V Vrtcu Domžale v praznični december vstopili z lutkovno predstavo Grdi raček

Ukrepi v zvezi s epidemijo korona virusa so otrokom v zadnjem obdobju močno otežili stik z gledališčem, lutkami in nasploh otroškimi predstavami v živo. Zato letos v Kulturnem domu Franca Bernika Domžale niso uspeli razpisati otroškega abonmaja, v okviru katerega si je v preteklih letih redno več kot 1200 otrok na njihovem odru ogledalo po več predstav. Da pa ne bi otroci pozabili na čare gledaliških predstav zanje v živo, so se v Kulturnem domu Franca Bernika z Vrtcem Domžale dogovorili za program, s katerim bi v teh pandemičnih časih predstave in igralci prišli k najmlajšim v vrtec. Tako bodo otrokom ponovno približali gledališče in jih spomnili na čare umetnosti. Nad desetih ponovitvah v prazničnem decembru bodo otroci lahko spremljali predstavo Grdi raček Lutkovnega gledališča Tri, za katero bodo del sredstev prispevali tudi iz  programa Kulturnega doma Franca Bernika Domžale.

V petek, 10. decembra 2021, so v enoti Krtek v Ihanu pripravili dve predstavi, v prihodnjih dneh pa si bodo predstavo ogledali še otroci v drugih enotah Vrtca Domžale. Pravljico H. Ch. Andersena je priredil Andrej Adamek, ki je tudi režiser, scenarist in avtor glasbe.  Ksenija Ponikvar je poskrbela za sceno s  pleteninami, za lutke pa sta poskrbeli Mateja Šušteršič in Ksenija Ponikvar. V lutkovni predstavi igrajo Ksenija Ponikvar, Mateja Šušteršič in Andrej Adamek. Predstava traja 35 minut, primerno pa je za vse od 3. leta dalje. Producenti so Lutkovno gledališče Tri, Lutkovna skupina Bobek in Zveza ustvarjalnih društev Kranj.

Lutkovna predstava po literarni predlogi pravljice o Grdem račku je zgodba o labodu, ki ga zaradi telesne drugačnost nihče ne ceni dokler je mladič, čeprav s svojo življenjsko držo ves čas dokazuje, da je vreden ljubezni in pozornosti, celo bolj kot tisti, ki  se mu posmehujejo in se iz njega norčujejo. Grdi raček je kot mladič majhen in šibak, prepuščen na milost in nemilost življenjskim okoliščinam. Usoda ga potiska iz nevarnosti v nevarnost. Nima podpore sorodnikov in prijateljev, a se s svojim neomajnim upanjem in voljo do sprejetosti vedno znova rešuje iz težav.

V ospredje zgodbe je postavljen motiv drugačnosti, ki predstavlja velik problem neenakosti v odnosu med ljudmi tudi dandanes, saj se vsakodnevno srečujemo z njo v vseh mogočih oblikah. Prepogosto jo še vedno obravnavamo z nelagodjem in odporom. Vsak otrok se v svojem življenju prav tako kot raček zagotovo velikokrat znajde v položaju, ko mu gre vse narobe. Vsak se je že kdaj počutil zasmehovan, zapostavljen in nesprejet, žalosten in nemočen. In to so tudi vrata za identifikacijo z glavnim protagonistom. Pravljica nam optimistično sporoča, da se bo na koncu vse uredilo in da vsakdo lahko najde svojo mesto pod soncem, le obupati ne smemo.

Avtor: Miro Pivar; Foto: Miro Pivar

Tagi