Program srečanj za mamice najstnic

Kako podpreti najstnico na poti odraščanja je program namenjen mamicam, ki želijo bolje razumeti svoje hčerke v občutljivem obdobju adolescence. Poseben poudarek bo na tem, kako so same doživljale mladost, kako so njihovi odnosi s starši vplivali nanje in kako lahko te izkušnje uporabijo za gradnjo povezanega in zaupljivega odnosa s svojo hčerko.
Srečanja potekajo enkrat tedensko po 45 minut in so zasnovana kot kombinacija predavanja, diskusije ter reflektivnih vaj, kjer se mamice posvetijo svojim izkušnjam iz mladosti in njihovemu vplivu na sedanji odnos z najstnico. Tukaj je par smernic, ki jih je izvajalka Ana Trček podala skozi odgovore na nekaj ključnih vprašanj.
Gospa Ana Trček, program je zasnovan kot kombinacija predavanj, diskusij in reflektivnih vaj. Kako pomembno je, da mamice ne samo razumejo svojih hčera, ampak se tudi spomnijo na svoje izkušnje iz mladosti?
Ključnega pomena je, da se mamice spomnijo svoje mladosti. Ravno to jim omogoča več empatije do svojih hčera. Ob zavedanju lastnih čustev, negotovosti in izzivov iz njihovih najstniških let, lahko lažje razumejo, zakaj se njihove hčere v določenih situacijah vedejo na določen način. S tem pa se v bistvu vzpostavi medgeneracijski most, ki omogoča sočutno komunikacijo.
Ko govorimo o komunikaciji z najstnicami pogosto naletimo na težave zaradi zapiranja vase ali odklonilnosti. Kakšen nasvet bi dali mamicam, da bi se izognile nesporazumom v teh situacijah?
Ključ je v potrpežljivosti in ustvarjanju varnega prostora za pogovor. Namesto da silijo hčerke k pogovoru, je bolje, da so na voljo, ko bodo dekleta sama pripravljena spregovoriti. Prav tako pomaga, če mamice ne reagirajo preveč čustveno ali kritično, namesto tega pa pokažejo razumevanje in zanimanje za njihovo doživljanje. Aktivno poslušanje brez prekinjanja in presojanja je pomembno za grajenje zaupanja.
Samozavest in samopodoba sta ključna vprašanja za najstnice, zlasti zaradi vpliva družbenih omrežij. Kako lahko mamice najbolje podpirajo hčere pri izgradnji njihove samozavesti?
Mamice lahko svoje hčere podpirajo na zelo preprost način; z iskreno pohvalo, usmerjanjem na njihove sposobnosti in spodbujanjem k dejavnostim, ki jih veselijo. Pomembno je, da jih učijo kritičnega razmišljanja o družbenih omrežjih, da razumejo, da tam predstavljena podoba ni vedno resnična. Prav tako lahko s svojim zgledom pokažejo zdrav odnos do lastnega telesa in samozavesti, saj dekleta veliko prevzamejo od svojih mater.
Gospa Trček, kako lahko, po vašem mnenju, mamice pomagajo najstnicam, da bodo pripravljene na to obdobje, brez da bi jim preveč omejevale svobodo?
Najboljše, kar lahko mamice naredijo, je, da vzpostavijo ravnotežje med postavljanjem meja in spoštovanjem samostojnosti hčera. Ključ je v odprti komunikaciji, kjer se dogovorijo o pravilih in pričakovanjih, vendar hkrati pustijo prostor za odločitve in učenje iz izkušenj. Namesto vsiljevanja lastnih pogledov lahko dekleta spodbujajo k razmisleku in samostojnemu reševanju problemov.
Kako prepoznati zdrav odnos in kdaj se vmešati, ne da bi prekršile meje?
Zdrav odnos temelji predvsem na spoštovanju, zaupanju in enakovrednosti. Če mamice opazijo, da njihova hči izgublja samozavest ali se umika iz odnosov, je to lahko znak, da nekaj ni v redu. Pomembno je, da se zanimajo za njeno počutje in ji omogočijo prostor za pogovor, ne da bi jo obsojale ali silile v razkritja. Če pa opazijo znake manipulacije, nadzora ali drugega škodljivega vedenja, je prav, da ukrepajo in poiščejo pomoč, če je potrebno.
Program vključuje tudi pomembno temo družbenih omrežij. Kako se lahko mamice soočijo z izzivi, ki jih prinaša tehnologija, in kako lahko učinkovito postavijo meje pri uporabi naprav?
Postaviti je potrebno jasna pravila glede uporabe naprav in jih tudi mamice same upoštevajo, saj otroci posnemajo njihovo vedenje. Pomaga tudi, če se zanimajo za digitalni svet svojih hčera in se z njimi pogovarjajo o pasteh družbenih omrežij, kot so primerjanje, spletno nasilje in odvisnost od potrditve. Pomembno je, da ne uvajajo prepovedi brez razlage same, ampak dekleta naučijo, kako uporabljati tehnologijo na zdrav in odgovoren način.
Program ni namenjen le razumevanju najstnic, ampak tudi globljemu stiku mamic s seboj. S tem bodo lažje podprle svoje hčere in jih vodile skozi izzive odraščanja.
Lokacija: ŠRCD Domžale, Ljubljanska 64, Domžale
Prijave: ana.trcek@srcdljubljana.com
Izvajalka: Ana Trček, mag. rel. in etike, zakonska in družinska terapevtka
Lepo vabljeni!
Avtor: A. Š.; Foto: canva.com