Koledar dogodkov

  • tor
    09
    Jan
    2024
    20:00Mestni kino Domžale
    Dogajanje je postavljeno v leto 1957, ko je avtomobilski imperij Enza Ferrarija v krizi. Nekdanji dirkač, ki je svojo ljubezen do avtomobilov in vožnje prelevil v uspešno tovarno vozil, skuša rešiti svoje podjetje, zato postavi sebe in svoje voznike na preizkušnjo Mille Miglie, nevarne dirke po Italiji. Biografska drama o Enzu Ferrariju, ustanovitelju dirkaškega moštva Formule 1 Scuderia Ferrari ter avtomobilske tovarne Ferrari.

  • sre
    10
    Jan
    2024
    12:00:00-14:00:00Knjižnica Domžale

    Brezplačno izobraževanje za otroke in mladino

    V Knjižnici Domžale vas lahko naučimo uporabe Cobissa in pokažemo delovanje aplikacij, povezanih s Knjižnico Domžale in knjigami, ki jih lahko uporabljate na pametnih telefonih in/ali tablicah /mCOBISS, DomLib, Biblos .../.

    • Kako iskati gradivo in razbrati ključne informacije o najdenih zadetkih?
    • Kako uporabljati servis Moja knjižnica in zakaj je uporaben?
    • Druge informacije o COBISS-u in aplikaciji mCOBISS.

    Prijave na tel. št.: 01/ 724 12 04 /Oddelek za otroke in mladino/

     

  • sre
    10
    Jan
    2024
    sre
    07
    Feb
    2024
    14:30KD Radomlje

    Tečaji so zasnovani tako, da se boste naučili različne družabne plese in se ob tem sprostili, uživali in zabavali. Imamo tri stopnje tečajev, ki omogočajo konstanten plesni razvoj vsakega posameznika in para: začetni, nadaljevalni in izpopolnjevalni.

    Med plesnim tečajem k vsakemu paru pristopamo tudi individualno in nudimo pomoč, ki jo kot par v tistem trenutku potrebujeta in s tem omogočamo hitrejši in učinkovitejši napredek.

    V sklopu plesnih tečajev se učimo figure standardnih plesov (angleški valček, tango, dunajski valček, foxtrot, quickstep, slowfox), latinskoameriških plesov (samba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive) ter modernih in modnih plesov (disco fox, techno swing, disco hustle, salsa, bachata). Poleg figur se bomo naučili tudi pravilne plesne drže, gibanja po prostoru, komunikacije v paru, pravilnega vodenja in sledenja v plesu, pravilno stopalno tehniko in mehaniko telesnih gibov, ter seveda skrivnosti, ki jih pri plesu uporabljamo profesionalni plesalci.

  • sre
    10
    Jan
    2024
    17:00Knjižnica Domžale

    Pikina čajanka je preplet pripovedovanja zgodb iz Pike Nogavičke, ustvarjanja in igranja.
    Pijemo čaj in grizljamo piškote, včasih pa nas obišče tudi Pika Nogavička. Sledijo še ustvarjalne delavnice.

    animatorka: Lidija Smerkolj Turšič

    Obvezna je predhodna spletna prijava /14 dni pred dogodkom/.

    Otroci s posebnimi potrebami v spremstvu staršev ali skrbnikov.

    priporočena starost: 5+

    Vabljeni!

    org.: Knjižnica Domžale

     

  • sre
    10
    Jan
    2024
    17:30Slamnikarski muzej

    Vabimo vas na delavnico pletenja kit iz slame, ki je namenjena vsem generacijam udeležencev. Cilj delavnice je udeležence naučiti, kako se pripravi slamo za pletenje in kako se splete kita na 4, 5 in 7 slamic.

    1 ura / kotizacija: 6 €, otroci v spremstvu odraslih brezplačno / obvezne prijave sprejemamo do 9.1.2024 na e-naslov slamnikarski.muzej@kd-domzale.si ali 01 724 84 08 (v odpiralnem času muzeja)

    Foto: Maja Usnik

  • sre
    10
    Jan
    2024
    19:00Mestni kino Domžale - Kinoklub

    Poletje ob Baltskem morju. Vroče je in že več tednov ni deževalo. Pisatelj Leon je s prijateljem Felixom namenjen v počitniško hišo sredi gozda, da bi tam v miru končal svoj roman. Toda ob prihodu mladeniča ugotovita, da ne bosta sama: v kuhinji brni pralni stroj, na mizi so napol prazni kozarci za vino, po tleh pa ženska oblačila. V okoliških gozdovih medtem divja požar …

    nagrade
    Berlinale (srebrni medved – velika nagrada žirije); Palić (nagrada za najboljši film, nagrada FIPRESCI)

    Podrobnejše informacije o filmu so dostopne tukaj

    o avtorju
    Christian Petzold se je rodil leta 1960 v Hildnu in študiral režijo na Nemški akademiji za film in televizijo v Berlinu. Z deli, kot so Notranji mir (Die innere Sicherheit, 2001), Yella (2007) in Jerichow (2008), se je uveljavil kot vodilni predstavnik ohlapno povezane skupine sodobnih nemških režiserjev, znane pod imenom berlinska šola. Na mednarodno prizorišče se je prebil z Barbaro (2012), zgodbo o vzhodnonemški zdravnici, ki jo zaradi poskusa pobega premestijo v bolnišnico na podeželju. Film mu je poleg kritiške hvale in številnih drugih nagrad prinesel srebrnega medveda za najboljšo režijo na Berlinalu. Leta 2014 je s Phoenixom (2014), hitchcockovsko psihološko dramo, umeščeno med ruševine Berlina leta 1945, Petzold potrdil svoj sloves enega najbolj kritiško cenjenih sodobnih nemških režiserjev. Sledil je Tranzit (Transit, 2018), zgodba o mladeniču na begu pred fašističnim okupatorjem, prestavljena v 21. stoletje. Film smo si v prisotnosti režiserja lahko ogledali na 29. Liffu, festival pa je Petzoldu posvetil tudi retrospektivo. Pri nas smo si nazadnje lahko ogledali Undine (2020), zgodbo o mitološki vodni nimfi, ki si jo je režiser zamislil kot prvi del trilogije na temo naravnih elementov. Film je Pauli Beer prinesel srebrnega medveda na Berlinalu in nagrado Evropske filmske akademije, igralka pa je eno glavnih vlog odigrala tudi v Petzoldovem drugem delu trilogije Rdeče nebo.

     

     

  • sre
    10
    Jan
    2024
    20:00Mestni kino Domžale

    Domžalska premiera in filmski pogovor z ekipo filma

    Film prikazuje družino Šterk in odnose v luči nenehne odsotnosti avaturističnega očeta Jureta Šterka, prvega slovenca, ki je objadral svet. Kljub temu, da je dosegel nekaj velikega, je to potisnjeno v ozadje. Režiser Igor Šterk tega ekscentričnega moža prikaže tako, kot ga je doživljal kot njegov pogosto zapostavljeni sin. Preiskuje kompleksne družinske odnose in dinamike, ki so znane tudi marsikateri bolj običajni družini.

    iz prve roke
    »Jadralski podvigi in tragično izginotje očeta niso bili razlog za ta film. Kar me je pritegnilo, so bili trenutki v naši družini – žalostni, trpki, a hkrati komični in absurdni. Ti odslikavajo kompleksnost odnosov v naših življenjih.«– Igor Šterk

    odmevi medijev
    »Šterkijada, avtobiografski portret režiserjeve družine, je [Festival slovenskega filma] že z odprtjem zapeljal na odprto morje: v razburkane odnose družinske celice, katere dinamiko diktira avanturistični oče, ki v begu od vsakršnih očetovskih in partnerskih odgovornosti v dolgih časovnih intervalih jadra čez Atlantik. A Jure Šterk, ekscentrični posebnež, ki leta 1994 postane prvi Slovenec, ki na 6,5 metra dolgi barki objadra cel svet, skozi osebno, družinsko perspektivo, v katero ga postavlja njegov sin, dobi drugačno dimenzijo. Za neustrašnim jadralcem, ki na morju vedno znova išče nove izzive, se skriva predvsem nepozoren in nezvest mož ter pogosto sebičen starš, ki svoje želje in ambicije vseskozi postavlja na prvo mesto. Jadranje kot motiv zato pogosto ostaja nekje v ozadju, izven vidnega polja, medtem ko v ospredje stopajo njegove posledice: razpoke v odnosih, osamljenost in kontinuirano razočaranje žene ter sinov introspektivni potop v okoliščine, ki so definirale njegovo otroštvo. /…/ gre za pogumen in iskren film, ki se ne boji zazreti v režiserjeve lastne pomanjkljivosti /…/.« – Veronika Zakonjšek, Dnevnik

     

  • čet
    11
    Jan
    2024
    17:00:00-17:50:00Knjižnica Domžale

    pravljica in ustvarjalnica - Pravljična FrTiNa

    Vabimo vas, da se nam ponovno pridružite pri poslušanju pravljic.

    Pravljičarka bo otroke popeljala v svet pravljičnih junakov. Zgodbe črpa iz zakladnice ljudskih in avtorskih pravljic. Popestri jih tudi z lutkovnimi predstavami, likovnim ustvarjanjem, glasbo, socialnimi igrami, kamišibaji, kostumi ...

    Pravljične urice potekajo vsak četrtek od oktobra do maja in trajajo petdeset minut. Potekale bodo v pravljični sobi, da pa bo vse še bolj pravljično, bomo skupaj z otroki celo šolsko leto skrbeli za urejenost, dekoracije in ustvarjalne izdelke, ki bodo krasili pravljični prostor.

    Obvezna je predhodna spletna prijava.

    priporočena starost: 4+

     

  • čet
    11
    Jan
    2024
    19:00Mestni kino Domžale - Kinoklub

    Hirayama se zdi povsem zadovoljen s preprostim življenjem čistilca stranišč v Tokiu. Živi v skromnem stanovanju, polnem starih kaset, knjig in fotografij. Njegovi dnevi potekajo v mirnem in ustaljenem ritmu: zjutraj vstane, si pristriže brke, poskrbi za svoje rastline, obleče modri kombinezon in sede v kombi. Na poti v službo posluša glasbo, med odmori fotografira drevesa, zvečer bere … Niz nepričakovanih srečanj pa postopoma razkrije več o njegovi preteklosti.

    Več informacij o filmu je dostopnih tukaj

    nagrade
    Cannes (nagrada za najboljšega igralca, nagrada ekumenske žirije); Asia Pacific Screen Awards (nagrada za najboljši film)

     

  • čet
    11
    Jan
    2024
    19:00Galerija Domžale

    Največkrat sva se srečala na dvorišču Akademije, ko je v svoji značilni hoji ubral dvojni ovinek do vhoda. Šele sedaj dojemam, da to ni bila hoja, ampak drsenje misli skozi prostor. Vedno malo odsoten, poetičen in neskončno mehak, se ni premikal s telesom, v resnici je bila to deklamacija poezije, ki je bila način njegovega bivanja.

    Poezije ne samo v literarnem smislu, temveč v resonancah slikanja, ritmov besed in ujemanja v ljubezni, partnerstva z lebdenjem.

    Simonov opus je v svoji biti eteričen, čeprav so v sredini njegovega zanimanja figura, portret, narava in barva. Podoba je njegova téma in velikokrat se sam pojavi v njej.

    V figuraliki raziskuje prostor in gibanje telesa v njem, svetlobi in barvi pa na svoj način odmerja pomen in težo. Kot on sam, figure pogosto lebdijo, dokler jih ne premrežijo trakovi drugih prostorov, drugih slik. Vsaki sliki - v resnici slikovni plasti – odmeri svoj prostor in trudi se biti v nekem ravnotežju s svetlostjo, barvo in usmerjenostjo posameznih trakov slikovne plasti. Naredi torej sliko v sliki in obe kljub različnosti enakovredno in neproblematično sobivata na istem platnu ali na papirnatem traku. To je njegovo véliko delo.

    V slikanju del zadnjega obdobja odkrije velike možnosti ustvarjanja v digitalnem okolju. To mu omogoča plastenje in slikanje v sliki na še bolj eteričen način, s svojo značilno ekspresivno gesto. Barve, ki jih uporabi, so čiste in nasičene barvne svetlobe. Te slike so njegovo veliko odkritje in ni skrival navdušenja nad ustvarjanjem.

    Najskrivnostnejši in intimni deli njegovega opusa so portreti in avtoportreti. Kdaj umetnik ustvarja lastno podobo in kakšen motiv ga žene? Simonovi avtoportreti nam govorijo o subtilni materializaciji njegove trenutne poetike, skozi podobo, ki ji slika in format dajeta trdnost in oporo.

    Eteričnemu poetu, kakršen je bil Simon, sta bila slikanje in poezija telo njegovega duha.

    Prijazno VABLJENI! Vstop prost

    Jurij Smole, akademski kipar

    Razstava bo odprta od četrtka, 11. 01. 2024 do četrtka, 8. 02. 2024.