Dobre navade – mit ali resničnost? #Benjaminovglas

Pišem svojo zadnjo kolumno v letu 2021. Pisanje kolumne ob torkih na vsake tri tedne, čemur sledi objava ob sredah, je moja navada od septembra 2020, ko sem napisal svojo prvo kolumno za portal domžalec.si. Človek se ob vzklitju nove navade sprašuje, koliko časa bo trajalo, ali bo zmogel držati tempo, in tako naprej.

Ocenjujem, da uspeh vpeljave nove navade v življenje najbolj zavisi od namena oziroma razloga zakaj se za to navado odločimo in kako merimo rezultat uspeha te navade v naše življenje. Zdi se mi, da namen predstavlja motor izvedbe navade v praksi.

Ker pa je moj namen oziroma izvor pisanja kolumn v izražanju misli in ponuditi bralcem svoj nezavezujoč pogled dojemanja družbenih vprašanj, imam rok trajanja pisanja kolumn vezan na obdobje želje izražanja, kar je odvisno od mene in ne od okolice. V kolikor pa bi kot uspeh svojega izražanja preko kolumn meril v na primer branosti kolumn bi se vezal na rok trajanja, ki mi ga bi določila okolica. Seveda kolumnist spremlja branost svojih kolumn, vendar je dobro da ga le-ta ne zaslepi in odtegne od poslanstva. Branost kolumn varira, kar ni vedno odvisno od teme in angažiranosti kolumnista, moram pa priznati, da se raven angažiranosti in strasti kolumnista po delitvi neke teme z bralci na branosti pozna, v eno ali v drugo smer.

Poleg namena igra pomembno vlogo tudi okolje, v katerem človek ustvarja in udejanja navado. Na svojem primeru lahko rečem, da imam pozitivno naravnano ustvarjalno okolje, kjer mi urednik Domžalca Miha Ulčar pušča proste roke pri izbiri tematike kolumn tako, da je zaradi prostih poti izražanja misli možnost uspeha vpeljave navade pisanja kolumn, kar se tiče okolja kar največja.

Eden od načinov kako zadržati novo navado v našem življenju je tudi v predvidevanju situacij, v katerih se znajdemo na preizkušnji, ali se bomo predali in opustili dobro navado ali pa bomo zdržali notranji pritisk, ki nam govori, da naj navado opustimo iz tega ali onega razloga. Taka situacija je lahko na primer nizka raven energije v času, ko bi morali izvesti navado, kar nam lahko dodobra zamaje kratkoročno, srednjeročno ali dolgoročno dobrobit, ki smo si jo obetali od vpeljave navade v naše življenje. Dobro namreč vemo, da ko enkrat izpustimo planirano izvedbo navade, nas čaka psihološki kazenski krog, kot pri biatloncih, ko zgrešijo tarčo. Za vsako situacijo, ki jo predvidimo kot preizkušnjo, si lahko v pomoč zapovemo ukrepe, ki jih bomo izvedli ob snidenju z izzivom. Morda pa že izvedba ukrepa kot taka, na primer da si ob pomanjkanju energije za izvedbo navade privoščimo skodelico kave ali košček čokolade, deluje kot taka, da le imamo ukrep, orodje, s katerim se borimo da obvarujemo našo novo navado. Četudi je le placebo, ta včasih deluje. Da le naredimo kar je v naši moči da vzpostavimo in obdržimo dobre navade v naš vsakdan.

Kot bralcem mojih kolumn, bi se vam rad ob koncu leta 2021 iskreno zahvalil za vašo bralsko podporo in si ob tem želim, da se v čim večji meri beremo tudi v letu 2022. Bom pa vesel tudi kakšnega komentarja, debate na kakšno temo kolumne, da vzpostavimo tudi dvosmerno komunikacijo 😊

Želim vam vesele praznike in vse dobro v letu 2022, v katerem verjamem, da bo veliko priložnosti za umestitev novih dobrih navad, ki nam bodo v dobrobit v našem vsakdanu.

Vaš Benjamin ((Benjaminovglas)

 

Tagi