjate s politiko enih ali drugih, toda takšnega obnašanja politikov (in tudi partnerjev vodilnih politikov, funkcionarjev) ne bi smeli dopuščati, kaj šele podpirati. Danes se očitno lahko vse naredi, vse izreče, tudi zlaže. Lahko prideš neprimerno oblečen, se neprimerno obnašaš in neprimerno govoriš. Lahko. Toda z moje strani to še vedno obsojam in bi si želela, da večkrat javno povemo, kaj ni primerno. Ne pa da molčimo. Kajti potem se sliši le glasne …
Navezava na knjigo Žakljeve pa mi je dala rešitev za današnjo kolumno (da vseeno ne bo prekratko čtivo). Pomislila sem namreč na knjige in kako upada branje daljših in zahtevnejših besedil. Kako vse več mladih bere v angleščini in kako umetna inteligenca ustvarja sicer primerna besedila, vendar zelo suhoparna z besedami. In tudi na splošno besedni zaklad ljudi ravno zaradi pomanjkanja branja upada. Branje je pomembno (to pišem in pišem, se ponavljam kot papagaj, vendar vam lahko obljubim, da ne bom nehala) za razvoj posameznika in posledično za dobrobit demokracije. Slednja brez prebivalstva, ki ni dovolj razgledano, ne more obstajati v najboljši obliki. Prav upad branja in pomanjkanje širine sta glavna razloga za razvoj populizma (v katerikoli smeri). Pa ni le pomembno branje strokovnega čtiva, temveč tudi leposlovja, saj le to razvija sočutnost. Slednja pa mora nujno sobivati z razgledanostjo in analitičnim umom, sicer je to le zgolj naivnost.
Zaključim naj torej s povabilom na najpomembnejši knjižni dogodek v letu – knjižni sejem, ki je letos jubilejni, že kar štirideseti po vrsti! Sejem se na Gospodarskem razstavišču odpira naslednji torek, 26. novembra, in poteka vse do nedelje, 1. decembra 2024. Vse o dogodkih, ki bodo potekali, in razstavljavcih pa tudi nominirancih za nagrade, lahko preberete na spletni strani sejma ( https://knjizni-sejem.si/). Med drugim naj povabim tudi na svoj dogodek – v sodelovanju z založbo Primus namreč vodim pogovor z dr. Samom Javornikom na temo vojnih romanov v torek ob 12. uri ( https://knjizni-sejem.si/dogodek/vojni-romani-v-samostojni-sloveniji/). In ker sem že pri promociji svojega dela, naj vas povabim tudi, da si v domžalski knjižnici vzamete novo revijo Bukla v kateri je kar nekaj besedil, ki sem jih napisala tudi jaz. Sicer pa boste v Bukli našli ogromno zares dobrih novih knjig … in vsakič znova, ko prebiram celo revijo pomislim, kako daleč od Abecednika smo prišli in da bi morali biti na slovenski knjižni trg, slovenske založnike, pisatelje, ustvarjalce bolj ponosni. Predvsem pa na slovensko besedo!
Ajda Vodlan (Ajda piše)
Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.
Ajda piše tudi novičnik (newsletter), na katerega se lahko naročite. Tako boste lahko na svoj e-mail prejeli njeno kolumno, objavljeno na našem portalu in druge zapise, ki jih objavlja, hkrati pa boste lahko prebrali tudi zapis, ki ni objavljen nikjer drugje. Na njen novičnik se lahko prijavite tukaj.