Alzheimer Cafe: o demenci v institucionalnem varstvu

V soorganizaciji Doma upokojencev Domžale, Knjižnice Domžale in Društva Spominčica – podružnica Domžale, je v sredo, 16. novembra 2022 v Knjižnici Domžale potekal pogovor o demenci. Tema tokratnega pogovora je bila »Potek sprejema in dela v institucionalnem varstvu«. Pogovora sta se udeležili mag. Nataša Zalokar, direktorica Doma upokojencev Domžale ter Tjaša Kobol, delovna terapevtka v Domu upokojencev Domžale.

Med pogovorom je direktorica Doma upokojencev Domžale podala nekaj informacij o delovanju doma. Kako sprejemajo nove stanovalce, kako se soočajo s prostorsko stisko ter tudi pomankanjem delovne sile. Kljub temu se trudijo po najboljših močeh, da stanovalci ne občutijo tega pomanjkanja, saj je vodilo dela Doma upokojencev Domžale prijaznost in spoštovanje človeka, prilagajanje potrebam in željam stanovalcev, kar vključuje soodločanje, zasebnost ter skrb za kvalitetno zdravstveno nego in socialno oskrbo, ki gradi na vpetosti v življenje okolice.

Dom zagotavlja stanovalcem različne oblike oskrbe, prilagojene potrebam, zdravstvenim in starostnim težavam stanovalcev, ki bivajo v prijetnih sobah s sanitarijami. Dom ima tudi številne skupne prostore za druženje in izvajanje programov. Pri prehrani poleg običajnih obrokov nudijo tudi varovalno in dietno prehrano. Zdravstvena nega je zagotovljena neprekinjeno, zdravnik splošne medicine dela je v ambulanti prisoten vsak dan, specialist psihiater in fiziater pa enkrat tedensko. Fizioterapija in delovna terapija potekata v rehabilitacijskih in preventivnih programih vsakodnevno. Kot dodatne storitve so stanovalcem na voljo tudi vsakodnevno pranje osebnega perila, vsak teden prihaja frizerka, po dogovoru je na voljo tudi pedikura. V okviru duhovne oskrbe je sveta maša vsakih 14 dni v jedilnici doma ali poleti na terasi.

Od leve proti desni: Tjaša Kobol, delovna terapevtka v Domu upokojencev Domžale in mag. Nataša Zalokar, direktorica Doma upokojencev Domžale

Dom Upokojencev Domžale je javno socialni varstveni zavod, ki se nahaja v samem centru mesta z dostopom po regionalnih cestah iz smeri gorenjske, Kamnika, štajerske ali ljubljanske strani. V neposredni bližini je omogočeno brezplačno parkiranje. Nekaj minut hoje loči Dom od trgovine, tržnice, avtobusne in železniške postaje, zdravstvenega doma, pošte, banke, kulturnega doma, športnega parka in prijetnih gostinskih lokalov.

mag. Nataša Zalokar, direktorica Doma upokojencev Domžale

Kako poteka vpis v Dom Upokojencev Domžale? Na čakalnem seznamu imajo po besedah direktorice ge. mag. Nataše Zalokar preko sedemsto prošenj. Za vpis na čakalni seznam je potrebno izpolniti prošnjo za sprejem, ki jo dobite osebno v Domu, na spletnem naslovu www.dom-upokojencev-domzale.com ali pa vam jo pošljejo po pošti. Ob vpisu je potrebno predložiti mnenje osebnega ali lečečega zdravnika o zdravstvenem stanju, izjavo o plačilu oziroma doplačilu. O sprejemu odloča Komisija za sprejem, premestitve ali odpust na osnovi kriterijev in vas o odločitvi tudi pisno obvestijo.

V Domu Upokojencev Domžale imajo kar nekaj problemov s prostori za dementne stanovalce, ki jih zaradi zakonov ne smejo zaklepati, saj nimajo varovanih stanovanj. Stanovalci se lahko prosto gibajo in odidejo iz doma, kar je v določenih okoliščinah, ko govorimo o demenci, problem, kot je opozorila direktorica doma. V domu nudijo dnevno varstvo, kar pomeni, da svojci starostnike zjutraj pripeljejo, popoldne ali zvečer pa jih odpeljejo v domačo oskrbo.

Tjaša Kobol, delovna terapevtka v Domu upokojencev Domžale

Tjaša Kobol, delovna terapevtka v Domu upokojencev Domžale je opisala nekaj del, ki jih izvajajo v domu. Bivanje v Domu se trudijo popestriti s številnimi vsakodnevnimi aktivnostmi, kot so rekreativna in terapevtska telovadba ter ustvarjalni in kreativni krožki ob ročnih delih in družabnih igrah. V okviru kulturnih dogajanj se tedensko srečujejo v pogovorni, literarni in bralni skupini, ter skupini za urjenje spomina. Imajo svojo knjižnico, pevski zbor in folklorno skupino. Aktivna je tudi skupina za samopomoč ter enkrat mesečno v popoldanskem času podporna skupina za svojce stanovalcev, ki je namenjena izobraževanju, premagovanju stisk in medsebojni pomoči. Idej jim nikoli ne zmanjka. Organizirajo tudi številne koncerte, zabavne prireditve, zanimiva predavanja, izlete in piknike. Priljubljena so tudi skupna praznovanja rojstnih dni, obiskovanje razstav in prireditev izven doma. Trudijo se, da bi bili njihovi uporabniki zadovoljni, ter, da bi polno in razgibano preživljali prav vsak dan. Domu upokojencev Domžale je dom srčnih ljudi, tistih, ki v njem bivajo in tistih, ki jih obiskujejo. Predvsem pa tistih, ki za srčnost skrbijo in jo ustvarjajo. Ne zato, ker je to njihov poklic, ampak zato, ker je to njihovo poslanstvo.

Več pa v zgornjem video posnetku.

Avtor: Miro Pivar; Foto in video: Miro Pivar/canva.com

Tagi