Starši in otroci iščejo ter želijo pomoč pri medvrstniškem nasilju

V soboto, 4. marca 2023, je v prostorih Hiše na travniku v Dobu pri Domžalah potekal brezplačen “anti-bullying” seminar namenjen otrokom od 7. leta starosti dalje, ki so želeli spoznati orodja, s katerimi se lahko ubranijo medvrstniškemu nasilju. Delavnice so se poleg fantov, udeležila tudi dekleta, prisotni pa so bili tudi starši, kar lahko razumemo kot izjemno pomembno sporočilo. Sporočilo, da si tako otroci, kakor tudi starši, želijo informacij in znanja o dogajanju, ki med mladimi dobiva vse večje razsežnosti in postaja vse večji problem.

Gracie Barra je ena največjih in najbolj uveljavljenih šol brazilskega jiu-jitsa, ki ima prostore tudi v Domžalah. Brezplačna delavnica o medvrstniškem nasilju je bil le eden izmed družbeno koristnih projektov, s katerimi želijo prispevati k bolj varnemu in prijetnemu okolju.

“Včasih si stereotipno predstavljamo, da so nasilni le fantje, vendar praksa kaže, da se pogosto v vlogi “bulija” znajdejo tudi dekleta, čemur botruje pomanjkanje pozornosti staršev ali skrbnikov, slaba družba, nerodna leta, itd”, je prepričan Uroš Koplan, glavni inštruktor šole Gracie Barra Domžale in vodja sobotne delavnice.

Urošev pristop pri predstavitvi medvrstniškega nasilja in strategij, kako se lahko otroci »buliju« zoperstavijo ne da bi ga pri tem poškodovali, je navdušil in se vtisnil v spomin tudi ekipi Domžalca, ki si je z zanimanjem ogledala delavnico.

Gracie Barra Domžale – Delavnica o medvrstniškem nasilju. (Video: Saša Ristić)

Izbrali ste izjemno poučen in zanimiv način predstavitve posamičnih gibov, ki jih uči brazilski jiu jitsu. Vsako potezo ste počasi pokazali in jo tudi razložili. Na tovrstni način smo si vsi lažje predstavljali kaj, zakaj in kako.

Ravno zato je seminar potekal po modelu delavnice, kjer so udeleženci lahko tehnike preizkusili eden na drugemu. Prvi je igral vlogo napadalca, drugi se je branil, nato sta vlogi zamenjala. Na ta način so se lažje vživeli v situacijo.

Demonstracija gibov mora biti pri otrocih atraktivna, nazorna in ravno prav dolga. Tudi za demonstracijo gibov uporabljamo skrbno izbrane tehnike, s katerimi otrokom podamo naše znanje.

Fizično nasilje je le eno izmed mnogih oblik nasilja, ki postaja zaradi razširjenosti vse večji problem. Pogosto se v vlogi “bulija” ali žrtve znajdejo tudi dekleta. Kaj ste opazili na delavnici?

Na delavnici se je izkazalo, da otroci ne vedo, kako naj se postavijo zase. Ne zavedajo se, da to morajo storiti, zato smo večji del časa posvetili ravno pogovoru o pomenu samoobrambe. Pogovoru o načinu, kako se postaviti zase. Predstavili smo jim tudi orodja, ki jih lahko pri tem uporabijo.

Bili so resnično pozitivno presenečeni in izjemno hvaležni, da se lahko že s pokončno in samozavestno držo ognejo fizičnem napadu. Ne smemo pa pozabiti na pravilni položaj rok, ton glasu in pa besede, ki jih pri tem uporabimo. V kolikor so tehnike pravilno izvedene, do samega fizičnega napada pride zelo redko.

Na predstavitvi so bili poleg deklet in fantov tudi odrasli. Starši. Vsekakor gre za pomembno sporočilo, ki ga lahko razumemo kot želja po iskanju informacij in znanj, kako otrokom priskočiti na pomoč.

Vsekakor nas veseli, da so delavnico spremljali tudi nekateri starši. Ravno starši včasih zaradi občutka nemoči, otrokom ponudijo napačne nasvete in s tem nehote tudi poslabšajo neželene situacije. Na delavnici so tako tudi starši lahko pridobili praktične ideje in nasvete, kako priskočiti na pomoč otrokom, ko se srečajo z nasiljem.

Pred zaključkom delavnice ste dejali, da nam jiu jitsu ponuja orodje, ki ga lahko uporabimo, da zaščitimo sebe. Pomagamo pa lahko tudi drugim. Izjemno pomembno sporočilo.

Res je. Jiu jitsu ponuja orodje, ki ga lahko uporabimo v trenutkih, da zaščitimo sebe in svoje najbližje. Hkrati pa lahko s tovrstnimi orodji pomagamo tudi drugim. Na ta način skušamo narediti svet lepši. Sobotna delavnica je bila prva od mnogih delavnic na temo medvrstniškega nasilja, ki jih bomo v prihodnje vsekakor še pripravili. Naslednjo delavnico planiramo v septembru.

Gre namreč za družbeno koristen projekt, s katerim želimo prispevati k bolj varnemu in prijetnemu okolju.

Iskanje informacij in znanj o medvrstniškem nasilju, tako s strani mladih, kakor tudi odraslih, je izjemno pomemben in pogumen korak, ki prispeva k večji ozaveščenosti in soočanju z izzivi, ki so del našega vsakdanjega življenja.

Avtro: Petra Petravič; Foto: Gracie Barra Domžale

 

Tagi