Učenci OŠ Rodica zopet v vlogi mladih poročevalcev za okolje

Devetošolci OŠ Rodica Svit Mandelj, Jerca Capuder, Tija Podgornik in Maja Manojlović smo že drugo leto zapored sodelovali z vrstniki iz turške šole Dokuz Eylül Koleji v mednarodnem projektu Young reporters for environment (YRE). Z mentorjema Martinom Mahom in Jano Stančič smo se letos lotili teme, ki je lansko poletje močno prizadela nekatere slovenske pokrajine. V naši fotoreportaži smo se osredotočili na problem pomanjkanja vode, tako pitne kot tudi ostale. Skozi objektiv smo ujeli posledice podnebnih sprememb, ki so prizadele nekatere regije, in prikazali vpliv na vsakdanje življenje prebivalcev. S posnetki smo želeli opozoriti na pomembnost trajnostne rabe vode ter spodbuditi k ukrepanju za ohranjanje tega ključnega vira za prihodnost našega planeta.

Ohranimo Modri planet moder

Voda je najpomembnejši element za življenje vseh bitij na Zemlji. Nepogrešljiva je tudi v kmetijstvu in gospodarstvu. Večanje svetovnega prebivalstva in gospodarski napredek povzročata večjo izrabo vodnih virov, kot je njihova naravna sposobnost obnovitve. Pomankanje vode se praviloma začne s pomanjkanjem padavin, kar povzroči pomanjkanje vode v tleh, vodotokih in vodonosnikih. Ko vode upadejo ali presahnejo, so ogroženi vsi ekosistemi. Zemlja se izsuši … pride do pogostejših požarov v naravi, pomanjkanja pitne vode itd. V Sloveniji podtalnica predstavlja približno 95 % pitne vode, v Turčiji pa 22 %. Velik problem je tudi razporeditev rabe vodnih virov in premalo razlivnih površin vodotokov. K zmanjšanju posledic pomanjkanja vode lahko pripomoremo tudi kot posamezniki. Na primer: za zalivanje trat, vrtov in za splakovanje straniščnih školjk lahko uporabimo deževnico ali reciklirano odpadno vodo. Pitno vodo pa lahko pridobimo npr. z razsoljevanjem.

Na dan naj bi popili 1,5-2 l tekočine. Prav tako kot mi tudi rastline potrebujejo vodo za rast.

Betonske površine v naseljih in betonsko regulirane struge onemogočajo vodi pronicati v tla.

V nekaterih regijah poleti primanjkuje (pitne) vode. Pogostejši so tudi požari v naravi.

Nekatere izmed rešitve so lahko: uporaba odpadnih voda za sanitarne namene, uporaba pip z omejevalnikom pretoka, razsoljevanje idr.

Naša dolžnost je, da ozavestimo pomembnost vode za naša življenja in ohranimo naš planet MODER!

Avtorji: Svit Mandelj, Jerca Capuder, Tija Podgornik in Maja Manojlović, OŠ Rodica

 

Tagi