Natrpan urnik otrok: Kako najti čas za družino v sodobnem tempu življenja?
Sodobne družine se vse pogosteje soočajo z izzivom, kako uskladiti šolske obveznosti, obšolske dejavnosti in hiter življenjski ritem z dragocenim skupnim časom. Otroci imajo pogosto urnike, ki so bolj polni kot urniki odraslih.
Treningi, glasbena šola, jezikovni tečaji in drugi hobiji zapolnjujejo otrokom skoraj vsak trenutek dneva. Ob tem pa se starši sprašujejo: ali je čas za družino postal le še luksuz? V tem članku bomo raziskali, zakaj je kakovostno družinsko druženje ključno za dobrobit otrok.
Kvalitetno preživet čas z družino je neprecenljiv za krepitev odnosov, izmenjavo ljubezni in ustvarjanje spominov, ki trajajo vse življenje. Ano Trček, mag. religiologije in etike, družinsko in zakonsko terapevtko, smo prosili za nekaj nasvetov, kako družini povrniti čas za skupno druženje.
Strukturirani programi, kot so športni treningi, glasbene šole ipd. so postali nepogrešljiv del odraščanja mnogih otrok. Čeprav prinašajo številne koristi, imajo lahko tudi slabosti, ki jih je vredno upoštevati. Kaj pogosto opažate pri svojem delu z otroki in starši?
Strukturirani programi vsekakor podpirajo razvoj samodiscipline, vztrajnosti in občutka dosežka pri otrocih. Vendar pa pri svojem delu pogosto opažam, da lahko prekomerna vključenost vodi v t. i. izgorelost pri otrocih, kar se kaže kot upad motivacije, tesnoba ali celo odpor do dejavnosti, ki jih sprva veselijo. Pri starših se pojavljajo občutki krivde, če otrokom ne omogočijo “vsega”, kar je lahko posledica družbenega pritiska, da mora biti otrok »popoln«. To lahko vpliva na dinamiko v družini, saj lahko pride do neravnovesja med strukturiranim in prostim časom, ki je ključen za otrokov psihološki razvoj. Potrebno je razločevati, kaj je dobro za otroka in v čem je dober, ter kaj si starši želijo od otroka.
Velikokrat se izgovarjamo, da nam vedno zmanjka tistega nekaj časa za druženje, ki bi ga preživeli za druženje družinskih članov. Bi moral biti to daljši družinski izlet ali so že manjši vsakodnevni trenutki dovolj za kvalitetno druženje družinskih članov?
Skupni trenutki so ključni za otrokov dober psihični razvoj, vendar ti ne potrebujejo biti dolgi; pomembno je, da so čustveno polni. Kratki, a intenzivno povezovalni trenutki, kot je skupno poslušanje drug drugega, izražanje zanimanja za otrokove občutke ali skupen smeh, gradijo varne navezanosti in občutek pripadnosti. Daljši izleti so lahko lepa priložnost za ustvarjanje posebnih spominov, vendar pogosto težimo k idealizaciji teh dogodkov. Ključ je v tem, da je čas, ki ga preživimo skupaj, avtentičen in osredotočen na čustveno povezanost.
Kje, po vašem mnenju, imajo družine največ priložnosti za skupna druženja?
Največje priložnosti za skupna druženja so v vsakodnevnih interakcijah, kjer se vzpostavljajo rutine, ki zagotavljajo varnost in stabilnost. Domače okolje je naravna osnova za povezovanje, saj omogoča spontanost in sproščenost, ki ju potrebujemo za odkritje globljih čustvenih vezi. Hkrati lahko dejavnosti, kot so družinski obroki ali skupni projekti, krepijo občutek sodelovanja in medsebojnega spoštovanja. Pomembno je, da se člani družine naučijo prepoznati mikro-priložnosti za povezovanje tudi med dnevnimi opravili, kot so priprava obrokov ali vožnja v šolo, saj se v teh trenutkih pogosto zgodijo najpomembnejši pogovori.
Vstopamo v čas, ki je v veliki meri posvečen oziroma naklonjen preživljanju prostega časa znotraj družine. Pospravljanje doma, okraševanje novoletne smrečice, peka piškotov, izdelava novoletnih voščilnic in doma narejenih daril. So lahko to priložnosti, ki jih velja izkoristiti za povezovanje med družinskimi člani?
Absolutno! Te aktivnosti so čudovita priložnost za povezovanje, saj temeljijo na konceptu so-ustvarjanja, ki spodbuja občutek skupnosti in medsebojne podpore. Takšne dejavnosti omogočajo čustveno bližino, saj ustvarjajo situacije, kjer člani družine delijo skupne izkušnje, se učijo sodelovanja in izražanja hvaležnosti. Pomembno je, da te dejavnosti niso preobremenjene s pričakovanji popolnosti, saj lahko pritisk na rezultat zasenči čustveni pomen trenutka. Največji čustveni učinek dosežemo, če so te aktivnosti prežete z občutkom igre, humorja in brezpogojne sprejetosti.
Kako se lahko zavestno lotimo iskanja priložnosti ali bolje organiziranosti pri razporejanju časa med posameznimi družinskimi člani? Je potrebno, da so venomer vsi skupaj, če gre za večje družine, ali je dovolj, da prilagajamo možne kombinacije.
Zavestno iskanje priložnosti zahteva načrtovanje in prilagajanje. Pomaga, če družina skupaj sestavi tedenski urnik, v katerem so vključeni tako skupni kot individualni trenutki. V večjih družinah ni nujno, da so vsi vedno skupaj; pomembno je, da se ustvarijo različne kombinacije – na primer en starš s posameznim otrokom. To omogoča, da vsak otrok dobi pozornost in se hkrati ohranja dinamika celotne družine. Ključno je prilagodljivost in zavedanje, da kvaliteta odnosa ne temelji le na količini skupnega časa, temveč na njegovi vsebini.
Ključ do več družinskega časa je dobra organizacija in zavestna odločitev, da je družina prioriteta. S preprostimi prilagoditvami in zavzetostjo vseh članov lahko ustvarite rutino, ki bo omogočala pogoste in kakovostne skupne trenutke. Spomini, ki jih boste ob tem ustvarili, bodo vredni vsakega truda.
Avtor: Saša Obersnu; Foto: canva.com