Kaj nam prinaša vse večja občutljivost družbe? #Benjaminovglas

Opažam, da je družba danes vse bolj občutljiva na kakršnekoli dražljaje iz okolice oz. na razne spremembe, ki nas posredno ali neposredno zadevajo. Naj bodo to politične, socialne, ali druge spremembe, želimo v njih najti razlog za lastno občutljivost na to spremembo. Vsaka sprememba ne zahteva našega odziva, sploh pa ne izkaza lastne občutljivosti na dražljaj.

Cestni promet kot trening strpnosti in potrpežljivosti

Prav vsak dan imamo možnost, da treniramo strpnost in potrpežljivost, kar sta močna nasprotnika pretirane občutljivosti. Razmišljam, da ko se nahajamo v cestnem prometu, smo izpostavljeni intenzivnim dražljajem iz okolice, na katere se lahko odzovemo na različen način – pozitivno, nevtralno, ali negativno. Ugotavljam, da lahko potegnemo povezavo med cestnim prometom kot intenzivnim »življenjem v malem«, kjer se nam dogajajo vse mogoči emocionalni izzivi, pri katerih s premagovanjem ovir lahko ohranjamo mir v sebi ali pa sprožimo negativni plaz in se zaciklamo v lastno mentalno kolesje, iz katerega se potem poskušamo izvleči, pri čemer porabimo veliko življenjske energije. Z ohranjanjem notranjega ravnovesja, s čimer se borimo proti preobčutljivosti, je namreč potrebno »trenirati« iz dneva v dan, in pri tem ne nam ne koristi nobena pomoč iz okolice, to moramo storiti sami.

Vrsta izgorelosti kot rezultat preobčutljivosti

Praviloma drži, da se izgorelost pojavi pri ljudeh, ki ne »izpustijo« delovnih oz. zasebnih skrbi na stran, ter se tako mentalno in duhovno dušijo iz dneva v dan, nakar nastopi težavno obdobje. Dandanes pa se nam celo dogaja, da nekateri ljudje izgorijo, ne da bi sploh opravljali kakšno delo. Zgodi se, da nekateri izgorijo ker slišijo besede, ki jih ne želijo slišati, želijo namreč imeti popolno kontrolo nad življenjem, v katerem živijo. Odidejo na bolniško samo zato, ker ne dopustijo, da se jim zgodi situacija, ki ni predvidena v naprej in za katero rešitev ne izvejo preden gredo na delo.

Občutljivost oz. senzibilnost ima pa tudi dobro plat, ki jo je moč izkoristiti. Pozitivna občutljivost lahko pomeni, da posameznik pridobiva več informacij iz okolja oz. iz samega sebe kot ostali, vendar ker jih ne uspe predelati in razbrati, izgori oz. se pojavi nervoza. Če pa le te uspešno predela in jih smiselno uporabi in poveže, lahko pridobi prednost v življenjski igri pred ostalimi, ki so manj občutljivi za tovrstne informacije.

Sprašujem se, kje je meja občutljivosti družbe in vsakega posameznika v njej? Menim, da si ne smemo dopustiti, da bi nas vodila preobčutljivost in se ta napihnila v velik balon nestrpnosti in sovraštva, kajti le-to je vodilo za slabo družbeno klimo in nemire v družbi.

Avtor: Benjamin Lukšič (Benjaminovglas)

Kolumna avtorja ne odraža nujno stališča uredništva.

 

Tagi