Člani Društva Lipa Domžale na enodnevnem izletu v Polzeli

Zbrali smo se v Domžalah na glavni avtobusni postaji. Že ob čakanju na avtobus je bilo čutiti pozitivno energijo, kljub oblačnemu vremenu. Na avtobusu nas je pozdravil predsednik Lipe Marjan Ravnikar. Anica Justinek, ki je pripravila program izleta nas je seznanila z potekom ogledov. V tem času smo prispeli do Polzele, prva jutranja kava v prijetnem gostišču Cizelj.

V Polzeli je potrebno omeniti cerkev sv. Marjete iz leta 1255. Zgradba je v osnovi romanska z gotskim zvonikom. Tik ob cerkvi stoji spomenik padlim v prvi svetovni vojni. Ura nas je opomnila, da nas čaka naša lokalna vodička Manica na gradu Komenda.

Polzela in njena okolica je bila že zgodaj poseljena. Mark Avrelij je v času boja med Rimljani in Germani na prostoru današnje Ločice ob Savinji zgradil mogočen obrambni tabor II. italske legije.

Na vzpetini v Polzeli stoji grad Komenda. V lasti Malteškega viteškega reda je bil od 13. do 18. stoletja. Malteški vitezi so imeli pomemben vpliv na življenje ljudi na tem območju. Komenda pomeni upravno enoto reda. V Sloveniji sta bili še dve postojanki, komendi. Komenda Melje pri Mariboru in Komenda pri Kamniku. V 16. Stoletju je bila med temi tremi komenda na Polzeli najmočnejša. Grad je skozi stoletja doživljal različno usodo. V njem je živel tudi eden izmed stricev Franceta Prešerna, ki ga je tudi večkrat obiskoval. V letu 2011 se je končala prenova gradu Komenda.

Lokalna vodička nas je popeljala po gradu, kjer smo si ogledali gotsko sobo, vinsko klet, razstavo eksponatov Malteškega viteškega reda. Ogled filma. Najstarejšo horizontalno sušilnico hmelja v Sloveniji. V gradu domuje knjižnica in soba pesnice in pisateljice Neže Maurer. Omeniti je potrebno razstavo slikarke Darinke Pavletič Lorenčak.

V sobici Neže Maurer so razstavljeni osebni predmeti. Omenim naj znamenito punčko iz polzelske koruze, ki jo je kot svojo igračo opisala Neža Maurer.

Po končanem ogledu gradu Komenda smo odšli do Cajhnovega kozolca, ki nas je presenetil s starimi kmečkimi orodji. Vodička nam je pokazala nekaj orodij, ki so značilni za ta okoliš.

Dež in čas nas je priganjal. Ustavili smo se pri muzeju starih traktorjev, kjer smo iskali svoje letnike…

Sledi sprehod pod dežniki skozi znameniti Park pri graščini Šenek z mogočnimi drevesi.

Nadaljujemo proti Gori Oljki, kjer stoji cerkev sv. Križa.iz 13. Stol. Kot »Krišna gora«. Cerkev ima burno zgodovino. Osnovan arhitektura cerkve se nikoli ni spreminjala je pa bilo vanjo z leti dodane nekaj opreme. Pod cerkvijo so zgradili tudi podzemno svetišče z Božjim grobom.
Sledilo je kosilo v Planinskem domu, kako je prijalo gretje ob zakurjenem kaminu in odlični hrani.

Čakal nas je še obisk rojstne vasi in hiše Neže Maurer v naselju Kopank v Podvinu pri Polzeli, častne občanke Občine Polzela in Slovenke leta 2008. O njej bi lahko napisali še mnogo stvari a naj ostane pri tem. Bolj zanimivo, če vzamemo njena dela in se potopimo vanje.

(Moja mama mu je dejala, kaj mi vse to pripoveduje, saj nič ne razume.«Boš že videla«, ji je odvrnil.) Neža Maurer, ko je poslušala starega ata, bil je zelo moder mož. Danes pa mi beremo in poslušamo Nežo Maurer.

Avtor: Majda Šraj; Foto: Društvo Lipa Domžale

Tagi