Zakonca Kati in Vinko Pele – nagrajenca Društva Šola zdravja: Ta prostor nam veliko pomeni, saj smo vsak dan tukaj”

Društvo Šola zdravja deluje že v 250 skupinah po Sloveniji. Število njihovih članov pa je že preseglo pet tisoč. Med njimi najbolj izstopajo ženske, moških pa je komaj 10%. Zanimivo pa je, da se med člani najdejo tudi pari, čeprav jih ni veliko. Med njimi sta tudi zakonca Pele iz skupine Radomlje. Kati Pele (76) in Vinko Pele (82) telovadita skupaj že od nastanka skupine in sta letos tudi med nagrajenimi prostovoljci društva.

“Že od začetka večino stvari počneva skupaj, vključno z rekreacijo”, nam je zaupala gospa Kati Pele. Posebna sta že zato, ker se že toliko let redno skupaj udeležujeta jutranje telovadbe. Namreč ni prav veliko zakoncev, ki bi se skupaj tudi rekreirali, saj večinoma vsak od njih hodi na svojo telovadbo. V pogovoru z njima pa smo se prepričali, da jima to kar dobro uspeva, kar sta potrdila tudi z besedami: “Midva drug drugega nikoli ne motiva, pa tudi skupne družbe se ne naveličava.”

Gospa Kati in gospod Vinko sta se s Šolo zdravja seznanila leta 2010, na sprehodu ob Kamniški Bistrici. Tam sta nekoč srečala Fani Horvat (članico sedanje skupine Vir), ki jima je med pogovorom zaupala, da bodo telovadbo po metodi »1000 gibov« kmalu začeli izvajati na Viru. Ta novica je v obeh zbudila zanimanje, zato sta se pri priči odločila, da se bosta skupini pridružila. “Tako sva začela hoditi na telovadbo na Vir. Všeč nama je bilo, da sva lahko odšla na sprehod v naravo, in se spotoma še dobro razgibala.” V skupini Vir sta telovadila dve leti, potem pa sta s skupnimi močmi ustanovila še skupino v Radomljah. “Od leta 2012 je to naša skupina, naš prostor, naša dnevna soba, za katero skrbimo kot za svoj dom,” sta nam navdušeno pritrdila.

Lokacija, na kateri telovadijo člani skupine Domžale – Radomlje, je prav tako posebna, saj je stisnjena med dvema mostovoma ob Kamniški Bistrici. Prostor sta zakonca Pele uredila in ga sedaj skupaj z ostalimi člani skupine tudi skrbno vzdržujeta. “Teren je bil zaraščen z grmovjem in ga je bilo potrebno temeljito pospraviti. Bila sva pobudnika za ureditev skupnega prostora, nato pa so tudi vsi ostali člani zavihali rokave in poprijeli za delo. Priskrbela sva pesek in potem smo vsi skupaj zasadili smrekice, hibiskus in drugo cvetje. Vinko je postavil še klopco in kozolec s cvetlicami,” se je pohvalila gospa Kati in dodala: “Ta prostor nam res veliko pomeni, saj smo vsak dan tukaj.”

Oba sta prav tako pritrdila, da jima telovadba, ki se je udeležujeta že celo desetletje, veliko pomeni in da vsekakor pri sebi čutita veliko razliko med kako sta se počutila pred njo in sedaj. “Telovadba prav gotovo pripomore k izboljšanju zdravja in gibljivosti, na najino počutje pa odlično vpliva tudi druženje,” sta oba potrdila. Moškim, ki se na jutranjo telovadbo »1000 gibov« odzivajo v tako majhnem številu, pa sporočata: “Pridružite se jutranji telovadbi »1000 gibov«, ker je v mešani družbi še bolj prijetno telovaditi. Niti predstavljati si ne morete, kako zelo dobrodejna so naša jutranja srečanja za dušo in telo, saj koristnega razgibavanja vključujejo še sproščujoč klepet v prijetni družbi.” In s temi prepričljivimi in spodbudnimi besedami sta naša prijetna sogovornika, gospa Kati in gospod Vinko tudi zaključila naš pogovor

Avtorica: Neda Galijaš; Foto: Društvo Šola zdravja, arhiv Domžalca

Tagi